Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 12.10.2017 - 13.10.2017
Дата размещения: 30.05.2017

Wino w literaturze i kulturze

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Zielona Góra
Организаторы:

Koło Naukowe Doktorantów Literaturoznawców i Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają​ na ogólnopolską konferencję naukową WINO W LITERATURZE I KULTURZE.

Wino oraz związana z nim kultura od wieków stanowiły inspirację dla różnych dziedzin sztuki, w tym literatury. Wątki winiarskie przenikają do tekstów literackich na rozmaite sposoby: pojawiają się jako temat i motyw, dochodzą do głosu w sferze obrazowania oraz metaforyki, niosąc bogate treści symboliczne oraz kulturowe, a także - co otwiera osobny obszar badawczy - uobecniają się w sferze nadawczo-odbiorczej, oddziałując na sposób tworzenia i recepcji. [...] Z pewnością uprzywilejowane miejsce w obrębie tak pomyślanej enologii zajmowałaby kultura i literatura Ziemi Lubuskiej, przede wszystkim Zielonej Góry. Wino, winnice, winorośl ściśle się wiążą ze specyfiką i historią miasta, niebezpodstawnie nazywanego dzisiaj Winnym Grodem, od początku też stanowią jego znak rozpoznawczy, sygnaturę miejsca. [...] Naszej refleksji nie chcemy jednak zamykać w obszarze regionu i ograniczać jej do wątku wina w twórczości lubuskiej. Interesują nas rozmaite - niezwykle bogate i szerokie - związki winiarstwa z literaturą i kulturą, w tym z kulturą ponadlokalną, ogólnonarodową oraz europejską. Zapraszając do badawczego namysłu nad sposobami obecności wina w literaturze i  kulturze, proponujemy wziąć pod uwagę rozmaite aspekty tego zagadnienia. Konferencyjne rozważania mogłyby oscylować np. wokół następujących kwestii:

•         motyw wina w literaturze, sztuce, innych tekstach kultury;

•         wino i jego symbolika na przestrzeni wieków;

•         wino w kontekście literackiej geografii sensorycznej;

•          rola wina w konstruowaniu polityki tożsamości i polityki miejsca;

•          miejsce wina, winnic i winiarstwa w strategiach rozwoju i promocji regionów;

•         wpływ wina na życie i twórczość artystów/ wino jako element artystycznego spleenu - konteksty obyczajowe;

•          „wino, kobiety i śpiew”, czyli recepcja wina w kulturze popularnej;

•         wino, winnice i winiarstwo jako element turystyki kulturowej;

•         winiarskie rytuały konsumpcji;

•          krew i wino: sakralizacja/element rytuału;

•         tradycja winiarska w kontekście dziedzictwa kulturowego;

•         Bachus i Dionizos: wino i mitologia;

•         Bachanalia i Dionizie: wino a karnawalizacja i figura homo ludens; nowe konceptualizacje tradycji winiarskiej, np. związane z postacią św. Urbana.

[...] Planowany termin konferencji to 12-13 października 2017 roku. Zgłoszenia wraz z krótkim abstraktem (300-500 znaków) prosimy przesyłać do 30 czerwca 2017 roku na adres: kasiameller0@gmail.com.

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest uiszczenie opłaty konferencyjnej w wysokości 250 zł do dnia 1 lipca 2017. Przewidujemy publikację artykułów pokonferencyjnych w recenzowanej monografii naukowej.

Komitet organizacyjny konferencji: mgr Katarzyna Meller, mgr Mirosława Szott, dr Kamila Gieba, mgr Janusz Łastowiec

Opiekun naukowy konferencji: prof. zw. dr hab. Małgorzata Mikołajczak

 

Информация

Подача заявок для участников до:
29.06.2017 22:00
Оплата:
250 zł
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
30 мая 2017; 08:54 (Magdalena Jurewicz-Nowak)
Дата правки:
29 сентября 2018; 11:00 (Magdalena Jurewicz-Nowak)

Смотреть также

27.09.2021

Grzech, występek, zło /Ogólnopolska konferencja naukowa – online

Natura zła – tego wyobrażonego i tego, którego doświadczamy lub obserwujemy – w pewnym stopniu fascynuje, a liczne tego dowody znajdują się na wyciągnięcie ręki choćby w social mediach, newsach czy kulturze. Jednak zło, a także grzech czy występek stanowią część większej całości, składają się na obraz człowieczeństwa w wymiarze nie tylko kulturowym, ale społecznym, historycznym, religijnym, psychologicznym etc. (informacja organizatorów)

03.08.2018

Oblicza polskiego patriotyzmu. Literatura – kultura – język (od czasów najdawniejszych do współczesności)

W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Zaowocowała ona szeregiem dyskusji, spotkań i konferencji naukowych na temat znaczenia tej doniosłej daty dla kształtowania się postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie w różnych okresach historycznych. Olsztyńskie środowisko polonistyczne pragnie także zaznaczyć swoją obecność w tej debacie. 

27.02.2018

Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej

Koło Naukowe Polonistów oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają młodych naukowców, doktorantów i studentów na V Ogólnopolską Konferencję Naukową Obszary polonistyki 5. Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej, która odbędzie się 17 kwietnia 2018 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim.

19.06.2018

Płaszcz Konrada – spory o Niepodległą w literaturze i sztuce

Pracownicy Wydziału Filologicznego UMK Instytutu Literatury Polskiej, Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Płaszcz Konrada” – spory o Niepodległą w literaturze i sztuce, która odbędzie się 24-25 października 2018 roku w Toruniu.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах