Событие
Kultury dziewictwa - konferencja naukowa
Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości
oraz Wydział Historyczny
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
wspólnie z Akademią „Artes Liberales”
zapraszają do zgłaszania udziału w konferencji
KULTURY DZIEWICTWA
(Poznań, 4–5 czerwca 2018)
Dziewictwo jest zagadnieniem, wobec którego określają się wszystkie kultury i wszystkie epoki – również nasz czas przynosi w tym względzie znaczące zmiany i przewartościowania. Liczymy więc, że udziałem w konferencji zechcą się zainteresować przedstawicielki i przedstawiciele różnych dziedzin nauki, od humanistyki i nauk społecznych po nauki medyczne. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się wypracować szeroką perspektywę transdyscyplinarną, a pokonferencyjna publikacja (lub cykl publikacji w czasopismach naukowych) spotka się z zainteresowaniem ze strony różnych środowisk akademickich.
Po wstępnej dyskusji nad tematem i zakresem konferencji proponujemy następującą, otwartą listę przykładowych zagadnień, którym należałoby poświęcić uwagę w referatach:
- Dziewictwo jako stan, styl życia, decyzja.
- Dziewictwo a dyskurs honoru.
- Dziewictwo w dyskursie teologicznym i religijnym.
- Dziewictwo a popkultura.
- Instytucjonalizacja dziewictwa (np. domy dziewic, reguły zakonne, białe małżeństwa).
- Dziewictwo w kontekście praktyk socjalizacyjnych i edukacji.
- Męskość a dziewictwo.
- Cielesne i medyczne aspekty dziewictwa.
- Seksualność a dziewictwo.
- Społeczne regulacje dotyczące dziewictwa.
- Dziewictwo w dyskursie narodowym, kolonialnym, postkolonialnym.
- Dziewictwo w obrzędowości dawnej i współczesnej.
- Dziewictwo w karykaturze i satyrze.
- Językowe, literackie i wizualne reprezentacje dziewictwa.
- Dziewictwo a rodzicielstwo i prokreacja.
- Kulturowe i prawne aspekty dziewictwa.
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 grudnia 2017 i zastrzegamy sobie prawo wyboru referatów. Oprócz tematu wystąpienia prosimy również o przesłanie notki biograficznej, abstraktu (do 500 słów) i wybranej bibliografii. Zgłoszenia należy przesyłać na adres email: kulturydziewictwa@gmail.com
Przewidywana opłata konferencyjna wynosi 350 zł i nie pokrywa kosztów noclegu. Zapewniamy natomiast pomoc w rezerwacji odpowiedniego lokum (hotel, hostel).
W imieniu organizatorek i organizatorów
Dr hab. Agnieszka Gajewska
Prof. dr hab. Kazimierz Ilski
Prof. dr hab. Ewa Kraskowska
Информация
Смотреть также
Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej
Koło Naukowe Polonistów oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają młodych naukowców, doktorantów i studentów na V Ogólnopolską Konferencję Naukową Obszary polonistyki 5. Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej, która odbędzie się 17 kwietnia 2018 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku
Konferencja "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku", która odbędzie się w dniach 7-8 XI 2016 w Gorzowie Wielkopolskim, projektowana jest jako kontynuacja dwóch cykli konferencyjnych "Literatura w mediach. Media w literaturze" oraz "Język i literatura w świecie ponowoczesnym". Tegoroczną konferencję organizuje Wydział Humanistyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża we współpracy z Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz Telewizją Polską S.A. Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Celem konferencji "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku" jest spotkanie literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców oraz przedstawicieli innych dyscyplin, których przedmiotem zainteresowania są sposoby przedstawiania drukowanych utworów literackich w przekazach pośrednich, m.in. ikonicznych, audialnych, audiowizualnych, hipertekstowych.
Oblicza polskiego patriotyzmu. Literatura – kultura – język (od czasów najdawniejszych do współczesności)
W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaowocowała ona szeregiem dyskusji, spotkań i konferencji naukowych na temat znaczenia tej doniosłej daty dla kształtowania się postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie w różnych okresach historycznych. Olsztyńskie środowisko polonistyczne pragnie także zaznaczyć swoją obecność w tej debacie.
Obszary polonistyki. Inny/Obcy w polskiej kulturze, literaturze i języku | III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów
Koło Naukowe Polonistów i Koło Naukowe Antropologów Kultury Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na III Konferencję Naukową „Obszary Polonistyki. Inny/ Obcy w polskiej kulturze, literaturze i języku”, która odbędzie się 5 kwietnia 2016 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.