Событие
Egodokumenty w badaniach filologów i historyków (znaczenie, metodologia, teoria gatunków)
Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową Egodokumenty w badaniach filologów i historyków (znaczenie, metodologia, teoria gatunków), która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym (ul. K. Obitza 1) w dniach 27-28 września 2024 roku.
Celem interdyscyplinarnego spotkania będzie naukowa refleksja skoncentrowana wokół egodokumentów, zarówno powstałych w wiekach dawnych, jak i współcześnie. Zgodnie z definicją zaproponowaną w 1958 roku przez twórcę tego terminu, holenderskiego historyka i pisarza Jacoba (Jacquesa) Pressera, obejmujemy nim wszelkie źródła, w których autor opowiada o swoich uczuciach, o życiu prywatnym, w sposób zamierzony lub niezamierzony ujawniając swoje ego. I choć pojęcie to nie jest nowością w świecie nauki, w polskich badaniach ciągle nie zadomowiło się na tyle, aby jego znaczenie było powszechnie rozpoznawalne, więcej, funkcjonuje ono w dwóch formach zapisu: z łącznikiem, przejętej z języków obcych, oraz bez niego, zgodnie z naszymi rodzimymi normami ortograficznymi. Podczas gdy termin jest coraz powszechniej używany w badaniach historycznych i socjologicznych, w środowisku filologów pojawia się on rzadziej, mimo że to właśnie ci ostatni od dawna podkreślali i charakteryzowali specyfikę różnorodnych gatunków zaliczanych do literatury dokumentu osobistego, w której zapis wydarzeń odbywa się poprzez perspektywę „ja”, często w istotny sposób modyfikującą obraz świata. Liczymy na twórczą wymianę myśli badaczy reprezentujących różne dyscypliny, którzy pokażą znaczenie tych źródeł dla ich naukowych dociekań, a także podzielą się swymi refleksjami metodologicznymi i genologicznymi płynącymi z analizy różnych form wypowiedzi nie tylko opisujących rzeczywistość, lecz także samego opisującego, ukazujących przyjmowaną przez niego strategię prezentacji czy autoprezentacji, podporządkowaną tradycji gatunku lub ją w jakiś sposób modyfikującą. Istotne wydaje się również pytanie o funkcjonowanie egodokumentów w świecie współczesnej cyfrowej komunikacji.
Konferencja jest finansowana w ramach projektu z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Źródła do dziejów Czapskich w XVIII wieku. Egodokumenty członków rodziny wojewody pomorskiego Piotra Jana (1685-1736) — opracowanie filologiczno-historyczne i edycja” (nr 0343/NPRH9/H11/88/2021), dlatego nie obowiązuje opłata za uczestnictwo. Organizatorzy pokrywają koszty materiałów konferencyjnych oraz wyżywienia: przerw kawowych w obydwa dni, obiadu i uroczystej kolacji 27 września. Noclegi uczestnicy finansują we własnym zakresie. W późniejszym terminie podane zostaną informacje dotyczące bazy noclegowej.
Tematy dwudziestominutowych wystąpień oraz abstrakty należy przesłać do 15 czerwca 2024 roku na adres sekretarz konferencji dr Sabiny Kowalczyk-Wesołowskiej: sabina.kowalczyk@uwm.edu.pl. Zgłoszenia trzeba dokonać na załączonym formularzu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru spośród nadesłanych tematów. Liczbę uczestników konferencji determinuje budżet określony w umowie grantowej. Publikacja tomu pokonferencyjnego nie jest przewidziana (NPRH nie finansuje tego typu publikacji), autorów referatów o charakterze literaturoznawczym organizatorzy zapraszają do złożenia artykułów w czasopiśmie „Prace Literaturoznawcze” znajdującym się na liście ministerialnej, indeksowanym w Bazie SCOPUS (po uzyskaniu pozytywnych recenzji ukażą się one w 2025 roku). Na Wydziale Humanistycznym UWM funkcjonują także inne czasopisma naukowe, które również zapraszają na swoje łamy: https://wh.uwm.edu.pl/czasopismarłoverlay-context=nauka.
W imieniu organizatorów
dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM (kierownik Katedry Literatury Polskiej)
Komitet organizacyjny:
dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM (przewodnicząca)
dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM
dr Sabina Kowalczyk-Wesołowska (sekretarz) sabina.kowalczyk@uwm.edu.pl
dr Katarzyna Zawilska
dr Mikołaj Tomaszewski
dr Bartłomiej Łyczak
Информация
Смотреть также
Orientalizm w literaturach świata
Sesja Międzywydziałowego Zespołu Komparatystycznego Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego Orientalizm w literaturach świata będzie kontynuacją rozważań nad narracjami tubylczości w literaturach świata. Organizatorzy tym razem chcą się skupić nie tyle na narracjach zmarginalizowanych i lokalnych, ile na sposobach, w jaki są one przejmowane i podporządkowywane.
I Spotkanie Literaturoznawcze (UWM w Olsztynie)
Zapraszamy do wzięcia udziału w I Spotkaniu Literaturoznawców, które odbędzie się 25 listopada 2022 roku. Głównym celem seminarium jest zarówno integracja społeczności akademickiej, jak też wymiana doświadczeń naukowych oraz inicjowanie wspólnych i międzyfilologicznych projektów badawczych.
Zaproszenie do publikacji w „Pracach Literaturoznawczych”: Twórczość Stanisława Lema i jej konteksty kulturowe
27 listopada 2020 roku Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił patronów 2021 roku. Wśród nich znalazł się Stanisław Lem. Jako redakcja naukowego periodyku, poświęconego literaturze i kulturze od czasów najdawniejszych do współczesności, chcielibyśmy przyłączyć się do udziału w obchodach Roku Stanisława Lema, i zaprosić do publikacji w „Pracach Literaturoznawczych”, istniejących przy Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pod hasłem: Twórczość Stanisława Lema i jej konteksty kulturowe.
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.