Событие
Miejsca (nie)Pamięci. Teraźniejszość – Przyszłość
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza do wzięcia udziału w konferencji Miejsca (nie)Pamięci. Teraźniejszość-Przyszłość. Konferencja organizowana w ramach cyklicznego wydarzenia muzealnego "Dni Pamięci Ofiar Gestapo".
Jej celem jest nie tylko próba podsumowania kilku dekad prac i doświadczeń Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz innych instytucji, organizacji pozarządowych związanych z opieką muzealną nad miejscami (nie)pamięci, przywracaniem, pielęgnowaniem pamięci, o miejscach bolesnej pamięci, ale przede wszystkim o ludziach.
Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z doświadczeniami, dorobkiem badaczy, naukowców, aktywistów i instytucji, decydentów, którzy zajmują się, współdecydują o teraźniejszości i przyszłości tego rodzaju miejsc, upamiętniających ofiary dwóch systemów totalitarnych w latach 1939-1945-1956.
Muzeum jest miejscem, dialogu, gdzie spotykają się różne doświadczenia i sposoby interpretacji historii, pamięci. W związku z ciągłym poszerzaniem działalność związanej z miejscami (nie)pamięci, rozwija się potrzeba refleksji, znalezienia inspiracji, dystansu potrzebnego do dalszych badań i rozwoju.
Najważniejszym obszarem, którym muzeum zajmowało się w ostatniej dekadzie jest historia II wojny światowej oraz w znacznie mniejszym stopniu lata terroru okresu stalinowskiego. Dlatego też konferencja Miejsca (nie)Pamięci. Teraźniejszość – Przyszłość skupia się wokół problematyki dotyczącej okresu dwóch totalitaryzmów. Została pomyślana jako zaproszenie do dialogu i wymiany doświadczeń wszystkich, którzy w sposób pośredni i bezpośredni zajmują się miejscami i ludźmi wciąż odczuwającymi skutki wojny.
Zgłoszenia propozycji referatów można przesłać na adres mailowy miejscaniepamieci@mhk.pl stworzony do obsługi konferencji.
W przypadku dużej liczby zgłoszeń, organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonania wyboru spośród nadesłanych propozycji referatów.
Harmonogram:
- do 30 czerwca 2018 - zgłaszanie propozycji wystąpień wraz z abstraktem (maksymalnie 2000 słów);
- do 10 lipca 2018 - informacje o zakwalifikowaniu referatu;
- do 7 września 2018 – nadsyłanie tekstów do publikacji w wersji elektronicznej;
- 13-15 września 2018 – konferencja.