Событие
Kultura nie tylko literacka. W kręgu myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II
Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej organizuje konferencję pt. "Kultura nie tylko literacka. W kręgu myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II".
Planujemy spotkanie o charakterze interdyscyplinarnym, dlatego zapraszamy literaturoznawców, językoznawców, historyków, filozofów, teologów i przedstawicieli innych dyscyplin zainteresowanych problematyką szeroko rozumianej kultury.
Przedmiotem naszych refleksji będzie myśl Jana Pawła II wyrażająca się w słowie poetyckim, twórczości dramatycznej i oficjalnych wypowiedziach, gdyż zasługuje na pogłębioną refleksję i interpretację. Godne uwagi jest też duchowe dziedzictwo, ślad, jaki Papież zostawił w umysłach i sercach ludzi wierzących i niewierzących, w literaturze i sztuce, życiu społecznym i obyczajowym.
Miejsce konferencji: Jednostka organizująca: Instytut Filologii Polskiej UZ.
Koszt: 350 zł.
Kontakt: dr hab. Anastazja Seul, Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej, e-mail: A.Seul@wp.pl
Информация
Смотреть также
Kultura nie tylko literacka. W kręgu myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II (cz. 3)
15-16 czerwca 2018 roku odbędzie się trzecia konferencja poświęcona twórczości Karola Wojtyły.
Referat Pawła Majewskiego "Minotaur i granice języka" (spotkanie z cyklu Warszawskich Czwartków Staropolskich)
Zespół Kultury Staropolskiej w Instytucie Kultury Polskiej UW,
Kolokwia Staropolskie 2024: Gościnność w literaturze - gościnność literatury
Pracownia Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich PAN oraz Katedra Historii Literatury Staropolskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej konferencji naukowej z cyklu "Kolokwia staropolskie". Tegoroczne sympozjum na temat "Gościnność w literaturze - gościnność literatury" nawiązuje do jednego z najgłębiej zakorzenionych polskich autostereotypów, jakim jest przekonanie o naszej odwiecznej gościnności, którą postrzegamy jako trwały element rodzimej tożsamości i tradycji kulturowej. Celem konferencji jest pogłębienie refleksji nad historyczną wartością owego autostereotypu oraz złożonością i ambiwalencją „staropolskiej gościnności” - przede wszystkim na podstawie różnych form piśmiennictwa epok dawnych. Konferencja odbędzie się w dniach 3–5 czerwca 2024 roku w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym przy ul. Puławskiej 94. Sympozjum zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała nauka II” (KONF/SP/0169/2023/01).
Wieczór autorski Wojciecha Wencla: POEZJA JEST MIŁOŚCIĄ
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL zapraszają na wieczór autorski Wojciecha Wencla POEZJA JEST MIŁOŚCIĄ, który odbędzie się w ramach cuklu "KULowskich spotkań literackich". Spotkanie poprowadzi ks. dr Grzegorz Głąb z Instytutu Filologii Polskiej KUL.