Полонистический бюллетень
Дата размещения: 19.04.2017
Начало событияДата события: 25.04.2017 g.12:30 - 25.04.2017 g.16:00

Spotkanie z delegacją z Instytutu Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej

W poniedziałek 24 kwietnia w Warszawie członkowie delegacji wzięli  udział w warsztatach CrossRef, organizowanych przez IBL PAN, dotyczących nowych technologii stosowanych w obiegu informacji naukowej i ich wykorzystania w pracach badawczych.

We wtorek 25 kwietnia w siedzibie IBL PAN w Warszawie odbyło się spotkanie z pracownikami Instytutu. Ze strony polskiej zaprezentowano zbiory publikacji drugoobiegowych, historię ich opracowywania i dokumentowania, oraz projekty bibliograficzne: Kartoteka Bara,  Zintegrowana Baza Bibliograficzna e-ZBB IBL PAN (dr Maciej Pieczyński) oraz "Spojrzenia z ukosa… . Kultura i literatura rosyjska oczami Polaków" (dr Grażyna Pawlak). Ze strony czeskiej został zaprezentowany dorobek Ośrodka Informacji Literackiej ÚČL AV ČR w dziedzinie dokumentalistyki (dr Malinek), jak również założenia projektu bazy danych czechosłowackich publikacji wydawanych poza cenzurą w czasach powojennych. W spotkaniu wzięła udział przedstawicielka Biblioteki Narodowej, pani Mariya Avramova.

W środę 26 kwietnia w Poznaniu odbyło się spotkanie  wokół wydanej drukiem bibliografii literackiej "Bez Cenzury 1976-1989" autorstwa Zyty Szymańskiej i Jerzego Kandziory, historii jej powstania, planów digitalizacji i obecności literatury czeskiej w polskim Drugim Obiegu. W spotkaniu udział wzięli prof. Kandziora i młodzi pracownicy Pracowni Bibliografii Bieżącej IBL PAN, oraz zespół czeski.

W czwartek 27 kwietnia w siedzibie PBB IBL PAN odbyło się spotkanie robocze, podczas którego obszernie omawiano i dyskutowano doświadczenia w przygotowywaniu roczników Polskiej Bibliografii Literackiej oraz prace nad modernizacją internetowej bazy danych w ramach projektu Polska Bibliografia Literacka – laboratorium wiedzy o współczesnej kulturze polskiej finansowanego ze środków NPRH (2015-2018) ze strony polskiej, a z czeskiej bazodanowe projekty bibliograficzne realizowane w ramach prac Ośrodka Informacji Literackiej ÚČL AV ČR, w tym Bibliografię Bieżącą, Bibliografię Retrospektywną (w tym narzędzie RETROBI do digitalizacji katalogów kartkowych), Bibliografię druków bezdebitowych, Bibliografię literatury czeskiej na emigracji, jak również nowy projekt bibliografii literatury czeskiej w Internecie. Ważną osią tej wymiany doświadczeń była obecność zapisów dot. literatury polskiej w czeskich pracach dokumentalistycznych i vice versa, w perspektywie podjęcia starań o stworzenie protokołów wymiany danych.  Oprócz tego spotkania w węższym gronie koordynatorów projektu (dr Malinek, mgr Wciślik) rozpoczęły się prace organizacyjne nad programem kolejnych spotkań.

Информация

Смотреть также

05.06.2016

Polska w pamiętnikach Pavla Korky z Korkyně, czyli o czeskim spojrzeniu na Rzeczpospolitą Obojga Narodów w relacjach podróżniczych i pamiętnikarskich II poł. XVI wieku

Katedra Historii Literatury Staropolskiej KUL zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Convivium w dniu 9 czerwca (czwartek) o godz. 14.30 w sali CTW 56. Naszym gościem będzie tym razem Pan Dr Michał Hanczakowski (Uniwersytet w Ołomuńcu), który wygłosi referat: Polska w pamiętnikach Pavla Korky z Korkyně, czyli o czeskim spojrzeniu na Rzeczpospolitą Obojga Narodów w relacjach podróżniczych i pamiętnikarskich II poł. XVI wieku. 

13.05.2016

Czytelnicy - zasoby informacji i wiedzy. Tradycja i przemiany w czasach kultury cyfrowej i Internetu

Organizatorzy: Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej oraz Zespół Historii Książki i Bibliotek przy Komitecie Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk

14.03.2016

Recepcja współczesnej literatury niemieckojęzycznej w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i w Polsce - różnice i podobieństwa

Instytut Filologii Obcych zaprasza do udziału w trzeciej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej RECEPCJA WSPÓŁCZESNEJ LITERATURY NIEMIECKOJĘZYCZNEJ W AUSTRII, NIEMCZECH, SZWAJCARII I W POLSCE - RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA (III).

13.05.2016

Warsztaty z zakresu empirycznych badań nad literaturą i odbiorem literackim pod kierunkiem prof. Davida Mialla

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах