Событие
Od wspólnoty do języka. Od języka do wspólnoty
Zpraszamy na jubileuszową X konferencję z cyklu JĘZYK – OBYCZAJ – WSPÓLNOTA, organizowaną przez Zakład Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Zakład Językoznawstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Konferencja odbędzie się w Łodzi w dniach 15-16 maja 2024 roku. Miejscem obrad będzie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18. Cykl konferencji JĘZYK – OBYCZAJ – WSPÓLNOTA został zainicjowany w 2014 roku.
Spotkania naukowe odbywały się naprzemiennie w Łodzi oraz w Zielonej Górze, gromadząc liczne grono uznanych językoznawców, znajdujących inspirację w tytułowej triadzie oraz szczegółowych tematach do niej nawiązujących.
Ponieważ jubileusz skłania do podsumowania, proponujemy Państwu refleksję nad dwukierunkowo ujmowaną relacją pomiędzy wspólnotą a językiem: Od wspólnoty do języka. Od języka do wspólnoty.
Chcielibyśmy zastanowić się nad następującymi zagadnieniami:
- jakiego typu zmiany (polityczne, społeczne, kulturowe, cywilizacyjne, komunikacyjne) obejmujące wspólnotę znajdują odzwierciedlenie w stosowanym przez nią środku komunikatywnym/ środkach komunikatywnych?
- jaka jest siła oddziaływania i ranga czynników warunkujących przeobrażenia środka komunikatywnego/ sposobów komunikacji?
- jakie poziomy języka (system gramatyczny, leksykalny, styl, dyskurs) są szczególnie wrażliwe na zmiany w obrębie wspólnoty?
I z drugiej strony:
- źródłem jakiej wiedzy o wspólnocie jest język?
- co język mówi o wspólnocie?
- jak język tę wspólnotę profiluje?
Ze względu na podsumowujący charakter konferencji preferujemy tematy o charakterze teoretycznym, syntetyzującym, oparte na reprezentatywnej podstawie empirycznej.
Proponujemy Państwu publikację referatów w czasopiśmie „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica” t. 59/ 2025 (70 pkt wg listy MEiN).
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O TERMINACH I OPŁATACH
Prosimy o przesłanie zgłoszenia do sekretarza konferencji – mgr Magdaleny Gozdek (e-mail: magdalena.gozdek@edu.uni.lodz.pl) do 1 marca 2024 roku.
O akceptacji referatu poinformujemy po 20 marca 2024 roku.
Przewidywana opłata konferencyjna (bez noclegu): 550 zł
Opłata obejmuje udział w konferencji, dwa obiady oraz uroczystą kolację, przerwy kawowe oraz – po spełnieniu wymogów redakcyjnych – publikację referatu w czasopiśmie „AUL. Folia Linguistica”.
Będziemy pośredniczyć w rezerwacji oraz płatności za noclegi w Centrum Szkoleniowo -Konferencyjnym UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18 (cena za nocleg wynosi 140 zł/ doba ze śniadaniem). W przypadku rezerwacji noclegu w CSK do opłaty konferencyjnej trzeba
będzie doliczyć opłatę za nocleg (w zależności od liczby noclegów).
O szczegółach organizacyjnych będziemy informować w kolejnych komunikatach.
KIEROWNIK NAUKOWY KONFERENCJI
prof. dr hab. Ewa Woźniak
e-mail: ewa.wozniak@uni.lodz.pl
SEKRETARIAT KONFERENCJI
dr Magdalena Wismont
e-mail: magdalena.wismont@filologia.uni.lodz.pl
mgr Magdalena Gozdek
e-mail: magdalena.gozdek@edu.uni.lodz.p
Информация
Смотреть также
Wspólnotowe uwarunkowania języka i tekstu
Zapraszamy na VIII konferencję z cyklu JĘZYK — OBYCZAJ — WSPÓLNOTA, organizowaną przez Zakład Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Zakład Językoznawstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego.
V konferencja z cyklu "Język - obyczaj - wspólnota"
Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na V konferencję naukową historyków języka polskiego z cyklu: Język – obyczaj – wspólnota.
IX konferencja naukowa z cyklu Język - obyczaj - wspólnota 2023
Zapraszamy na IX konferencję z cyklu JĘZYK – OBYCZAJ – WSPÓLNOTA organizowaną przez Zakład Językoznawstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego we współpracy ze Zakładem Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego.
Recepcja wyobrażeń Mistrza Wincentego Kadłubka o Polsce w późnym średniowieczu i wczesnej nowożytności
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Recepcja wyobrażeń Mistrza Wincentego Kadłubka o Polsce w późnym średniowieczu i wczesnej nowożytności”, organizowanej w Warszawie w dniach 4–5 czerwca 2025 w ramach projektu NPRH „Państwo i wspólnota narodowa w Kronice polskiej Wincentego Kadłubka. Wizja i recepcje” (NPRH/F/SP/0017/2024/13) realizowanego w Instytucie Historii PAN.