Событие
Poeci krakowscy mniej znani, zapomniani, niedoczytani
Podczas konferencji pragniemy przypomnieć postaci i twórczości poetów krakowskich dziś już zapomnianych lub mało znanych, których nazwiska nie zajmują czołowych pozycji na listach lektur (szkolnych i studenckich), a których dorobek zasługuje na zainteresowanie z racji zarówno wagi podjętych przezeń tematów (głównie „krakowskich”), jak i poziomu rozwiązań warsztatowych. Chodzi tu o autorów dawnych, którzy w swojej epoce cieszyli się uznaniem wśród publiczności literackiej, jak i współczesnych. Chcemy też, by nasze spotkanie przysłużyło się pełniejszemu zintegrowaniu krakowskiego środowiska naukowego, jako że przewidywany jest w nim udział pracowników naukowych, studentów i doktorantów.
Wśród zaproszonych gości znajdą się krakowscy poeci, nauczyciele poloniści, a także uczniowie szkół średnich, dla których przewidywany jest konkurs na napisanie wiersza o Krakowie.
Referaty konferencyjne będą wygłaszane w dwu zasadniczych sekcjach:
1) analizy i interpretacji wybranego utworu
oraz
2) prezentacji dorobku konkretnego autora
(w jednej sekcji znajdą się przedstawiciele wszystkich trzech wymienionych wcześniej grup uczestników).
W obrębie każdej z dwu sekcji obowiązywał będzie także bardziej szczegółowy podział spowodowany podjętą przez referentów tematyką (np. wiersze o Krakowie dawnym i obecnym, o ludziach tego miasta, o krakowskiej sztuce [ekfrazy], o wydarzeniach historycznych i o historii najnowszej, o życiu zwykłych mieszkańców itp.).
W trakcie konferencyjnych obrad oglądowi pragniemy poddać dorobek poetów dawnych (Franciszek Wężyk, Anna Libera, Konstanty Majerowski, Edmund Wasilewski, Franciszek Siła-Nowicki), jak i współczesnych (Leszek A. Moczulski, Justyna Trembecka, Danuta Perier-Berska, Teresa Oleś-Owczarkowa, Leszek Wójcik, Leszek Długosz, Marek Grechuta, s. Agnieszka Koteja, ks. Eligiusz Dymowski, Zofia Zarębianka, Jagoda Cieszyńska, Stanisław Tabisz, Władysław Podrazik, Beata Szymańska, Grzegorz Stec). Ponieważ to przedsięwzięcie naukowe jest – w zamyśle organizatorów – pomyślane jako pierwsze, otwierające cykl spotkań z poezją sławiącą nasze królewskie miasto, dlatego spodziewamy się, że wśród zgłoszonych propozycji znajdą się także poeci już uznani, których twórczość oddaje w znakomity sposób tzw. krakowski spleen (m.in. Ewa Lipska, Stanisław Stabro, Adam Zagajewski, Adam Ziemianin, Józef Baran, Andrzej Warzecha, Marcin Świetlicki, Karol Wojtyła). Spodziewamy się, że „przetrą oni ścieżki” tym mniej docenionym, którzy zagoszczą w świadomości czytelniczej na dłużej. Nie zostały tutaj wymienione nazwiska Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, gdyż ich dorobek jest powszechnie znany i dokładnie omówiony; jest też oczywistością, że każdej z tych postaci należałoby poświęcić osobną konferencję, zaś celem naszego przedsięwzięcia jest stopniowe wydobywanie z cienia lub z zapomnienia autorów znanych tylko wąskim kręgom badaczy, a zasługujących na upowszechnienie.
Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2015 r. Prosimy je przesyłać na kartach zgłoszeniowych, które dołączamy do zaproszenia, na adres: poecikrakowscyup@gmail.com.
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł i obejmuje koszty wyżywienia, promocji i druku materiałów pokonferencyjnych. Płatność należy dokonać przelewem do dnia 30 października 2015 roku na konto podane na karcie zgłoszenia.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru spośród zgłoszeń.
Komitet organizacyjny konferencji
dr hab., prof. UP Marek Karwala
dr Małgorzata Chrobak
dr Renata Stachura-Lupa
mgr Magdalena Kuczek
lic. Justyna Krzysiek
INSTYTUT FILOLOGII POLSKIEJ
Katedra Literatury XIX Wieku
Katedra Literatury XX Wieku
Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Filologicznego
Studenckie Koło Naukowe Polonistów
Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Информация
Смотреть также
Ścieżkami Pisarzy: Kraków zmitologizowany / III Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Kraków od wieków zajmuje szczególne miejsce na mapie polskich oraz europejskich wyobrażeń kulturowych. Mitologizacji poddano nie tylko historyczne początki grodu Kraka, jego poszczególne obszary, obiekty oraz bohaterów literackich czy legendarnych, ale też jego późniejsze dzieje i rozwój. Mity krakowskie są wielodyskursywną siatką, która na poziomie symbolicznym oplata miasto i otwiera przed nim nowe formy egzystencji. Ich oddziaływanie od niepamiętnych czasów skłaniało artystów, pisarzy i ludzi kultury do podejmowania z nimi dyskusji, która często prowadziła do demitologizacji poszczególnych aspektów ustrukturyzowanych już wyobrażeń.
Międzynarodowy Dzień Odysei Homera w Szczecinie
Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie oraz Szczeciński Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Filologicznego zapraszają na Międzynarodowy Dzień Odysei Homera w Szczecinie, który odbędzie się w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu „Odyssée 24!” w piątek 24 marca 2017 w godz. 9:00-18:00 w Auli Książnicy Pomorskiej. Wstęp wolny. Celem Międzynarodowego Dnia Odysei jest zebranie jak najszerszego grona osób – czytelników i słuchaczy eposu Homera – i wspólne odczytanie opisu całej wędrówki Odysa (księgi od V do XIII włącznie). W maraton czytania (impreza trwać będzie ok. 9 godzin) mogą się włączyć wszyscy chętni! Będzie to wspólne spotkanie szczecinian – tych znanych i tych mniej znanych – z tradycją europejską. Będziemy płynąć między Scyllą a Charybdą, słuchać śpiewu syren i przeżywać chwile grozy w grocie cyklopa. Odwiedzimy świat umarłych i raj nieśmiertelnej Kalipso. Włączymy się – wraz z innymi Europejczykami – w wielkie, wiosenne czytanie Odysei! A oprócz tego, dzięki krótkim wystąpieniom fachowców – literaturoznawców i filologów klasycznych – wysłuchamy drobnych fragmentów Odysei w oryginale, dowiemy się czegoś o Homerze, heksametrze, o życiu eposu w ciągu niemal trzech tysięcy lat europejskiej kultury, literatury i sztuki, a także o życiu samego Odyseusza i innych bohaterów dzieła – ich miłości, rodzinie, walce i pokonywaniu trudności, o marzeniach, rozwadze, ciekawości i sprycie. Wszyscy obecni zostaną wpisani na honorową listę lektorów i słuchaczy!
Biografie i biografizacje w literaturze i kulturze
Katedra Poetyki i Teorii Literatury IFP w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie zaprasza do udziału w konferencji naukowej Biografie i biografizacje w literaturze i kulturze, zaplanowanej w dniach: 24–25 listopada 2015 roku w głównym budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2. Proponujemy namysł nad wielowymiarowością osoby w biografii i autobiografii, sposobami ich tworzenia i wykorzystania w aspekcie teoretycznoliterackim, historycznoliterackim i kulturowym, w odniesieniu do strategii pisarsko-artystycznych, genologii oraz innych dziedzin, zjawisk i obszarów, w których zachodzi profilowanie osoby. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 10 października 2015 roku. Kartę zgłoszeń można nadesłać w wersji papierowej (pocztą tradycyjną na adres wyróżniony w nagłówku, z dopiskiem: Biografie i biografizacje) albo elektronicznej na adres: kpitl.ifp@gmail.com Opłata konferencyjna wynosi 350 zł (dla doktorantów i naukowych pracowników emerytowanych 300 zł). Nie zapewniamy referentom noclegów. Gwarantujemy publikację wygłoszonych referatów, które otrzymają pozytywne recenzje, w czwartym numerze rocznika redagowanego w katedrze – „Studia Poetica” (w ramach uniwersyteckiej serii „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis”), już wówczas – jak sądzimy – mieszczącego się wśród punktowanych periodyków; albo w książkowej publikacji zbiorowej. dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar dr Magdalena Roszczynialska mgr Jakub Knap
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Instytutem Filologii Polskiej UŁ 2017
Studenci i pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UŁ po raz kolejny zapraszają do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem imprezy jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej.