Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 19.07.2017 - 20.07.2017
Дата размещения: 26.05.2017

Stare i nowe słowa w różnych typach dyskursu

Начало событияВид события:
Конференция
Организаторы:

Towarzystwo Kultury Języka oraz Instytut Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW serdecznie zapraszają na Suwalszczyznę do Sejn na dwudniową konferencję naukową nt. STARE I NOWE SŁOWA W RÓŻNYCH TYPACH DYSKURSU, która odbędzie się w dniach 19-20 lipca 2017 r. jako wydarzenie towarzyszące corocznym warsztatom językowym mającym już swoją kilkudziesięcioletnią tradycję. W warsztatach biorą udział językoznawcy i kulturoznawcy z wielu ośrodków akademickich, studenci, nauczyciele oraz uczniowie. Po raz drugi w miejscu, gdzie odbywają się warsztaty, jest organizowana konferencja naukowa, w której wezmą udział polscy i zagraniczni slawiści.

Tematem tegorocznej konferencji są zmiany zachodzące w leksyce. Przedmiotem dyskusji będzie zatem słownictwo głównie gwarowe i środowiskowe, ale także to należące do języka ogólnego, które znika wraz ze światem, którego dotyczyło, i ludźmi, dla których było kiedyś ważne, oraz to, które do języka wchodzi, wypełniając luki w systemie dostosowującym się do nowych potrzeb komunikacyjnych.

Mamy nadzieję, że mimo nietypowej pory (środek wakacji) i miejsca odległego od ośrodków akademickich (Sejny – miejscowość położona na  krańcu Polski) potraktują Państwo udział w naszej  konferencji jako niecodzienną przygodę intelektualną i wezmą  udział w  obradach, które będą dotyczyły różnorodnych zjawisk językowych:

  • globalizacji językowej, a jednocześnie powstawaniu nowych odmian środowiskowych polszczyzny;
  • wychodzeniu z użycia części słownictwa, a jednocześnie tendencji do ocalania od zapomnienia przeszłości językowej;
  • zanikania gwar ludowych, a jednocześnie kultywowania odmienności językowej mieszkańców poszczególnych regionów Polski;
  • coraz silniejszym wpływom języków obcych na polszczyznę, zwłaszcza języka angielskiego, przy jednoczesnym działaniu językowych mechanizmów adaptacyjnych (fonetycznych, morfologicznych        i składniowych itp.);
  • kulturowemu i literackiemu obrazowi współczesnej polszczyzny zróżnicowanej pokoleniowo, wyostrzonemu przez językową wrażliwość twórców.

Czekamy na Państwa referaty reprezentujące różne działy współczesnego językoznawstwa i różne podejścia metodologiczne. Liczymy na  wystąpienia odwołujące się do Państwa zainteresowań i wyników badań, a przede wszystkim do przemyśleń na temat sposobów ocalania od zapomnienia tych form językowych, które mogą bezpowrotnie zniknąć po odejściu przedstawicieli najstarszego pokolenia, oraz na temat nowych zjawisk językowych, będących wynikiem zmian cywilizacyjnych, kulturowych, a także zmian świadomości językowej.

Mimo krótkiego czasu, jaki dzieli nas od konferencji, liczymy na Państwa obecność. Zgłoszenia z krótkim streszczeniem referatu, nieprzekraczającym 300 słów, prosimy przysyłać w terminie do końca czerwca 2017 r.  pocztą elektroniczną na adres: d.pokolen@gmail.com.  Do 5 lipca 2017 r. przekażemy Państwu wstępny program konferencji.

Opłata konferencyjna obejmująca 2 noclegi 18/19 lipca i 19/20 lipca, wyżywienie całodzienne 19 lipca oraz śniadanie i obiad 20 lipca, kawę w przerwach obrad, materiały konferencyjne, a także druk recenzowanego tomu pokonferencyjnego wynosi:

  • 300 zł dla osób, które zechcą nocować w hotelu w pokoju dwuosobowym z łazienką;
  • 200 zł dla osób, które zdecydują się na nocleg w internacie (łazienka na korytarzu).

Osoby, które chciałyby po konferencji zostać w Sejnach do końca trwania warsztatów językowych, czyli do 23 lipca, prosimy o zaznaczenie tego w zgłoszeniu na konferencję (w miarę możliwości zarezerwujemy wtedy miejsca w internacie po ulgowej cenie (35 zł – nocleg z wyżywieniem). Program warsztatów można znaleźć na stronie www.dialogpokolen.uw.edu.pl

Opłatę konferencyjną prosimy wpłacać na konto Towarzystwa Kultury Języka. Podajemy numer konta: 09 1020 1156 0000 7902 0006 7801

          

ZGŁOSZENIE NA KONFERENCJĘ:

Imię i nazwisko

Tytuł naukowy

Adres e-mail

Uczelnia

Tytuł referatu

Krótkie streszczenie referatu

Dzień przyjazdu do Sejn i dzień wyjazdu z Sejn (prosimy podać daty)

Przyjazd:

Wyjazd:

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
30.06.2017 21:30
Дата размещения:
26 мая 2017; 21:44 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
22 октября 2019; 09:41 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

31.05.2019

Język zwierciadłem kultury / konferencja

Konferencja jest organizowana jako wydarzenie towarzyszące tradycyjnym warsztatom dialektologicznym „Dialog pokoleń”, mającym na celu ocalanie od zapomnienia resztek gwary i kultury ludowej. Warsztaty odbywają się już po raz szósty jako część programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Biorą w nich udział językoznawcy i kulturoznawcy z wielu ośrodków akademickich, studenci, nauczyciele oraz uczniowie. W miejscu, gdzie odbywają się warsztaty, jest zwykle organizowana konferencja naukowa, na którą zapraszamy w tym roku tych wszystkich, którzy w swoich badaniach zajmują się związkiem języka i kultury.

04.01.2020

Język polski - między tradycją a współczesnością

Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zaprasza do udziału w konferencji "Język polski - między tradycją a współczesnością", która odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia 2020 roku w Krakowie. Konferencja jest organizowana dla uczczenia stulecia Towarzystwa oraz ukazania się setnego rocznika czasopisma "Język Polski".

23.02.2022

Wacław Potocki w czterechsetną rocznicę urodzin

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji naukowej, która odbywać się będzie w Bieczu  27 i 28 października roku 2022. Jej głównym i jedynym bohaterem będzie Wacław Potocki, a konferencja odbywa się w roku, w którym obchodzimy 400. rocznicę urodzin Mistrza z Łużnej.

06.02.2018

Emocje w języku, tekście i komunikacji / 7. konferencja z cyklu "Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji"

Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji 7

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах