Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 15.09.2016 - 17.09.2016
Дата размещения: 08.09.2016

III Kongres Badaczy Osiemnastego Wieku

Начало событияВид события:
конгресс
Местность:
Poznań
Организаторы:
Целевые аудитории:
Независимые ученые

W dniach 15-17 września w Poznaniu odbędzie się III Kongres Badaczy Osiemnastego Wieku.

Organizowane co pięć lat Kongresy Badaczy Osiemnastego Wieku są najważniejszym w Polsce forum naukowej dyskusji o epoce oświecenia. Tegoroczna edycja organizowana jest przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM (Instytut Filologii Polskiej) oraz Wydział Historyczny UAM (Instytut Historii), przy współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Udział w Kongresie weźmie ponad 130 badaczy polskich i zagranicznych: literaturoznawców, teatrologów, muzykologów, historyków sztuki, historyków filozofii, historyków dziejów politycznych i myśli politycznej, socjologów, demografów.

 

Temat Kongresu, którzy brzmi „Wiek osiemnasty jako zmiana: Rzeczpospolita i oświecenie”, jest zachętą do refleksji nad oświeceniem jako dynamicznym, wielonurtowym procesem przeobrażeń, dokonujących się w XVIII wieku oraz pierwszych dekadach XIX stulecia. Ponadto tak sformułowana tematyka otwiera perspektywę spojrzenia na zmianę w samych badaniach nad oświeceniem: skłania do refleksji nad przemianami, jakie dokonały się w obrazie epoki na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Ambicją Kongresu będzie więc zarówno próba uchwycenia specyfiki oświecenia w diachronicznej – a więc stricte historycznej – perspektywie, jak i podsumowanie stanu badań nad epoką, rozważenie tego, jak zmieniły się i zmieniają ich horyzonty, metody i dokonania, a także rozpoznanie zadań i perspektyw rozwoju, jakie otwierają się przed nimi w przyszłości.

Kongres objęty jest Patronatem Honorowym Jego Magnificencji Rektora UAM.

Kontakt mailowy na adres: kongres2016@o2.pl 

Szczegółowy program kongresu dostępny z załączniku

Информация

Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
8 сентября 2016; 11:40 (Barbara Łukaszewska)
Дата правки:
8 сентября 2016; 22:03 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

19.11.2023

Referat dr. Rafała Waszczuka "Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?"/ spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"

W tym roku cykl Z warsztatów badaczy oświecenia otworzy 23 listopada referat laureata tegorocznego Konkursu PTBnWO na najlepszą rozprawę doktorską dotyczącą szeroko rozumianego XVIII wieku, doktora Rafała Waszczuka: Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?   

15.02.2017

Oświecenie "nieoświecone". Człowiek, natura i magia

Oświecenie łączone jest zazwyczaj z racjonalistyczną krytyką magii i wszelkich przesądów, ujmowanych z perspektywy nowoczesnej metodologii nauk doświadczalnych. Relacje między zjawiskami pozaracjonalnymi, światem nadprzyrodzonym a rozwijającą się wówczas wiedzą naukową są bardzo zróżnicowane. Sceptycyzm oświeconych wobec czarów i przesądów łączy się z refleksją nad miejscem człowieka w świecie praw natury i umów społecznych.

12.11.2015

Kongres Historyków Języka: Językoznawstwo historyczne – w trosce o przyszłość, w poszanowaniu przeszłości

Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na Kongres Historyków Języka, który odbędzie się w dniach 13–15 kwietnia 2016 roku pod hasłem "Językoznawstwo historyczne ‒ w trosce o przyszłość, w poszanowaniu przeszłości".

15.01.2016

Konferencja "Z warsztatów badaczy oświecenia”

Pałac  Staszica , ul . Nowy Świat  7 2 Sala im . A . Mickiewicza

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах