Полонистический бюллетень
Начало событияДата события: 11.03.2025 g.17:30
Дата размещения: 03.03.2025

O niepełnosprawnościach w książkach dla dzieci i młodzieży

Начало событияВид события:
Семинар

We wtorek 11 marca 2025 roku w godz. 17:30-19.00 odbędzie się kolejne otwarte seminarium online "O niepełnosprawnościach w książkach dla dzieci i młodzieży", które poprowadzi Ewa Pakalska – bibliografka współtworząca kolekcję tematyczną poświęconą studiom o niepełnosprawności w projekcie "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata".

Spotkanie będzie poświęcone problematyce niepełnosprawności w książkach dla niedorosłych. Zastanowimy się, czy warto mówić/pisać o niepełnosprawności? Jeśli tak, to jak? Przyjrzymy się, jak autorzy ujmują niepełnosprawność oraz integrację w swoich dziełach. Prześledzimy na przykładzie wybranych tytułów, jakie reprezentacje (o ile w ogóle) mają osoby z niepełnosprawnościami w najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży (wydanej w Polsce).

Ewa Pakalska - absolwentka studiów: wiedza o teatrze (UAM), bibliologia i zarządzanie informacją (UMK), studiów podyplomowych „Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności” (UW). Dokumentalistka w Pracowni Bibliografii Bieżącej Instytutu Badań Literackich PAN. Współautorka „Polskiej Bibliografii Literackiej”. Interesuje się literaturą dla dzieci i młodzieży, problematyką komiksu i powieści graficznej oraz studiami o niepełnosprawności.


Link do spotkania na platformie Google Meet:  https://meet.google.com/yki-adxo-cut


Seminarium organizowane jest w ramach projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II” (numer projektu: NdS-II/SP/0264/2024/01).


 

Информация

Адрес:
wydarzenie online
Оплата:
bez opłat
Дата размещения:
3 марта 2025; 14:45 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
3 апреля 2025; 14:55 (Mariola Wilczak)

Начало событияСвязанное с событием


Смотреть также

01.01.2018

Słowiańskie światy wyobraźni 2: Granice tolerancji / Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Słowiańskie światy wyobraźni 2: Granice tolerancji” organizowana jest przez Wydział Polonistyki UJ.

19.12.2024

"Wielogłos": Call For Papers do numeru 2026/1 "Literaturoznawcze studia o niepełnosprawności"

„Wielogłos. Pismo Wydziału Polonistyki UJ” zaprasza do nadsyłania artykułów do nowego numeru monograficznego: „Literaturoznawcze studia o niepełnosprawności”. Początki akademickich studiów o niepełnosprawności (disability studies) wywodzą się z brytyjskich i amerykańskich ruchów społecznych osób z niepełnosprawnościami z lat 70. i 80. XX wieku. Efektem tego wyjątkowego sojuszu między teorią i aktywizmem było odrzucenie dominującego (...)

17.01.2017

AUTORefleksja: „ja” czy „my” i „Ty”? Wszyscy jesteśmy uchodźcami, kobietami, LGBT i osobami z niepełnosprawnością – wykład dra hab. T. Kitlińskiego

W imieniu Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego oraz Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Filologicznego zapraszamy na wykład dr hab. Tomasza Kitlińskiego zatytułowany „AUTORefleksja: „ja” czy „my” i „Ty”? Wszyscy jesteśmy uchodźcami, kobietami, LGBT i osobami z niepełnosprawnością”.

30.08.2018

Różnorodność kulturowa w literaturze dla dzieci i młodzieży – przekład i recepcja

Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Slawistyki Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję translatologiczną „Różnorodność kulturowa w literaturze dla dzieci i młodzieży – przekład i recepcja”. Konferencja odbędzie się w Poznaniu w dniach 10–11.01.2019 roku.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах