Событие
Spotkanie z cyklu „Biblioteka niemiecka". O niemieckiej literaturze grozy XVIII i XIX w.
Spotkanie w ramach cyklu wykładów, które przybliżą polskim odbiorcom literaturę niemieckojęzyczną. Na comiesięcznych spotkaniach omówiona zostanie twórczość najważniejszych autorów z tego kręgu językowego i zarazem autorów trafnych diagnoz współczesności, takich jak Reiner Maria Rilke, Franz Kafka, Thomas Bernhardt, Elfriede Jelinek, czy Herta Müller.
Prowadzący: dr Maria Berkan-Jabłońska
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15, retroCafe
Информация
Смотреть также
Spotkanie z cyklu „Biblioteka niemiecka”. O Zbójcach Friedricha Schillera
Spotkanie w ramach cyklu wykładów, które przybliżą polskim odbiorcom literaturę niemieckojęzyczną. Na comiesięcznych spotkaniach omówiona zostanie twórczość najważniejszych autorów z tego kręgu językowego i zarazem autorów trafnych diagnoz współczesności, takich jak: Reiner Maria Rilke, Franz Kafka, Thomas Bernhardt, Elfriede Jelinek, czy Herta Müller.
Środa w Towarzystwie Literackim - spotkanie z Justyną Bargielską
Zapraszamy na spotkanie organizowane przez Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza przy wsparciu m.st. Warszawy, które odbędzie się 13 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w sali nr 17 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę z poetką i prozaiczką Justyną Bargielską o jej pisaniu (w 13 lat po książkowym debiucie) i o jej spojrzeniu na polską literaturę najnowszą poprowadzą Eliza Kącka i Karol Jaworski. Spotkanie z Justyną Bargielską zainicjuje „Środy Literackie w Towarzystwie Literackim” – cykl rozmów z wybitnymi przedstawicielami świata literatury, teatru, sztuki i nauki o kulturze. Idea spotkań wzięła się z potrzeby rozwijania kulturalno-literackich kompetencji Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i stworzenia nowego, literacko-akademickiego miejsca spotkań twórców kultury z jej odbiorcami. Wiosenny cykl Śród w Towarzystwie Literackim to trzy rozmowy z pisarzami: Justyną Bargielską, Krystyną Dąbrowską i Jarosławem Mikołajewskim. Czwarte spotkanie poświęcimy patronowi roku 2016 – Henrykowi Sienkiewiczowi. O twórczości i dziedzictwie autora „Ogniem i mieczem” będą rozmawiać dr Grzegorz Marchwiński i dr Dawid Maria Osiński, spotkania literackie poprowadzą: Eliza Kącka, Małgorzata Pieczara-Ślarzyńska oraz Karol Jaworski.
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” (III edycja)
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce translacji. Podczas trzeciej edycji wydarzenia porozmawiamy o wielkiej literaturze, która powstaje w językach pozacentralnych i poznamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.
Edycja łacińsko-polskich rękopisów z XIV i XV wieku. Zarys projektu / spotkanie z cyklu "Hortus Deliciarum"
Pracownia Łaciny Średniowiecznej Instytutu Języka Polskiego PAN oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Hortus Deliciarum".