Event
III Kongres Badaczy Osiemnastego Wieku
W dniach 15-17 września w Poznaniu odbędzie się III Kongres Badaczy Osiemnastego Wieku.

Organizowane co pięć lat Kongresy Badaczy Osiemnastego Wieku są najważniejszym w Polsce forum naukowej dyskusji o epoce oświecenia. Tegoroczna edycja organizowana jest przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM (Instytut Filologii Polskiej) oraz Wydział Historyczny UAM (Instytut Historii), przy współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Udział w Kongresie weźmie ponad 130 badaczy polskich i zagranicznych: literaturoznawców, teatrologów, muzykologów, historyków sztuki, historyków filozofii, historyków dziejów politycznych i myśli politycznej, socjologów, demografów.
Temat Kongresu, którzy brzmi „Wiek osiemnasty jako zmiana: Rzeczpospolita i oświecenie”, jest zachętą do refleksji nad oświeceniem jako dynamicznym, wielonurtowym procesem przeobrażeń, dokonujących się w XVIII wieku oraz pierwszych dekadach XIX stulecia. Ponadto tak sformułowana tematyka otwiera perspektywę spojrzenia na zmianę w samych badaniach nad oświeceniem: skłania do refleksji nad przemianami, jakie dokonały się w obrazie epoki na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Ambicją Kongresu będzie więc zarówno próba uchwycenia specyfiki oświecenia w diachronicznej – a więc stricte historycznej – perspektywie, jak i podsumowanie stanu badań nad epoką, rozważenie tego, jak zmieniły się i zmieniają ich horyzonty, metody i dokonania, a także rozpoznanie zadań i perspektyw rozwoju, jakie otwierają się przed nimi w przyszłości.
Kongres objęty jest Patronatem Honorowym Jego Magnificencji Rektora UAM.
Kontakt mailowy na adres: kongres2016@o2.pl
Szczegółowy program kongresu dostępny z załączniku
Information
See also
Kongres Historyków Języka: Językoznawstwo historyczne – w trosce o przyszłość, w poszanowaniu przeszłości
Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na Kongres Historyków Języka, który odbędzie się w dniach 13–15 kwietnia 2016 roku pod hasłem "Językoznawstwo historyczne ‒ w trosce o przyszłość, w poszanowaniu przeszłości".
Uroczysty Kongres Polonistów i Bibliotekarzy
25 listopada w Warszawie odbędzie się "Uroczysty Kongresie Polonistów i Bibliotekarzy".
Oświecenie "nieoświecone". Człowiek, natura i magia
Oświecenie łączone jest zazwyczaj z racjonalistyczną krytyką magii i wszelkich przesądów, ujmowanych z perspektywy nowoczesnej metodologii nauk doświadczalnych. Relacje między zjawiskami pozaracjonalnymi, światem nadprzyrodzonym a rozwijającą się wówczas wiedzą naukową są bardzo zróżnicowane. Sceptycyzm oświeconych wobec czarów i przesądów łączy się z refleksją nad miejscem człowieka w świecie praw natury i umów społecznych.
Biblia oświeconych
Pracownia Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich PAN i Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym mają zaszczyt zaprosić do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej B I B L I A O Ś W I E C O N Y C H która odbędzie się w Warszawie w dniach 25–26 października 2017 roku. Biblia – Księga Święta, dla wiernych natchniona przez Boga – zajmuje miejsce wyjątkowe w kulturze świata, stanowiąc równocześnie jeden z głównych filarów kultury i cywilizacji europejskiej. Należy do tych dzieł literackich, które nieustająco wzbudzają zainteresowanie. Tematy, opowieści, motywy, wątki biblijne na przestrzeni wieków znajdowały i nadal znajdują odzwierciedlenie w literaturze i sztuce wielu narodów. Na zasadach etycznych zawartych w Biblii budowano wizje społeczeństwa, a także kreślono ideał człowieka jako jednostki i jako członka wspólnoty. Przez wieki była najwyższym autorytetem i źródłem mądrości. Rozwój nowej wiedzy, który przyniosło stulecie XVII a następnie oświecenie, wzmocnił ufność w niezależną siłę ludzkiego rozumu oraz w skuteczność konstruowanych racjonalnych modeli myślowych pozwalających uporządkować, zrozumieć i opisać świat, siebie samego a nawet tajemnice wykraczające poza otaczającą człowieka rzeczywistość, w tym sprawczą przyczynę świata. Myśl oświecenia nie była wszakże jednolita, wędrowała w czasie i przestrzeni, budując odrębności lokalne. Stosunek ludzi oświecenia do Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu charakteryzował się niespotykanym dotychczas zróżnicowaniem postaw. Mimo mnogości znakomitych nieraz prac dotyczących roli i znaczenia Biblii w kulturze, mniej uwagi przykładano, jak się wydaje, do szczegółowych badań poświęconych stosunkowi do niej ludzi Wieku Świateł. Tymczasem jest to zagadnienie niezwykle ważne dla kultury i duchowości tej epoki, niezależnie od tego, czy przedmiotem zainteresowania badacza będą kierunki i dynamika zmian, czy trwałość i kontynuacja pewnych postaw. Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w konferencji, której celem jest próba głębszego rozpoznania tej materii. Obrady będą się toczyć wokół następujących, zaproponowanych przez Organizatorów zagadnień, co nie wyklucza innych tematów, bliskich Badaczom: ▫ Biblia jako źródło inspiracji artystycznych ▫ Biblia w świadomości literackiej epoki ▫ Biblia i filozofia ▫ Biblia i nauka ▫ Biblia i edukacja ▫ Biblia i wolnomyślicielstwo ▫ Oświeceniowe lektury Biblii ▫ Oświeceni wobec Biblii nieoświeconych ▫ Nowa hermeneutyka biblijna ▫ Biblia w ewangelizacyjnej działalności Kościołów ▫ Biblia a dążenia do modernizacji kultury religijnej ▫ Biblia i modlitwa ▫ Aktualizacja tekstów biblijnych ▫ Desakralizacja Świętego Tekstu ▫ Podróże z Biblią