Event
Późny Kierkegaard (1847-1855)
"Późny Kierkegaard (1847-1855)"
pod redakcją naukową Marcina Hintza, Edwarda Kasperskiego i Marii Urbańskiej-Bożek
Warszawa-Gdańsk 2016.
I.
Projektowana książka o Kierkegaardzie uwzględnia jego myśl i pisarstwo w okresie 1847-1855, czyli od zakończenia tak zwanej estetycznej twórczości pseudonimowej, uwieńczonej monumentalnym dziełem Johannesa Climacusa-Kierkegaarda "Zamykające nienaukowe postscriptum" (1846), do przedśmiertnej publicystyki "Chwili" i poprzedzających lub towarzyszących jej pism.
Monografia wieloautorska "Późny Kierkegaard (1847-1855)", jak wskazuje już sam tytuł, pragnie wyjść poza nieźle dotąd zinterpretowaną pseudonimową twórczość duńskiego autora do roku 1847, podobnie jak też poza powstałe w tym samym okresie inne pisma, w tym różne Mowy (Taler), dziennik (Journalen) i liczne notatki (Papirer). Obiektem zainteresowania czyni natomiast dorobek pisarski z ostatniego, dziewięcioletniego okresu jego życia, stanowiący swego rodzaju epilog, kodę podsumowującą i zamykającą całość intensywnie przeżywanego życia oraz niezwykłego dorobku pisarskiego, niezmiennie fascynującego swą oryginalnością i odkrywczością.
Planowana publikacja Późny Kierkegaard (1847-1855) eksponuje – idąc zresztą w tym względzie za samym Kierkegaardem i jego autointerpretacją – zwrot religijny w jego myśli i pisarstwie po roku 1846, kontrastowany przez niego samego w autobiograficznej rozprawie Punkt widzenia na moją działalnośćpisarską z poprzedzającą ów zwrot tak zwaną fazą filozoficzno-estetyczną, wyrażoną w pismach: O pojęciu ironii, Albo-albo, Bojaźń i drżenie, Pojęcie lęku, Powtórzenie, Stadia na drodze życia, Okruchy filozoficzne czy Zamykające nienaukowe postscriptum, by wymienić tylko ważniejsze teksty.
Więcej informacji:/http://www.ptft.pl/
Information
See also
Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig / Wykład prof. Anny Legeżyńskiej
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na cykl wykładów pod nazwą Prelekcje Mistrzów. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.
Szczecin – kultura w „mieście magnolii i ruin” / wykład dra Michała Paziewskiego
Książnica Pomorska oraz Fundacja Ścieżkami Pomorza zapraszają na wykład dr. Michała Paziewskiego Szczecin – kultura w „mieście magnolii i ruin” (poniedziałek 3 kwietnia 2017 o godz. 17.00, Sala im. Stanisława Badonia, wejście od ul. Dworcowej, parter). Wstęp wolny.
Quiz Sienkiewiczowski
Zygmunt Haupt. Powrót pisarza
Ośrodek Badań nad Literaturą Religijną KUL oraz Zakład Literatury Współczesnej UMCS zapraszają na konferencję naukową „Zygmunt Haupt. Powrót pisarza”, która odbędzie się 27-28 kwietnia 2017 r. w Kazimierzu Dolnym (Dom Pracy Twórczej KUL, ul. Puławska 94).