Событие
Kultura nie tylko literacka. W kręgu myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II (cz. 3)
15-16 czerwca 2018 roku odbędzie się trzecia konferencja poświęcona twórczości Karola Wojtyły.
Zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin nauki do wymiany myśli o przejawach żywotności, inspirującej mocy papieskich idei dotyczących sztuki, teatru, literatury, wychowania, kultywowania tożsamości narodowej i łagodzenia napięć na tle nierówności społeczno-ekonomicznych. Prace filozoficzne i teologiczne oraz działania duszpasterskie Karola Wojtyły – Jana Pawła II służyły nie tylko rozwojowi Kościoła katolickiego, ale także przyczyniły się do rozwoju szeroko rozumianej kultury we współczesnym świecie. W pełni uzasadnione i twórcze są zatem pytania: Jak „promieniowanie ojcostwa” – myśli wojtyliańskiej przejawiało się i przejawia w zmiennych realiach kulturowych? Co dziś wynika jako szczególna powinność dla nas, spadkobierców myśli i słuchaczy papieskiego nauczania, z utworów literackich, rozpraw naukowych, dokumentów papieskich?
Zgłoszenia wraz z abstraktami należy wysłać do 20 maja 2018 pod adres: a.seul@wp.pl.
Przewidujemy publikację artykułów zgłoszonych przez czynnych uczestników konferencji we „Wrocławskim Przeglądzie Teologicznym”.
Koszty dojazdu i ewentualnych noclegów pozostawiamy w gestii uczestników; dla zainteresowanych możemy służyć pomocą w rezerwacji noclegów w przystępnej cenie blisko centrum Ostrowa Tumskiego, gdzie znajduje się Papieski Wydział Teologiczny.
Ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego
Dr Emanuela Bednarczyk-Stefaniak, Papieski Wydział Teologiczny
Dr hab. Jacek Zieliński, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych, UWr.
Dr hab. Anastazja Seul, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego
Prof. dr hab. Dorota Heck, Pracownia Kultury Literackiej XX w., UWr.
(fragment zaproszenia)
Информация
Смотреть также
Kultura nie tylko literacka. W kręgu myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II
Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej organizuje konferencję pt. "Kultura nie tylko literacka. W kręgu myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II".
Edward Abramowski (1868-1918). W stulecie śmierci
Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej poświęconej postaci i myśli Edwarda Abramowskiego.
Spotkanie z Autorem – Rozmowy przy Kawie
”Spotkanie z Autorem – Rozmowy przy Kawie” – to nowy cykl spotkań organizowany przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu Szczecińskiego .Gościem specjalnym będzie dr Konrad Wojtyła autor książki „Anty-antychryst? Wojaczek religijny”. Spotkanie obędzie w dniu 17.06.2021 godz. 18:00 w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nauk Przyrodniczych US sala 317, III piętro.
Korzyści z Ingardena. O inspiracjach ingardenowskich w polskiej humanistyce / debata filozoficzna online
W debacie wezmą udział: prof. Danuta Ulicka, polska literaturoznawczyni, specjalistka w zakresie teorii literatury i poetyki, kierowniczka Zakładu Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich w Instytucie Literatury Polskiej UW, prof. Sebastian Kołodziejczyk, filozof, kierownik Zakładu Ontologii Instytutu Filozofii UJ, moderator – Aleksander Temkin.