Event
Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig / Wykład prof. Anny Legeżyńskiej
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na cykl wykładów pod nazwą Prelekcje Mistrzów. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.
Pierwszą prelekcję, nt.: "Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig", wygłosi profesor Anna Legeżyńska, wybitna znawczyni literatury i kultury współczesnej. Wykład rozpocznie się o godz. 11.30, 25 maja 2017 r. (czwartek) w auli Wydziału Filologicznego.
Profesor Anna Legeżyńska wykłada historię i teorię literatury XX wieku w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką książek: "Tłumacz i jego kompetencje autorskie. Na materiale powojennych tłumaczeń poezji A. Puszkina, W. Majakowskiego, I. Kryłowa i A. Błoka", "Dom i poetycka bezdomność w liryce współczesnej", "Wisława Szymborska", "Gest pożegnania. Szkice o poetyckiej świadomości elegijno-ironicznej", "Krytyk jako domokrążca. Lekcje literatury z lat 90" czy "Od kochanki do psalmistki… Sylwetki, tematy i konwencje liryki kobiecej". Jest również współautorką "Poezji polskiej po 1968 roku" (z P. Śliwińskim, wyd. WSiP, Warszawa 2000) i tomu pt. "Literatura polska XX wieku" (Seria: „Zrozumieć literaturę”, z B. Kaniewską i P. Śliwińskim, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2005) oraz podręczników: "Teoria literatury. Skrypt dla studiów zaocznych" (z B. Kaniewską, Poznań 2002 wyd. I, 2003 wyd. II, 2005 wyd. III); "Skarbiec języka, literatury, sztuki" (podręcznik z wypisami dla kl. I liceum ogólnokształcącego, z B. Chrząstowską, B. Kaniewską i in., wyd. NAKOM, Poznań 2002, 2003).
Information
See also
Wystawa „Poetki miłości”
W roku 2015 literatura polska celebruje 70. rocznicę odejścia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i 80. rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej. Z tej okazji do 8 stycznia 2016 r. w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego można oglądać wystawę "Poetki miłości" poświęconą Damom Poezji.
Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze
Katedra Filologii Angielskiej oraz Katedra Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze (18−20 października 2017).
Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych
Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych to spotkania z wydawcami, tłumaczami – osobami i instytucjami, którym los promocji języka, literatury i kultury polskiej leży na sercu. To wyjątkowe forum było elementem VI Światowego Kongresu Polonistów, w sposób szczególny promującym czytelnictwo wśród odbiorców polskich i zagranicznych. Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych odbyła się 23 czerwca 2016 w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - Ciniba, jednym z najważniejszych miejsc związanych z promocją czytelnictwa w stolicy województwa śląskiego. Swą działalność zaprezentowały polskie i zagraniczne wydawnictwa, zaś uczestnicy Nocy Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych – prelegenci Kongresu, ale także zaproszeni goście, nauczyciele i wykładowcy śląskich i polskich szkół i uczelni, uczniowie, studenci oraz mieszkańcy miasta i regionu – mogli otrzymać za darmo lub nabyć za symboliczną cenę tytuły oferowane przez poszczególne wydawnictwa i redakcje. Była to okazja do wymiany myśli twórczej między osobami zaangażowanymi w prace nad powstawaniem książek, podręczników i czasopism, a ich odbiorcami – zarówno polskimi, jak i zagranicznymi.
X Dni Humana
PROGRAM X DNI HUMANA 18-20 kwietnia 2016