Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 17.05.2018 - 18.05.2018
Дата размещения: 10.02.2018

Janusz Korczak / Stefania Wilczyńska. Warianty biografii pedagogicznych

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Szczecin

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli; Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego; Instytut Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Polskie Towarzystwo Autobiograficzne zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Janusz Korczak/Stefania Wilczyńska. Warianty biografii pedagogicznych", która odbędzie się 17–18 maja 2018 roku w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (Szczecin).

Głównym celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dyskusji wokół wątków i pojęć związanych – z jednej strony – z historycznymi oraz współczesnymi teoriami pedagogicznymi, a z drugiej strony – skoncentrowanie debaty nad auto/biografiami pedagogicznymi osób, których teorie i praktyki wyrastają  z doświadczeń dwudziestolecia międzywojennego. Nie znaczy to mimo wszystko, że chcemy prowadzić konferencyjne rozważania w czasie przeszłym. Proponujemy zatem i przegląd funkcjonujących na przestrzeni XX wieku teorii pedagogicznych, i powrót do auto/biografii głównych bohaterów (Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej), ale także namysł nad tym, jak ich życiorysy i założenia pedagogiczne funkcjonują dzisiaj – zarówno w refleksji akademickiej, jak i w szkolnej codzienności.

Wystąpienia konferencyjne chcielibyśmy zawęzić do trzech kategorii. Są to: „narracje”, „idee”  i „(nie)pamięci”, które dają szansę na podjęcie poszczególnych zagadnień z punktu widzenia pedagogiki  i nauk filologicznych. Chodzi nam wszak również o to, żeby rozwijać dialog i wypracowywać języki debaty naukowej między różnymi dziedzinami z pola humanistyki. Z takiego przeświadczenia wynika udział wszystkich podmiotów współorganizujących konferencję – łączymy tym samym pola pedagogiki, literaturoznawstwa i doskonalenia nauczycieli. To, co spaja te dziedziny, to między innymi współczesny auto/biografizm – po pierwsze, jako namysł historycznoliteracki i teoretycznoliteracki, po drugie, jako pewna praktyka pisania (z pogranicza beletrystyki i literatury faktu), która daje pogląd na życiorysy nauczycieli, pedagogów, osób związanych z edukacją.

Proponowane zagadnienia szczegółowe stanowią jedynie sugestie dla uczestników konferencji i nie wyczerpują wszystkich możliwych ujęć problematyki konferencji. Bardzo prosimy albo o zgłaszanie własnych propozycji tematów, albo o skorzystanie z zaproponowanych przez nas formuł, które będą wpisywały się w zarysowany obszar badawczy.  

Zakres tematyczny konferencji:
Narracje

  • „Siłaczka”. Pedagogia Stefanii Wilczyńskiej
  • Ostatni marsz – życie i śmierć Janusza Korczaka
  • Jest Pan wolny, doktorze Korczak. Janusz Korczak w kulturze popularnej
  • Filmowe biografie Janusza Korczaka
  • Biografia i teoria. Jak życiorysy Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej wpłynęły na ich dokonania pedagogiczne?

Idee

  • Pedagogika w czasach kryzysu: wojna, Zagłada, katastrofa
  • Działalność Stefanii Wilczyńskiej wobec koncepcji pedagogiki pracy
  • Pedagogika społeczna Heleny Radlińskiej. Źródła, nawiązania, kontynuacje
  • Retrospekcje. Zastosowanie koncepcji wychowania Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej we współczesnych teoriach pedagogicznych i praktyce szkolnej

(Nie)pamięci

  • Autobiograficzne powidoki – wspomnienia o Januszu Korczaku i Stefanii Wilczyńskiej
  • Listy z kibucu – żydowskie korzenie Stefanii Wilczyńskiej i Janusza Korczaka
  • Falska/Korczak/Wilczyńska – pedagogika w działaniu. Historia „Naszego Domu” i „Domu Sierot”
  • Profesjonaliści – konteksty wykształcenia medycznego i przyrodniczego w biografii Janusza Korczaka  i Stefanii Wilczyńskiej

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest przesłanie zgłoszenia wraz z abstraktem (do 500 znaków) do 31 marca 2018 roku na adres e-mail: ncybort-ziolo@zcdn.edu.pl.
Konferencja jest bezpłatna.
Organizatorzy nie ponoszą kosztów podróży oraz noclegu uczestników konferencji.
Planujemy wydanie recenzowanej monografii naukowej z artykułami uczestniczek i uczestników konferencji.
 
Komitet Naukowy:
dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US
Instytut Pedagogiki, Wydział Humanistyczny US
prof. dr hab. Inga Iwasiów  
Instytut Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa, Wydział Filologiczny US
dr hab. Jerzy Madejski, prof. US
Instytut Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa, Wydział Filologiczny US
dr hab. Anna Murawska, prof. US
Instytut Pedagogiki, Wydział Humanistyczny US
 
Kontakt do organizatorów:
dr Sławomir Iwasiów
mgr Natalia Cybort-Zioło
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Gen. J. Sowińskiego 68
70-236 Szczecin
tel. 91 435 06 49
email: ncybort-ziolo@zcdn.edu.pl

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
31.03.2018
Оплата:
bez opłat
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
10 февраля 2018; 17:42 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
14 марта 2018; 17:47 (Olga )

Смотреть также

15.05.2018

Janusz Korczak/Stefania Wilczyńska - warianty biografii pedagogicznych

Głównym celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dyskusji wokół wątków i pojęć związanych – z jednej strony – z historycznymi oraz współczesnymi teoriami pedagogicznymi, a z drugiej strony – skoncentrowanie debaty nad auto/biografiami pedagogicznymi osób, których teorie i praktyki wyrastają z doświadczeń dwudziestolecia międzywojennego.

19.03.2023

Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i język wczesnej edukacji

W dniach 23-24 marca 2023 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i „język wczesnej edukacji” organizowana przez Katedrę Wczesnej Edukacji.

07.03.2019

Festiwal pamięci Janusza Korczaka "Wołanie serca" (Фестиваль памяти Януша Корчака «Зов сердца»)

W dniach 24 lutego – 24 marca odbywa się w Rosji Festiwal Korczakowski pt. „ЗОВ СЕРДЦА” [Wołanie serca]. Organizatorami wydarzenia są: Instytut Polski w Moskwie, Żydowskie Centrum Kultury im. Ralpha Goldmana, Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny oraz Polskie i Rosyjskie Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Na zaproszenie współorganizatora festiwalu - Instytutu Polskiego w Moskwie, w wydarzeniu wzięła udział Marlena Sęczek, dokumentalistka z Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej IBL PAN. Wyniki swoich badań nad biografią Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita) zaprezentowała na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie oraz w Kazaniu.

06.09.2017

Prezentacja kolekcji cyfrowej "Korzenie Janusza Korczaka" na stronie Nowej Panoramy Literatury Polskiej (w ramach Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka)

W ramach II Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka połączonego z VIII Międzynarodową Konferencją Korczakowską mgr Marlena Sęczek wygłosi referat dotyczący rezultatów zadania publicznego finansowanego przez Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy. Zaprezentowana zostanie m.in. kolekcja cyfrowa Korzenie Janusza Korczaka zawierająca materiały związane z rodziną Starego Doktora. Mają one stanowić szkic do portretu tworzącej się w II połowie XIX wieku wśród polskich Żydów warstwy inteligencji, a także ukazywać korzenie - intelektualne, ideowe, rodzinne - dzieła Korczaka. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах