Событие
Między uczniami, rodzicami i nauczycielami – komunikacja w szkole
Jedną z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia na każdym etapie edukacji jest umiejętność komunikowania się w języku ojczystym, zarówno w mowie jak i w piśmie. Podstawa programowa wyznacza nam jasny cel – nauczyć ucznia komunikowania się. Choć świat dostarcza nam coraz to nowszych technologii i aplikacji ułatwiających komunikację, wiele osób, szczególnie młodych, ma problemy ze skutecznym opanowaniem tej niełatwej sztuki. Przed współczesnym nauczycielem staje trudne zadanie. Jakie narzędzia może wykorzystać w pracy z uczniami, aby jego komunikaty były czytelne dla młodego odbiorcy? Jakich metod użyć, aby kształcić umiejętności związane z komunikacją? Na jakie przeszkody może natrafić nauczyciel w relacji z rodzicami/opiekunami ucznia? Czy rodzice naprawdę nie rozmawiają ze swoimi dziećmi? W jaki sposób wpływa to na nawiązywane przez uczniów kontakty międzyludzkie? W końcu, jak przebiega komunikacja pomiędzy nauczycielem a władzami szkoły? Jako przyszli nauczyciele języka polskiego, chcielibyśmy przyjrzeć się tym i innym zagadnieniom, dotyczącym komunikacji w przestrzeni szkolnej.
Zapraszamy Państwa na konferencję naukową zatytułowaną "Między uczniami, rodzicami i nauczycielami – komunikacja w szkole". Chcemy na naszej konferencji gościć studentów, doktorantów oraz nauczycieli języka polskiego, którzy, mamy nadzieję, przyczynią się do pogłębionej refleksji nad komunikacją interpersonalną w szkole, przede wszystkim między nauczycielem i uczniem, ale również między uczniami, rodzicami i władzami szkoły.
Zakres konferencji obejmuje następującą tematykę:
• Komunikacja w relacji uczeń-uczeń; uczeń-nauczyciel, uczeń-rodzice, nauczyciel-rodzice, nauczyciel-dyrekcja szkoły;
• Komunikacja werbalna i niewerbalna w klasie szkolnej;• Komunikacja tradycyjna i cyfrowa, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii;
• Rozwijanie sprawności komunikacyjnych podczas zajęć lekcyjnych w perspektywie przygotowania uczniów do ustnej matury z języka polskiego, a także komunikowania w codziennym życiu;
• Zaburzenia procesu komunikacyjnego;
• Komunikacja w języku ojczystym a komunikacja w językach obcych.
Информация
Смотреть также
Negocjowanie postaw w rozmowie nauczyciela z rodzicami ucznia - wykład dr hab. Renaty Makarewicz
Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego oraz Instytut Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie zapraszają na wykład w Centrum Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Kompetencje nauczyciela polonisty we współczesnej szkole. Między schematem a kreatywnością
Zakład Edukacji Polonistycznej i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową "Kompetencje nauczyciela polonisty we współczesnej szkole. Między schematem a kreatywnością", która odbędzie się w dniach 8 i 9 listopada 2018 roku w Warszawie.
Panel ekspercki „Laboratorium Teatralne”
W dniu 27 października 2015 r. w poznańskim Collegium Maius (Salon Mickiewicza pod Kopułą) odbędzie się panel ekspercki podsumowujący projekt Akademickiego Centrum Kreatywności „Laboratorium teatralne” połączony z prezentacją książki „Uczeń – nauczyciel – badacz w przestrzeni teatru” oraz nagrań etiud teatralnych przygotowanych przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem studentów WFPiK UAM. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Szczegółowy program na plakacie.
Uczeń a wartości etyczne języka
Szanowni Dyrektorzy Nauczyciele języka polskiego, Bibliotekarze Nauczyciele Humaniści i Wychowawcy, serdecznie zapraszamy do dyskusji, w swoim środowisku oświatowym, i przesyłania wniosków na temat przyczyn zagrożeń języka mówionego i pisanego dzieci i młodzieży.