Событие
Kresy, pogranicza a literatura dla dzieci i młodzieży
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej dotyczącej Kresów i pogranicza wschodniego oraz północno-wschodniego w odniesieniu do literatury dla dzieci i młodzieży. Temat wydaje nam się ciekawy, a jednocześnie wciąż wymagający szczegółowych badań, nowych ujęć, analiz i interpretacji, skupionych zarówno na problematyce związanej z geograficznie, historycznie, kulturowo czy literacko rozumianymi Kresami oraz twórcami kresowymi, ale również na literackich współczesnych tematyzacjach pogranicza.
Proponujemy Państwu następujące kręgi zagadnień:
& Pisarze kresowi dla dzieci i młodzieży oraz ich twórczość (związani z Kresami miejscem urodzenia, zamieszkania, problematyką utworów)
& Piśmiennictwo, czasopisma dla młodego czytelnika wydawane na Kresach
& Kulturowy wymiar Kresów i pogranicza, geografia życia literackiego w zakresie twórczości dla młodego czytelnika
& Prowincja, peryferie, „mity kresowe”, obrazy dziecka i dzieciństwa na Kresach i pograniczach w literaturze dla młodych odbiorców
& Współczesne pogranicza w literaturze dla dzieci i młodzieży – pisarze, motywy, problemy
& Nowoczesne tendencje metodologiczne w badaniach nad literaturą Kresów i pogranicza dla dzieci i młodzieży
Liczymy również na autorskie propozycje, związane z tematyką konferencji.
***
Zgłoszenia propozycji referatów (formularz w załączeniu) przyjmujemy do 15 października 2015 na adres mailowy: anna.nosek@poczta.onet.pl
Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. Należy ją przelać do 15 października 2015 r. na konto Uniwersytetu w Białymstoku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok, NIP 542-23-83-747): Bank Millennium
86 1160 2202 0000 0000 6000 1031
z dopiskiem: Kresy ( imię i nazwisko uczestnika)
Organizatorzy zapewniają: publikację materiałów pokonferencyjnych (teksty z pozytywną recenzją zostaną opublikowane w zbiorowej recenzowanej monografii z serii „Kresy – Pogranicza – Regiony w Literaturze dla Dzieci i Młodzieży”); dwa obiady, uroczystą kolację, poczęstunek w przerwach kawowych.
Opłata nie obejmuje noclegów, w razie potrzeby organizatorzy zapewniają pomoc w ich rezerwacji.
Z wyrazami szacunku
W imieniu organizatorów dr Anna Nosek
Źródło zdjęcia: Pixabay.
Информация
Смотреть также
Wykład "Kresy geograficzne, historyczne i mityczne"
Wykład dla studnetów Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. "Kresy geograficzne, historyczne i mityczne" wygłosi dr hab.prof. US Mirosława Kozłowska.
Mohortowskie Kresy – czasy i ludzie wieków minionych / VIII konferencja Polowska z cyklu „Świat Wincentego Pola"
Instytut Filologii Polskiej KUL, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza oraz Muzeum Lubelskie w Lublinie, Oddział Dworek Wincentego Pola mają zaszczyt zaprosić na VIII konferencję Polowską z cyklu „Świat Wincentego Pola”, połączoną z organizowaną przez Dworek Wincentego Pola wystawą wydań Mohorta pt. „Mohort. U źródeł Kresów”.
ŚWIAT KRESÓW WSCHODNICH II RZECZYPOSPOLITEJ W LITERATURZE, SZTUCE I PRZEKAZACH HISTORYCZNYCH (III EDYCJA)
UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. CYPRIANA NORWIDA W ZIELONEJ GÓRZE ZESPÓŁ EDUKACYJNY NR 6 W ZIELONEJ GÓRZE-PRZYLEPIE STOWARZYSZENIE „PAMIĘĆ POLSKICH KRESÓW” W ZIELONEJ GÓRZE-ŁĘŻYCY MAJĄ ZASZCZYT ZAPROSIĆ NA KONFERENCJĘ NAUKOWĄ "ŚWIAT KRESÓW WSCHODNICH II RZECZYPOSPOLITEJ W LITERATURZE, SZTUCE I PRZEKAZACH HISTORYCZNYCH" (III EDYCJA) 8 października 2018 r. /poniedziałek/ Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
Kresy południowo-wschodnie – polska kultura współcześnie odkrywana
Katedra Teorii Kultury i Sztuki w Instytucie Kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych i Stowarzyszeniem Wspólnota Polska mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję pt. Kresy południowo-wschodnie – polska kultura współcześnie odkrywana.