Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 19.03.2022 - 20.03.2022
Дата размещения: 07.01.2022

Dyskursy władzy / ogólnopolska konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция

Kiedy podmiot jest niczym, wszystko jest władzą — pisze w książce Prawda i władza polski komentator myśli Michela Foucaulta, Michał Podniesiński. Proces ujarzmiania (assujettissement) podmiotu w kulturze i cywilizacji Zachodu wraz z dominacją praktyk biowładzy stał się już tak nieodłączną częścią dyskursu politycznego, że coraz trudniej o jego dostrzeżenie i krytykę, zwłaszcza w dobie kryzysu intelektualnych autorytetów i przejmowania pluralistycznych mediów przez rozmaite grupy nacisku. Będąca owocem przemian demokratycznych decentralizacja władzy prowadzi wówczas do jej recentralizacji w innych instytucjach: innymi więc słowy do transferu władzy na inne poziomy, oswajające mechanizmy kontroli dla ich lepszego wdrożenia na wyższym poziomie nadzoru. 

Fot. z materiałów konferencyjnych organizatora

Zachęcając do przemyślenia kategorii władzy i wszelkich jej form oraz wymiarów – zarówno tej jawnej, jak i utajonej –  organizatorzy konferencji chcieliby skierować uwagę na przykładowe problemy:

  • wiedza/władza w cywilizacji i filozofii Zachodu;
  • władza w fikcji kulturowej – literackiej, filmowej, serialowej, growej, komiksowej etc.;
  • formy władzy: od autokracji i despotyzmu do mikrofizyki władzy panoptykonu;
  • władzy symbolicznej i sposobów jej wewnętrznego transferu, przekładu, wymiany;
  • religia;
  • historia;
  • psychologia;
  • socjologia;
  • władza polityczna;
  • władza ekonomiczna;
  • sprzeciw wobec władzy;
  • rodzina a władza;
  • władza a kontrola; mechanizmy dyskryminacji i wykluczenia;
  • język władzy; media i social media; wizerunek władzy;
  • władza niejawna;
  • władza większości;
  • sekty i teorie spiskowe;
  • pandemia a władza;
  • władza instytucji i dekonstrukcji jej ześrodkowań (logocentrycznych, etnocentrycznych, antropocentrycznych, egocentrycznych itp.);
  • egzekucji władzy (prawo, instytucjonalizacja przemocy, mechanizmy kontroli) oraz przejawów jej nadużyć;
  • władza i dyskursy wolności.

Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres wladza.ekonferencja@gmail.com mija 6 marca 2022 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:

  • abstrakt (max. 600 słów);
  • notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą tytuł naukowy, aktualną afiliację oraz profil badawczy
  • numer telefonu oraz korespondencyjny email.

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 160 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii wieloautorskiej w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numeru monograficznego czasopisma naukowego „Facta Ficta. Journal of Theory, Narrative & Media”(w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).

Komitet organizacyjny:
prof. dr hab. Wiesław Olkusz,
dr hab. Ksenia Olkusz,
dr Barbara Stelingowska,
mgr Joanna Brońka,
mgr Konrad Zielonka.

Organizatorzy:
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ,
Ośrodek Badawczy Facta Ficta,
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

(informacja organizatorów)

Информация

Адрес:
wydarzenie online
Подача заявок для докладчиков до:
06.03.2022
Оплата:
160 zł
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
7 января 2022; 18:34 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
7 января 2022; 18:37 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

03.11.2018

Dyskursy władzy / ogólnopolska konferencja naukowa

Informujemy o otwarciu naboru zgłoszeń na ogólnopolską konferencję naukową "Dyskursy władzy", która odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2018 roku na Wydziale Filozoficznym UJ w Krakowie.

05.06.2017

Odmiany władzy w dyskursie kulturowym

Organizatorzy zapraszają młodych pracowników nauki wraz z ich opiekunami naukowymi, kontynuując tym samym inicjatywę podjętą przez prof. Agatę Zawiszewską i doktorantów z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa z okazji Dnia Niepodległości w roku 2016. Listopadowe spotkania naukowe, podejmowane w kolejnych latach przez poszczególne zakłady IPiK mogą stać się stałym elementem obchodów rocznicowych, a przede wszystkim okazją do prezentacji dorobku naukowego młodych badaczy i ich opiekunów. Planowana jest publikacja materiałów z sympozjum.

10.12.2019

Dyskretny urok władzy. Idealiści, kolaboranci, oportuniści / transdyscyplinarna konferencja naukowa (online)

Kontynuując dyskusję zapoczątkowaną konferencją "Kalanie własnego gniazda. Kultura, prawo, społeczeństwo" (2018), Wydział Polonistyki, Instytut Europeistyki i Centrum Badań Holocaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego mają przyjemność zaprosić na kolejne wydarzenie naukowe poświęcone badaniu związków pomiędzy władzą a społeczeństwem i jednostkami. Podobnie jak podczas poprzedniej konferencji chcielibyśmy stworzyć przestrzeń dla transdyscyplinarnej dyskusji angażującej przedstawicieli różnych dyscyplin oraz perspektyw: historii nauki i humanistyki, filozofii, prawa, historii, literaturoznawstwa, historii idei, etyki, kulturoznawstwa, psychologii, socjologii i dziedzin pokrewnych. Tym razem przewodnim wątkiem konferencji będzie "dyskretny urok władzy". (z zaproszenia Organizatorów)

08.12.2023

Początki i końce

Początek i koniec to dwa najbardziej znamienne aspekty w perspektywie zbiorowej, historycznej czy doświadczeń jednostkowych. Niekiedy wydarzenia te mają charakter traumatyzujący, ale też sygnalizować mogą kwestie zgoła odmienne. Tym, co łączy początek i koniec jest nie tylko inicjalizacja i finalizacja określonych wydarzeń, przedsięwzięć, cywilizacji, kultur, istnień etc., lecz także pamięć o nich, funkcjonująca w obiegu globalnym lub tylko pamięci indywidualnej. Pamięć zresztą pozostaje – zwłaszcza, jak się wydaje, w dobie postprawdy – gwarantem tożsamościowej prawomocności świadectwa, także dziennikarskiego i reporterskiego, stającego przed niełatwym wyborem między sumiennym świadczeniem o zastanych faktach a potrzebą ich fikcjonalizacji dla potrzeb czytelniczych. Pamięć o początku i końcu jest wreszcie także i miejscem, stwarzającym przestrzeń do spotkań różnych czasów, różnych etnosów, różnych doświadczeń i różnych tożsamości. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах