Событие
Późny Kierkegaard (1847-1855)
"Późny Kierkegaard (1847-1855)"
pod redakcją naukową Marcina Hintza, Edwarda Kasperskiego i Marii Urbańskiej-Bożek
Warszawa-Gdańsk 2016.
I.
Projektowana książka o Kierkegaardzie uwzględnia jego myśl i pisarstwo w okresie 1847-1855, czyli od zakończenia tak zwanej estetycznej twórczości pseudonimowej, uwieńczonej monumentalnym dziełem Johannesa Climacusa-Kierkegaarda "Zamykające nienaukowe postscriptum" (1846), do przedśmiertnej publicystyki "Chwili" i poprzedzających lub towarzyszących jej pism.
Monografia wieloautorska "Późny Kierkegaard (1847-1855)", jak wskazuje już sam tytuł, pragnie wyjść poza nieźle dotąd zinterpretowaną pseudonimową twórczość duńskiego autora do roku 1847, podobnie jak też poza powstałe w tym samym okresie inne pisma, w tym różne Mowy (Taler), dziennik (Journalen) i liczne notatki (Papirer). Obiektem zainteresowania czyni natomiast dorobek pisarski z ostatniego, dziewięcioletniego okresu jego życia, stanowiący swego rodzaju epilog, kodę podsumowującą i zamykającą całość intensywnie przeżywanego życia oraz niezwykłego dorobku pisarskiego, niezmiennie fascynującego swą oryginalnością i odkrywczością.
Planowana publikacja Późny Kierkegaard (1847-1855) eksponuje – idąc zresztą w tym względzie za samym Kierkegaardem i jego autointerpretacją – zwrot religijny w jego myśli i pisarstwie po roku 1846, kontrastowany przez niego samego w autobiograficznej rozprawie Punkt widzenia na moją działalnośćpisarską z poprzedzającą ów zwrot tak zwaną fazą filozoficzno-estetyczną, wyrażoną w pismach: O pojęciu ironii, Albo-albo, Bojaźń i drżenie, Pojęcie lęku, Powtórzenie, Stadia na drodze życia, Okruchy filozoficzne czy Zamykające nienaukowe postscriptum, by wymienić tylko ważniejsze teksty.
Więcej informacji:/http://www.ptft.pl/
Информация
Смотреть также
Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig / Wykład prof. Anny Legeżyńskiej
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na cykl wykładów pod nazwą Prelekcje Mistrzów. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.
Szczecin – kultura w „mieście magnolii i ruin” / wykład dra Michała Paziewskiego
Książnica Pomorska oraz Fundacja Ścieżkami Pomorza zapraszają na wykład dr. Michała Paziewskiego Szczecin – kultura w „mieście magnolii i ruin” (poniedziałek 3 kwietnia 2017 o godz. 17.00, Sala im. Stanisława Badonia, wejście od ul. Dworcowej, parter). Wstęp wolny.
Quiz Sienkiewiczowski
Męskie światy w życiu kobiet. V ogólnopolskie interdyscyplinarne seminarium naukowe z cyklu "Różne odsłony kobiecych światów".
Na kolejnym, V siedleckim seminarium naukowym, dotyczącym Różnych odsłon kobiecych światów pragniemy zająć się światami męskimi w życiu kobiet, rozumianymi szeroko i interdyscyplinarnie.