Событие
Reprezentacje i konstrukty dzieciństwa w literaturze oraz kulturze XX i XXI wieku
Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej, Wydział Literaturoznawstwa, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na interdyscyplinarną ogólnopolską konferencję naukową Reprezentacje i konstrukty dzieciństwa w literaturze oraz kulturze XX i XXI wieku, która odbędzie się w dniach 10-11 września 2020 r. w Bydgoszczy.
Celem konferencji "Reprezentacje i konstrukty dzieciństwa w literaturze oraz kulturze XX i XXI wieku" jest integracja środowiska naukowego zainteresowanego współcześnie konceptualizowaną tematyką dzieciństwa (nieuchronnie również dziecka) w literaturze i kulturze, tak w obrębie samych tekstów kultury (literatura, film, inne dziedziny ekspresji artystycznej), jak i kwestii teoretycznych czy metodologicznych, np. odsyłających do childhood studies. Pragniemy rozwinąć naszą dyskusję wokół dwu kwestii zasadniczych: usiłowań i możliwości twórczych reprezentacji dzieciństwa i tego rezultatów z jednej strony, jak i traktowania go w kategoriach konstruktu kulturowego zaadoptowanego przez sztukę z drugiej. Z jednej strony ciekawi nas wyodrębnienie tendencji do odzwierciedlania w tekście świata przedliterackiego lub szerzej – przedartystycznego, z drugiej wyjaśnienie praw i mechanizmów kreacji (wytwarzania) tego świata: przez epokę, kulturę, literaturę, dzieła sztuki. Interesuje nas także spojrzenie na tytułowy temat z punktu widzenia przedstawicieli innych dziedzin nauki, którzy zechcą zaprezentować swe badania na przykładzie wybranych dokonań artystycznych.
Spośród wielu zagadnień, których listy oczywiście nie zamykamy, proponujemy następujące tematy:
- dzieciństwo w świecie objętym wojnami i konfliktami politycznymi,
- dzieciństwo a procesy kolonizacyjne,
- dzieciństwo i Holocaust,
- dziecko wojny, dziecko pokoju,
- topos arkadii dzieciństwa wobec obszarów traumy dzieciństwa,
- sacrum dzieciństwa: świat „przedgrzeszny”,
- dzieciństwo w świetle przeobrażeń kulturowo-cywilizacyjnych XXI wieku,
- dzieciństwo w literaturze i sztuce popularnej,
- dzieciństwo a próg aksjologiczny dojrzewania,
- dzieciństwo PRL-owskie i jego obraz w literaturze i kulturze przełomu stuleci oraz XXI wieku,
- dzieciństwo a inspiracje geopoetyki (ew. innych współczesnych orientacji metodologicznych),
- dzieciństwo a problemy genologii literackiej (wyzwania gatunkowe),
- dzieciństwo w perspektywie narracji pokoleniowej w liryce, prozie, filmie i in.
- dzieciństwo w literaturze wspomnieniowej, w literaturze faktu,
- maladyczne narracje a dzieciństwo,
- dzieciństwo w filmie XXI wieku,
- poetyka dzieciństwa w sztuce, filmie, literaturze,
- tradycje i źródła współczesnych (re)prezentacji i konstrukcji kulturowych dzieciństwa w dziełach epok minionych,
- dekonstrukcje dzieciństwa.
Zaproszenie kierujemy tak do doświadczonych badaczy, jak i doktorantów.
Zgłoszenia tematów wraz z krótkim abstraktem prosimy kierować do 15 czerwca 2020 r. na adres: dziecinstwo.konferencja.ukw@ukw.edu.pl
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo ich wyboru spośród nadesłanych propozycji. Długość wystąpienia nie powinna przekraczać 20 minut. Językiem konferencyjnym jest język polski. Kwalifikację referatu do uczestnictwa w konferencji ogłosimy 20 czerwca. Przewidujemy publikację recenzowanej monografii pokonferencyjnej.
Komitet Naukowy i Organizacyjny konferencji:
Dr hab. Alicja Dąbrowska, prof. ucz.
Dr hab. Robert Mielhorski, prof. ucz.
Dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek, prof. ucz.
Mgr Damian Skawiński (sekretarz)
Информация
Смотреть также
Dzieciństwo / Ogólnopolska konferencja naukowa – online
Współczesny świat skłania się ku przewartościowaniom i transformacjom wielu pojęć czy zjawisk. Taka predylekcja wiąże się nierzadko z rewizjonistycznym spojrzeniem na pewne kwestie, w tym także te, które z pozoru wydają się oczywiste i nieulegające wątpliwości. Warto zadać sobie jednak pytanie, jaką kategorią jest wobec tego „dzieciństwo”, jak postrzega się je w pryzmacie nowych narzędzi naukowych, a przede wszystkim rzeczywistości, która ulega dynamicznym przeobrażeniom. W jaki sposób ujmowane więc będzie dzieciństwo w wymiarze kulturowym, historycznym, społecznym itd.? (informacja organizatorów)
Zaproszenie do publikacji tekstów w czasopiśmie „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”
Redakcja półrocznika „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” – wydawanego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego – zaprasza do nadsyłania artykułów (w języku polskim lub angielskim) do pierwszego numeru czasopisma.
„Dzieciństwo. Literatura i Kultura” 2/2020 – zaproszenie do nadsyłania artykułów
Redakcja półrocznika „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” zaprasza do nadsyłania artykułów (w języku polskim lub angielskim) do kolejnego numeru czasopisma.
Redakcja półrocznika „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” zaprasza do nadsyłania artykułów (w języku polskim lub angielskim) do kolejnego numeru czasopisma
Temat numer 2/2021: Mity, legendy, podania i baśnie wobec dzieciństwa i adolescencji. Teksty kultury drugiej dekady XXI wieku Sygnalizowana przez krytyków i badaczy fala kulturowej mody z końca XX i początku XXI w. na baśnie, mity, legendy i podania w twórczości dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych nie przemija, a wręcz zdaje się przekształcać w szerszy i bardziej długotrwały trend. Wielokrotnie komentowano, również w świecie nauki, teksty kultury reprezentujące różne media i obszary językowe, takie jak: utwory Emmy Donoghue, Neila Gaimana, Andrzeja Sapkowskiego, Jordiego Sierry i Fabry; Shrek (2001); inne filmowe renarracje mitów, legend, podań i baśni oraz aktorskie remaki kultowych animacji Disneya; serial Przygody Merlina (2008–2012), a także gry wideo, np. z serii American McGee’s Grimm (2008–2009) lub Wiedźmin (2007–2016).