Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 28.06.2017 - 29.06.2017
Дата размещения: 19.02.2017

Poza rusofobią i rusofilią? Poglądy, postawy i realizacje w tekstach kultury polskiej / międzynarodowa konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Słupsk

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Pracownia Badań nad Rosją w Literaturze i Kulturze Polskiej w Wiekach XIX–XXI

mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję naukową "Poza rusofobią i rusofilią? Poglądy, postawy i realizacje w tekstach kultury polskiej", która odbędzie się w dniach 28-29 czerwca 2017 r. w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Konferencję naszą chcielibyśmy traktować jako specyficzną kontynuację refleksji badawczej zapoczątkowanej dwa i pół roku temu na Uniwersytecie Gdańskim. Kontynuację, ponieważ, jak poprzednio, naszą uwagę pragniemy skoncentrować na analizie artystycznych formuł ujawniania się postaw polskich wobec Rosji. Specyficzną, ponieważ interesują nas przede wszystkim wystąpienia zdominowane refleksją szczególnego rodzaju:

  • czy/jak możliwe było (możliwe jest) polskie pisanie o Rosji bez wpadania w którąkolwiek ze skrajności: rusofobię i, znacznie rzadziej, rusofilię?
  • czy/jak możliwe było (możliwe jest) przekroczenie progu narodowego atawizmu bądź uwolnienie się od polskiego zaprogramowania kulturowego?

Spodziewamy się zatem tematów i propozycji poświęconych tekstom kultury polskiej wolnym od apriorycznych nastawień i tekstom, w których odnaleźć można wysiłki przezwyciężenia antyrosyjskiego/prorosyjskiego stereotypu bądź narodowych idiosynkrazji/adoracji, które dowodzą podjęcia próby wyrwania się z polskiego stanu rozdarcia między obawą przed Rosją a pogardą wobec niej. Z radością przyjmiemy również propozycje referatów, które dowiodą możliwości reinterpretacji, innego odczytania tekstów, wydawałoby się, jednoznacznie „zaklasyfikowanych” do jednej z dwóch postaw polskich wobec Rosji.

Zależy nam na pomnożeniu płaszczyzn penetracji badawczej, dlatego przedmiotem analizy, poza dziełami literackimi, chcemy uczynić wszystkie teksty kultury. Zależy nam również na rozszerzeniu spektrum historycznego, dlatego do udziału w konferencji zapraszamy badaczy kultury polskiej od tej najdawniejszej po najnowszą. Zapraszamy więc literaturoznawców, filmoznawców, teatrologów, historyków sztuki. W interdyscyplinarnej refleksji dostrzegamy szansę zobaczenia „więcej” i sięgnięcia „głębiej”, widzimy możliwość pełniejszego zrozumienia polskiego stosunku do Rosji. 

Języki konferencji: polski i rosyjski.

Forma wystąpienia: referat (czas prezentacji 20 minut).

Zapewniamy publikację pozytywnie zrecenzowanych referatów konferencyjnych w tomie o charakterze monograficznym. 

Opłata konferencyjna wynosi 400 zł (dla obcokrajowców 100 euro). W kwotę wliczone zostały:

  • koszty organizacyjne, publikacja referatów konferencyjnych,
  • uroczysta kolacja w dniu 28 czerwca 2017 r.,
  • zwiedzenie Muzeum Pomorza Środkowego, w tym największej w Polsce i na świecie kolekcji dzieł plastycznych Witkacego.

Informację o numerze konta prześlemy wraz z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Uczestnikom konferencji proponujemy zakwaterowanie (płatność indywidualna) w Domu Studenta, w pokojach dwuosobowych (koszt noclegu 39 złotych, liczba miejsc noclegowych ograniczona) bądź też skorzystanie z oferty słupskiej bazy hotelowej.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z abstraktem (do 300 słów) prosimy przesłać pocztą elektroniczną do dnia 22 marca 2017 r. na adres: tsucharski@wp.pl. Decyzję o włączeniu referatu do refleksji konferencyjnej prześlemy na początku kwietnia.

Komitet Organizacyjny:

dr hab. prof. AP Tadeusz Sucharski – Akademia Pomorska w Słupsku

dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska – Uniwersytet Gdański

dr hab. prof. UG Elżbieta Mikiciuk – Uniwersytet Gdański

dr hab. prof. UG Zbigniew Każmierczyk – Uniwersytet Gdański

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
22.03.2017 22:30
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
19 февраля 2017; 17:57 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
28 сентября 2018; 18:34 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

18.03.2023

Sylwetki i postawy duchowe w polskiej i ukraińskiej literaturze barokowej / międzynarodowa konferencja naukowa

Katedra Polonistyki i Przekładu / Katedra Literatury Ukraińskiej / Laboratorium Ukraińsko-Polskiego Pogranicza Literackiego Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku (Ukraina) oraz Katedra Współczesności i Tradycji Literackiej Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na międzynarodową konferencję naukową Sylwetki i postawy duchowe w polskiej i ukraińskiej literaturze barokowej, która odbędzie się 20 kwietnia br. w trybie zdalnym.

22.04.2017

Adam Mickiewicz i Rosjanie

Instytut Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oddział Gdański Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową „Adam Mickiewicz i Rosjanie”

30.07.2017

Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej

W dniach od 3 do 21 lipca 2017 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego gościł grupę blisko 40 zagranicznych studentów z Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Chin, Korei Południowej, Mołdawii  i Uzbekistanu, którzy w ramach szkoły letniej uczestniczyli w kursie języka polskiego (na różnych poziomach zaawansowania językowego), zajęciach z historii i kultury języka polskiego, a także wykładach o kulturze Polski i regionu zachodniopomorskiego.

09.11.2016

Biblia w dramacie polskim

Biblia w dramacie polskim Gdańsk, 17–18 maja 2017 r.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах