Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 23.01.2020 g.18:00 - 31.03.2020
Дата размещения: 22.01.2020

GOMBROWICZ / wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Начало событияВид события:
Выставка
Местность:
Warszawa

Wystawą „GOMBROWICZ” Muzeum Witolda Gombrowicza kończy cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza. Gombrowicz studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zatem biblioteka Uczelni jest doskonałym miejscem dla premiery ekspozycji poświęconej autorowi Kosmosu.

Otwarcie wystawy odbędzie się 23 stycznia 2020 roku o godz. 18:00 w pasażu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Fragmenty tekstów pisarza przeczyta Mariusz Bonaszewski – aktor mający na swoim koncie m.in. rolę w Kosmosie w reżyserii Jerzego Jarockiego, a na trąbce zagra Jerzy Małek – kompozytor i producent, wykładowca gdańskiej Akademii Muzycznej. Wystawę będzie można oglądać do 31 marca 2020 roku w godzinach pracy BUW. (informacja Organizatorów)

Wystawa składa się głównie z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i samego siebie oraz fotografii wykonanych przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także zgromadzonych w archiwum Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz zbiorach Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN. Ich aranżacja pozwoliła uzyskać ciekawy artystycznie efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje bibliograficzne i cytaty zostały przygotowane w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

Po prezentacji w BUW-ie ekspozycja będzie podróżować po Polsce: odwiedzi m.in. Radom, Kielce, Lublin, Gdynię, a na końcu także Vence na południu Francji, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie został pochowwystawaany.

***

Scenariusz wystawy przygotowali Anna Spólna i Tomasz Tyczyński. Autorem koncepcji plastycznej jest Adam Orlewicz. Twórcą projektu jest Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Partnerami ekspozycji są Uniwersytet Warszawski oraz Biblioteka Uniwersytecka. Projekt powstał dzięki dotacji budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

kontakt dla mediów:

Sandra Włodarczyk

Dział Promocji Muzeum Literatury

s.wlodarczyk@muzeumliteratury.pl

tel. 609 858 543

Информация

Адрес:
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (hol), ul. Dobra 56/66, Warszawa
Оплата:
wstęp wolny
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
22 января 2020; 12:33 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
22 января 2020; 13:05 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

21.08.2018

Przed i po. Witold Gombrowicz

Od 10 do 12 września 2018 roku w „Łaźni Łańcuszkowej” w Zabrzu (ul. Wolności 4) odbędzie się II edycja konferencji naukowej pt. „Przed i po”.

29.01.2019

Gombrowicz – świat i okolice

Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową "Gombrowicz – świat i okolice", która odbędzie się w dniach 13–14 czerwca 2019 roku we Wrocławiu.

17.12.2022

Wernisaż wystawy WRÓCIŁAM. MARIA KONOPNICKA

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie dr hab. Jarosław Klejnocki, Kierowniczka Zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN prof. Monika Rudaś-Grodzka i Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek zapraszają na wernisaż wystawy WRÓCIŁAM. MARIA KONOPNICKA, który odbędzie się we wtorek 20 grudnia 2022 r. o godzinie 19.00 w siedzibie Muzeum Niepodległości przy Al. Solidarności 62 w Warszawie.

01.07.2023

Fredro w porcelanie / wystawa

Aleksander Fredro (1793-1876) to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. Z okazji 230. rocznicy jego urodzin Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowały ekspozycję, która w nietypowej artystycznej formie przybliża jego barwną postać i twórczość. Studenci, doktoranci oraz prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych, prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, stworzyli kilkadziesiąt porcelanowych obiektów, inspirowanych cytatami z utworów Fredry, m.in. Bańki, Zapisków starucha, Ślubów panieńskich, Bajeczki o osiołku czy Małpy w kąpieli.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах