Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 02.09.2024 - 30.11.2024
Дата размещения: 02.09.2024

Filologia Polska 2025

Начало событияВид события:
Объявление о подаче писем
Местность:
Zielona Góra
Организаторы:

Serdecznie zapraszamy reprezentantów wszystkich dyscyplin polonistycznych do publikacji w roczniku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Temat numeru brzmi: Język w polityce. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że „świat” polityczny w bardzo decydującej mierze wpływa na język, którym posługujemy się w codziennym życiu, w publicystyce, w rozmaitych debatach, a potem staje się on także elementem literatury. Język stanowi podstawowe dobro kulturowe, dlatego opisane tu zjawisko domaga się odpowiedniego namysłu, który można ogólnie ująć zaproponowanym hasłem: język w polityce.
Planowany czas wydania zeszytu to koniec 2025 roku.

Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy reprezentantów wszystkich dyscyplin polonistycznych do publikacji w roczni­ku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Temat numeru brzmi: Język w polityce. Planowany czas wydania zeszytu to koniec 2025 roku.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że „świat” polityczny w bardzo decydującej mierze wpływa na język, którym posługujemy się w codziennym życiu, w publicystyce, w roz­maitych debatach, a potem staje się on także elementem literatury. Często nie tylko jest to język banalny, dwuznaczny, oderwany od rzeczywistości, zrywający więź z tradycją języ­kową, burzący komunikatywne style i gatunki wymowy, ale przede wszystkim jest to język, który dokonuje także destrukcji ogólnie przyjętej tkanki językowej, czego przykładem może być podporządkowane ideologii stosowanie feminatywów (np. ministra). Skrajnym przy­padkiem nadużycia języka jest jego wulgaryzacja, która nie spotyka się właściwie z żadnymi reakcjami. Prowadzi to i prowadzić będzie w coraz większym stopniu do zerwania więzi ko­munikacyjnych w społeczeństwie, ponieważ trudno będzie uzyskać pewną wiedzę, jak mówić.

Język stanowi podstawowe dobro kulturowe, dlatego opisane tu zjawisko domaga się odpowiedniego namysłu, który można ogólnie ująć zaproponowanym hasłem: język w polityce. Oznacza ono, że trzeba najpierw zdecydowanie zdemaskować pojawiające się błędy, łącznie z wykazaniem ich związku z narzucanymi ideologiami, jakie dzisiaj z pre­medytacją dążą do wprowadzenia zmian w ramach języka, a tym samym do oswojenia społeczeństw ze sobą. W języku pojawiają się, niestety, liczne nadużycia i manipulacje, a  nie dotyczą tylko jego poprawności, gdyż mają na celu wywołanie zamętu etycznego i oby­cza­jowego.

Na tym tle można będzie podjąć proponowane hasło od strony pozytywnej, a więc uwzględnić następujące zagadnienia:

● język jako podstawowe dobro narodowe i kulturowe,

● język a jedność narodu, kultury,

● język a jakość debat publicznych i politycznych,

● poprawny język jako warunek komunikacji międzyludzkiej,

● etos języka i troska o język,

● estetyka języka,

● misja polonisty,

● wreszcie – jak przeciwstawiać się jakkolwiek motywowanemu procesowi nisz­cze­nia języka polskiego.

Wydaje się, że filologowie mają przed sobą bardzo szerokie pole do namysłu i do for­mu­łowania adekwatnych propozycji, a tym samym także – do żywego udziału w aktualnym życiu politycznym, być może – o wiele ważniejszego niż bezpośrednie zaangażowanie po stronie takiej czy innej partii bądź też sprawowanie takiej czy innej funkcji politycznej.

Zapraszamy również do wypełniania rubryk stałych („Regionalia”, „Varia”). Szcze­góły w ser­­wi­­sie internetowym „Filologii Polskiej” (w odpowiednich zakładkach).

Z niecierpliwością i zainteresowaniem czekamy na Państwa głos w proponowanym kształcie de­baty naukowej – Sekretariat*.

REDAKCJA

Monika Kaczor

Janusz Królikowski

 

 

 

*

1. Na kompletne materiały do publikacji oczekujemy do 30 listopada 2024 roku.

2. Do końca października 2024 roku prosimy o zgłoszenie tekstu do publikacji wraz z imie­niem i nazwiskiem autora (tu krótki biogram, 3-5 zdań w 3. os.), numerem ORCID, afiliacją, ty­tułem, streszczeniem po polsku i angielsku (350 słów) oraz słowami kluczowymi (3-5) we wspomnianych językach. W razie wątpliwości służymy pomocą (kontakt – jw.).

Rocznik dostępny jest on-line w ramach open access (wydania internetowe kolejnych numerów).

Uprzejmie prosimy o respektowanie terminowości, co pozwoli zachować pożądaną syste­ma­tyczność w ogłaszaniu kolejnych numerów rocznika.

Информация

Адрес:
al. Wojska Polskiego 69 Zielona Góra
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
2 сентября 2024; 12:01 (Magdalena Jurewicz-Nowak)
Дата правки:
2 сентября 2024; 12:01 (Magdalena Jurewicz-Nowak)

Смотреть также

02.09.2024

Filologia Polska 2025

Serdecznie zapraszamy reprezentantów wszystkich dyscyplin polonistycznych do publikacji w roczniku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Temat numeru brzmi: Język w polityce. 

22.03.2022

Efektywna, efektowna i etyczna komunikacja

Koło Naukowe Prostego Języka i Koło Naukowe Retoryki Gadu-gadu, działające przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej pt. „Efektywna, efektowna i etyczna komunikacja”, która odbędzie się 14-15 maja 2022 r. w formule online.  

02.07.2020

Zaproszenie do publikacji w „Filologii Polskiej" w roku 2021

W roku 2021 ukaże się kolejny, siódmy, numer „Filologii Polskiej” – czasopisma Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, które od 2015 roku wychodzi w nowej zmienionej formule. Ważnym priorytetem, jaki przyjęliśmy opracowując formułę czasopisma, jest łączenie najlepszych tradycji zielonogórskiej polonistyki z najnowszymi kierunkami studiów w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa. Zależy nam, by aktywnie włączać się w wymianę myśli filologicznej, a także – by zasilać współczesną humanistykę refleksją, wyrastającą z badań prowadzonych m.in. przez lubuskich naukowców. Jednym z nich był Profesor Czesław P. Dutka, założyciel i wieloletni kierownik Zakładu Teorii Literatury IFP, który odszedł od nas 10 stycznia 2020 roku. Jego pamięci dedykujemy przyszłoroczny tom.

02.12.2019

Dyktando Mikołajkowe na UŁ

Zapaszamy do wzięcia udziału w 6. edycji Dyktanda Mikołajkowego na Uniwersytecie Łódzkim.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах