Событие
Mitologia Jana Parandowskiego i inne mitologie / wystawa
21. marca o godzinie 18.00 w Muzeum Literatury w Warszawie otwiera się wystawa Mitologia Jana Parandowskiego i inne mitologie, zorganizowana z okazji setnej rocznicy wydania tego dzieła.
Poprzez zgromadzone obiekty: obrazy olejne, grafiki, fotografie, rzeźby, materiały filmowe i unikatowe wydania książek, w tym oczywiście pierwsze wydanie Mitologii Parandowskiego, wystawa zabiera widzów w świat antycznych wyobrażeń o człowieku, sztuce i przyrodzie. Narrację dopełniają cytaty z Mitologii oraz dzieł literackich inspirowanych starożytnością.
Układ wystawy odzwierciedla niejednorodny, synkretyczny charakter samej mitologii. Dzięki różnorodności gatunkowej pokazywanych obiektów mamy nadzieję prześledzić rozmaite sposoby odziaływania mitów na współczesnego odbiorcę. Niebagatelny wpływ na
żywotność mitologii w popularnej wyobraźni ma fakt, że od czasów przedwojennych do dziś Mitologia znajduje się w programie lektur szkolnych.
Integralną częścią wystawy jest przestrzeń dla dzieci, gdzie postaci Odyseusza, Ariadny, Demeter, Ikara czy Prometeusza przybliżamy najmłodszym odbiorcom między innymi poprzez fragmenty książki Godzina śródziemnomorska Jarosława Mikołajewskiego z
ilustracjami Joanny Gębal.
– Literackie opowieści o bóstwach i herosach stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla twórczyń i twórców, także współczesnych. Okrągła rocznica pierwszego wydania Mitologii to okazja, by przybliżyć też postać Parandowskiego i jego biografię intelektualną. – pisze w tekście wprowadzającym kurator wystawy, Krzysztof Szujecki.
Max Slevogt, Helena na tarasie przy bramie Skajskiej, ilustracja do Iliady Homera, litografia, 1907
Wystawie towarzyszy program wydarzeń odnoszących się do kwestii współczesnej recepcji antyku oraz dziedzictwa Jana Parandowskiego. Publiczność może spodziewać się oprowadzań kuratorskich i tematycznych, warsztatów dla dzieci i dorosłych, czytań.
Więcej o Muzeum Literatury: https://muzeumliteratury.pl
---
Kontakt dla mediów: Natalia Malek, n.malek@muzeumliteratury.pl, tel. +48 662 498 337.
Autorki i autorzy: Antonio Canova, Salvador Dalí, Isadora Duncan, Johann Gottfried Abraham Frenzel, Konstanty Ildefons Gałczyński, Joanna Gębal, Zuzanna Ginczanka, Ernst Friedrich Grünewald, Zbigniew Herbert, Homer, Teresa Jakubowska Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Jarosław Mikołajewski, Igor Mitoraj, Raphael Morghen,Janusz Pastwa, Jacek Poremba, Max Slevogt, Leopold Staff, Jan
Marcin Szancer, Antonio Verico, Wojciech Weiss.
Kurator: Krzysztof Szujecki
(Z informacji prasowej Muzeum Literatury)
Информация
Смотреть также
Ogólnopolski Festiwal Mitologiczny „Mitologia – instrukcja obsługi (we) współczesności” w 100. rocznicę wydania „Mitologii” Jana Parandowskiego
Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego ma przyjemność zaprosić na Ogólnopolski Festiwal Mitologiczny „Mitologia – instrukcja obsługi (we) współczesności” w 100. rocznicę wydania „Mitologii” Jana Parandowskiego (1924). Festiwal odbędzie się w dniach 19 i 20 października 2024 roku (w sobotę i niedzielę).
"Jan Parandowski. Życie i dzieło" - Spotkanie autorskie z dr Grażyną Pawlak
Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN oraz Klub Księgarza zapraszają na spotkanie autorskie dr Grażyny Pawlak poświęcone monografii Jan Parandowski. Życie i dzieło.
Myślnik. Słowo jako materia sztuki / wernisaż wystawy
7 września w Muzeum Literatury otwiera się wystawa, dzięki której można prześledzić powiązania i inspiracje literackie w sztuce współczesnej. Myślnik. Słowo jako materia sztuki zwraca uwagę zwłaszcza na „praktykowanie” pewnych słów przez artystów wizualnych. Poprzez zgromadzone dzieła sztuki, rękopisy, archiwalne nagrania czy bibliofilskie wydania książek, wystawa ukazuje różne etapy redagowania i uwalniania słów przez autorów – od milczenia, przez nanoszenie ich na powierzchnię obiektów, rozsyłanie w przestrzeń, także miejską; po oddanie ich w ręce samych użytkowników, na przykład za pośrednictwem instrukcji.
Fredro w porcelanie / wystawa
Aleksander Fredro (1793-1876) to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. Z okazji 230. rocznicy jego urodzin Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowały ekspozycję, która w nietypowej artystycznej formie przybliża jego barwną postać i twórczość. Studenci, doktoranci oraz prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych, prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, stworzyli kilkadziesiąt porcelanowych obiektów, inspirowanych cytatami z utworów Fredry, m.in. Bańki, Zapisków starucha, Ślubów panieńskich, Bajeczki o osiołku czy Małpy w kąpieli.