Событие
Polacy i Niemcy w Europie
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obradach międzynarodowej konferencji „Polacy i Niemcy w Europie”, która odbędzie się w poznańskim Collegium Maius w dniach 16–17 listopada 2015 r. Szczegóły w załączniku.
Информация
Смотреть также
Spotkanie z CHRISTOPHEM VON MARSCHALLEM
Zapraszamy na spotkanie z publicystą i korespondentem zagranicznym dziennika „Tagesspiegel”, autorem wydanej w 2018 r. książki „Nie rozumiemy już świata. Alienacja Niemiec od ich przyjaciół” DLACZEGO NIEMCY I POLACY JUŻ SIĘ NIE ROZUMIEJĄ?
8. Warszawskie Targi Książki – Gość Honorowy: Niemcy
Od 18 do 21 maja 2017 roku Niemcy będą Gościem Honorowym 8-ych Warszawskich Targów Książki. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi „Worte bewegen. Siła słów“. Program prezentuje literaturę jako przestrzeń otwartego dialogu oraz wymiany myśli, emocji i informacji. Szczególnym gościem niemieckiego stoiska będzie laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Müller, pisarka, która zarówno w wymiarze biograficznym jak artystycznym przekroczyła wiele granic.
Odczyt prof. Anny Zielińskiej "O językach i tożsamościach w regionie lubuskim. (Czy na zachodzie Polski mówi się „najczystszą” polszczyzną?)"
Mieszkańcy regionu lubuskiego, przyłączonego do Polski po 1945 roku, zostali poddani eksperymentowi socjotechnicznemu, którego celem miała być zmiana ich tożsamości. Zgodnie z mitem „ziem odzyskanych” mieli przestać być Niemcami, Polakami z kresów wschodnich, Poleszukami, Bukowińczykami, Ukraińcami, Łemkami, Cyganami, ludźmi o różnych lokalnych tożsamościach, o podwójnych tożsamościach. Mieli się stać Polakami, członkami „nowego społeczeństwa ziem odzyskanych”, świadczącymi zuniformizowaną kulturą narodową i zunifikowanym „najczystszym” językiem polskim o polskości przyłączonych do państwa polskiego w 1945 roku ziem niemieckich. Na ile ten eksperyment się udał?
Imagologia i komparatystyka. Wokół obrazów inności w kulturze Europy Środkowej i Wschodniej
Zakład Komparatystyki Literackiej i Kulturowej IFP zaprasza na międzynarodową konferencję „Imagologia i komparatystyka. Wokół obrazów inności w kulturze Europy Środkowej i Wschodniej”, która odbędzie się w Instytucie Filologii Polskiej UAM 19 i 20 września. Program w załączniku.