Spotkanie z delegacją z Instytutu Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej
W poniedziałek 24 kwietnia w Warszawie członkowie delegacji wzięli udział w warsztatach CrossRef, organizowanych przez IBL PAN, dotyczących nowych technologii stosowanych w obiegu informacji naukowej i ich wykorzystania w pracach badawczych.
We wtorek 25 kwietnia w siedzibie IBL PAN w Warszawie odbyło się spotkanie z pracownikami Instytutu. Ze strony polskiej zaprezentowano zbiory publikacji drugoobiegowych, historię ich opracowywania i dokumentowania, oraz projekty bibliograficzne: Kartoteka Bara, Zintegrowana Baza Bibliograficzna e-ZBB IBL PAN (dr Maciej Pieczyński) oraz "Spojrzenia z ukosa… . Kultura i literatura rosyjska oczami Polaków" (dr Grażyna Pawlak). Ze strony czeskiej został zaprezentowany dorobek Ośrodka Informacji Literackiej ÚČL AV ČR w dziedzinie dokumentalistyki (dr Malinek), jak również założenia projektu bazy danych czechosłowackich publikacji wydawanych poza cenzurą w czasach powojennych. W spotkaniu wzięła udział przedstawicielka Biblioteki Narodowej, pani Mariya Avramova.
W środę 26 kwietnia w Poznaniu odbyło się spotkanie wokół wydanej drukiem bibliografii literackiej "Bez Cenzury 1976-1989" autorstwa Zyty Szymańskiej i Jerzego Kandziory, historii jej powstania, planów digitalizacji i obecności literatury czeskiej w polskim Drugim Obiegu. W spotkaniu udział wzięli prof. Kandziora i młodzi pracownicy Pracowni Bibliografii Bieżącej IBL PAN, oraz zespół czeski.
W czwartek 27 kwietnia w siedzibie PBB IBL PAN odbyło się spotkanie robocze, podczas którego obszernie omawiano i dyskutowano doświadczenia w przygotowywaniu roczników Polskiej Bibliografii Literackiej oraz prace nad modernizacją internetowej bazy danych w ramach projektu Polska Bibliografia Literacka – laboratorium wiedzy o współczesnej kulturze polskiej finansowanego ze środków NPRH (2015-2018) ze strony polskiej, a z czeskiej bazodanowe projekty bibliograficzne realizowane w ramach prac Ośrodka Informacji Literackiej ÚČL AV ČR, w tym Bibliografię Bieżącą, Bibliografię Retrospektywną (w tym narzędzie RETROBI do digitalizacji katalogów kartkowych), Bibliografię druków bezdebitowych, Bibliografię literatury czeskiej na emigracji, jak również nowy projekt bibliografii literatury czeskiej w Internecie. Ważną osią tej wymiany doświadczeń była obecność zapisów dot. literatury polskiej w czeskich pracach dokumentalistycznych i vice versa, w perspektywie podjęcia starań o stworzenie protokołów wymiany danych. Oprócz tego spotkania w węższym gronie koordynatorów projektu (dr Malinek, mgr Wciślik) rozpoczęły się prace organizacyjne nad programem kolejnych spotkań.
Информация
Смотреть также
Letnie szkoły studiów słowiańskich przed rokiem 1989 w oczach ich uczestników (Letní školy slovanských studií před rokem 1989 očima pamětníků)
Instytut Historii Współczesnej (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.), Instytut Slawistyki (Slovanský ústav AV ČR, v. v. i.) oraz Instytut Literatury Czeskiej (Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.) Akademii Nauk Republiki Czeskiej zapraszają serdecznie na debatę "Letnie szkoły studiów słowiańskich przed rokiem 1989 w oczach ich uczestników". Debata odbędzie się 16. 12. 2024 o 16.00 w dolnej sali konferencyjnej Instytutu Literatury Czeskiej (Na Florenci 1420/3, Praha). strona wydarzenia: https://www.usd.cas.cz/aktuality/letni-skoly-slovanskych-studii-pred-rokem-1989-ocima-pametniku/
Polska w pamiętnikach Pavla Korky z Korkyně, czyli o czeskim spojrzeniu na Rzeczpospolitą Obojga Narodów w relacjach podróżniczych i pamiętnikarskich II poł. XVI wieku
Katedra Historii Literatury Staropolskiej KUL zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Convivium w dniu 9 czerwca (czwartek) o godz. 14.30 w sali CTW 56. Naszym gościem będzie tym razem Pan Dr Michał Hanczakowski (Uniwersytet w Ołomuńcu), który wygłosi referat: Polska w pamiętnikach Pavla Korky z Korkyně, czyli o czeskim spojrzeniu na Rzeczpospolitą Obojga Narodów w relacjach podróżniczych i pamiętnikarskich II poł. XVI wieku.
Czytelnicy - zasoby informacji i wiedzy. Tradycja i przemiany w czasach kultury cyfrowej i Internetu
Organizatorzy: Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej oraz Zespół Historii Książki i Bibliotek przy Komitecie Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk
Recepcja współczesnej literatury niemieckojęzycznej w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i w Polsce - różnice i podobieństwa
Instytut Filologii Obcych zaprasza do udziału w trzeciej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej RECEPCJA WSPÓŁCZESNEJ LITERATURY NIEMIECKOJĘZYCZNEJ W AUSTRII, NIEMCZECH, SZWAJCARII I W POLSCE - RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA (III).