Kolokwia Staropolskie 2024: Gościnność w literaturze - gościnność literatury
Wystąpienia dotyczyły motywów gościa i podejmowania gości (uczt i biesiad) w literaturze staropolskiej, miejsc gościnnych (architektury gościnnej, gościnnej natury), retoryki i genologii (pożegnanie, formy literatury sympotycznej, przysłowia itp.), granic gościnności (gość nieproszony, obcy, nadużycia gościnności, gościnność przesadna), jak również zagadnienia „gościnności” samej literatury staropolskiej, pojmowanej jako jej otwartość na transmisję innych wartości estetycznych i etycznych (lub religijnych).
W ciągu 3 dni uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali ponad 40 referatów, z których kilka prezentujemy na stronie projektu.
Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała nauka II” (KONF/SP/0169/2023/01).
Информация
Начало событияСвязанное с событием
Смотреть также
Empatia, gościnność, solidarność w literaturze polskiej od XIX do XXI wieku
Centrum Badań Dyskursów Postzależnościowych oraz Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do uczestnictwa w konferencji naukowej "Empatia, gościnność, solidarność w literaturze polskiej od XIX do XXI wieku", która odbędzie się w Krakowie w dniach 14-16 października 2020 r.
Dyskurs medyczny w kulturze staropolskiej
Konferencja naukowa z cyklu KOLOKWIA STAROPOLSKIE
Referat Pawła Majewskiego "Minotaur i granice języka" (spotkanie z cyklu Warszawskich Czwartków Staropolskich)
Zespół Kultury Staropolskiej w Instytucie Kultury Polskiej UW,
Epikureizm i jego recepcja w literaturze polskiego renesansu. Marcin Bielski - Mikołaj Rej - Jan Kochanowski
Wydział “Artes Liberales” UW oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na seminarium z cyklu "Men and Ideas in the Renaissance", który odbędzie się 17 II 2016 (środa) w IFiS PAN (s. 154 Pałacu Staszica) o godz. 15.30. Referat przedstawi Dr hab. Estera Lasocińska (Instytut Badań Literackich PAN).