Событие
„Przepierki“ z Julią Przyboś
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie autorskie z Julią Przyboś, profesorką i pisarką, renomowaną autorką i ekspertką w dziedzinie literatury francuskiej oraz porównawczej XIX wieku. Organizatorami są Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie – we współpracy z Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza
„Przepierki“ z Julią Przyboś odbędą się online, za pośrednictwem platformy Zoom, dnia 22 lutego o godzinie 18.00 czasu londyńskiego (19.00 czasu polskiego).
Spotkanie poprowadzą Eliza Kącka i Justyna Gorzkowicz, które wprowadzą nas w świat twórczości autorki. Julia Przyboś, córka poety Juliana Przybosia, urodziła się w Krakowie, wczesne dzieciństwo spędziła w Szwajcarii, a po studiach na Wydziale Filologii Romańskiej w Warszawie i zdobyciu tytułu Ph.D. na Yale University wykładała literaturę francuską i porównawczą w Nowym Jorku. Jej prace ukazały się w renomowanej kolekcji Essais francuskiego wydawnictwa José Corti, gdzie można znaleźć takie tytuły jak „L’Entreprise mélodramatique”, „Zoom sur les décadents" oraz „Les Aventures du corps masculin".
Skupimy się na najnowszej książce Julii Przyboś, „Przepierki", która stanowi unikalny mariaż osobistych doświadczeń autorki oraz opowieści o życiu i twórczości znanych osobistości z jej otoczenia (a i dla tych nieznanych znalazło się miejsce). Przyboś ze wspaniałym wyczuciem, także literackim, demitologizuje, demaskuje mity środowiskowe, odważnie przeciwstawia się kultowi różnych metodologii w życiu intelektualno-akademickim. Oferuje czytelnikom głębsze, osobiste, niebezkrytyczne, ale i często pełne wdzięczności spojrzenie na znanych agensów polskiej i światowej sceny literackiej. Jednym z nich jest Kornel Filipowicz – i o jego obecność w życiu i pisaniu spytamy naszą bohaterkę.
Będzie to doskonała okazja nie tylko do poznania fascynujących historii z życia autorki i osób ją otaczających, ale również do zadawania pytań i uczestniczenia w dyskusji na temat literatury, sztuki oraz procesu twórczego.
[Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem w nim udziału w mogą uzyskać link po napisaniu na adres em.kacka@uw.edu.pl lub justyna.gorzkowicz@puno.ac.uk].
Информация
Смотреть также
Piątek w Towarzystwie Literackim. Z Prof. Julią Przyboś oPrzepierkach rozmawia dr Eliza Kącka
[Uwaga: zmiana trybu spotkania na zdalny! Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem w nim udziału w mogą uzyskać link po napisaniu na adres em.kacka@uw.edu.pl]. Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Wydawnictwo Austeria zapraszają na spotkanie autorskie z Julią Przyboś. Z Autorką książki Przepierki, Profesorką Julią Przyboś, porozmawiamy wspomnieniowo, ale spotkanie wokół opublikowanej przez Wydawnictwo Austeria pozycji nie będzie ograniczać się do przeglądu anegdot. Przepierki nie są bowiem wyłącznie zestawem "obrazków z życia", ale spisywane były w duchu analityczno-krytycznym, nie bez ironii (a czasem i autoironii). "Sczesane" z biografii Autorki epizody, które bolą, uwierają, rozczulają tworzą mozaikę wyrazistą, mocną, nieekshibicjonistyczną, a przez to i niedzisiejszą, bo takich książek mamy dziś mało. I nie stanowi o tym wyłącznie unikalne doświadczenie Julii Przyboś, ale też jej rzadka wrażliwość pisarska i sznyt, którego wielu mogłoby jej pozazdrościć. Zapraszamy zatem na spotkanie-świadectwo o kilkudziesięciu latach życia akademickiego, społecznego, intelektualnego.
Czytanie Filipowicza
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO) w Londynie zapraszają do udziału w serii spotkań konwersatoryjnych z badaczami, tłumaczami, propagatorami spuścizny literackiej Kornela Filipowicza. Dotyczyć będą bezpośrednio twórczości pisarza i jej recepcji, ale także związanych z nim twórców, m.in. Wisławy Szymborskiej i Marii Jaremy.
Wokół książki "Norwid żywy"
Polski Uniwersytet na Obczyźnie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić na sympozjum dotyczące obecności Norwida we współczesnym życiu literackim i społecznym. Przyczynkiem do spotkanie jest niedawno wydana wieloautorska monografia "Norwid żywy - kontynuacja”. Książka ukazała nakładem wydawnictwa PUNO Press dzięki staraniom ZPPnO oraz przy wsparciu Fundacji Museion Norwid w Warszawie.
Finsaż wystawy 'Lockdowns' Joanny Ciechanowskiej i promocja książki
Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej Instytutu Kultury Europejskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z polską artystką emigracyjną Joanną Ciechanowską.