Событие
Światy Post-apo / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Zakład Literatury Współczesnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Ośrodek Badawczy Facta Ficta oraz Koła Naukowe Instytutu Filologii Polskiej UMCS zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową Światy post-apo.
Obserwowany w ostatnich latach wzrost zainteresowania scenariuszami apokaliptycznymi i postapokaliptycznymi, a także rosnąca fascynacja obrazami stosunków społeczno-politycznych w świecie po nuklearnej zagładzie czy wyniszczającej pandemii, wskazuje na potrzebę podjęcia próby krytycznego namysłu nad zjawiskiem traktowanym dotąd jedynie jako jeden z odłamów światotwórstwa fantastycznego. Imaginarium postapokaliptyczne wielokrotnie jednakże wykracza poza narracyjną konwencję fantastyki i penetruje obszary sztuki i kultury w innych nurtach artystycznych, rozbudzając wyobraźnię nie tylko wizją świata upadłej cywilizacji i zmierzchu antropocenu, lecz także rzeczywistości codziennego trudu odbudowy i odnowy tego, co zostało bezpowrotnie utracone. Organizatorzy ogólnopolskiej konferencji naukowej Światy post-apo będą chcieli przyjrzeć się bliżej tej właśnie problematyce, zachęcając prelegentów do nadesłania propozycji wystąpień oscylujących wokół następujących przykładowych zagadnień:
- estetyki postapokalipsy
- światów postapokaliptycznych i obrazów postapokalipsy w:
- literaturze;
- grach komputerowych i wideo;
- filmach;
- serialach i anime;
- komiksach;
- malarstwie;
- transmediach;
- krajobrazów po apokalipsie (miasta, pustkowia, bezdroża etc.);
- dystopii i kakotopii;
- światów powstających z gruzów (ekotopie, fantastyka ekologiczna);
- narracji/gatunków/konwencji post-apo: climate fiction, zombie apocalypse, narracja postnuklearna, dieselpunk, cyberpunk, biopunk etc.;
- pandemii i katastrof;
- ostoi cywilizacji (bunkry, twierdze, azyle, bastiony, schronienia, rezerwaty itp.);
- widm zagłady i cieni przeszłości;
- konstrukcji władzy i modeli społeczne w światach post-apo;
- miłości w czasach post-apo (np. romans young adult);
- „z kamerą wśród zombie” (codzienność po apokalipsie);
- „wszystko z odzysku”: od craftingu do scavengingu (moda, uzbrojenie, wynalazki itp.);
- zmierzchu antropocenu i przepowiedni końca świata.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów pod adresem swiatypostapo@gmail.com mija 29 lutego 2016 roku. Do abstraktu (max. 600 słów) należy dołączyć krótką notę biograficzną (max. 80 słów) sformułowaną podług powszechnie przyjętych standardów (afiliacja, tytuł naukowy oraz profil badawczy) oraz oficjalny adres email wraz z numerem telefonu.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 250 zł.
Organizatorzy planują wydanie recenzowanej monografii pokonferencyjnej w formie drukowanej oraz elektronicznej w otwartym dostępie (udostępnionej w Centrum Otwartej Nauki na licencji CC BY 4.0).
Więcej informacji: https://postapokaliptyczneswiaty.wordpress.com/
Информация
Смотреть также
3. Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Światy grozy"
Teksty grozy konfrontują odbiorców z wielopoziomowym zbiorem rozmaitych problemów nękających zbiorowości ludzkie zarówno obecnie, jak i tych mających źródło w przeszłości czy w historii – która niejednokrotnie musi być egzorcyzmowana lub opowiedziana na nowo. Wspólnie z wieloma naukowcami zastanawiać się będziemy nad rozmaitymi aspektami grozy, jej realizacjami w różnych mediach, przez różnorodnych twórców. Istotną kwestią wydaje się próba uwzględnienia jak najszerszej perspektywy oglądu, wskazanie mechanizmów konstruowania grozy i ich wzajemnych korelacji. Badania nad grozą są bowiem dziedziną dynamicznie się rozwijającą, dlatego warto także podejmować się analizowania dzieł nowszych, nienależących do klasycznego kanonu, także tych, które są wobec niego polemiczne. Wśród sugerowanych przez organizatorów trzeciej już edycji konferencji w ramach projektu "Światy grozy", znajdą się zatem:
Literackie obrazy świata - Deformacje rzeczywistości. II Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
Sekcja Studiów Międzynarodowych Koła Naukowego Polonistów ma zaszczyt zaprosić do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: Literackie obrazy świata. "Deformacje rzeczywistości"
Seminaria (post)humanistyczne: narracje o zwierzętach
Seminaria (post)humanistyczne: narracje o zwierzętach
Być w mniejszości, być mniejszością
Sformułowane w tytule konferencji zagadnienie mniejszości rozumiemy szeroko — w znaczeniu wszelkiej zmajoryzowanej odrębności (narodowej, etnicznej, wyznaniowej, parlamentarnej, seksualnej, światopoglądowej etc.), uchwyconej w relacji do grupy dominującej. Za inspirujące uważamy zwłaszcza Deleuzjańsko-Guattariańskie zdefiniowanie pojęcia, nie rezygnujemy jednak z metodologicznego wielogłosu — z uwzględnienia kategorii i perspektyw, jakie w odniesieniu do interesującej nas problematyki wypracowały teorie: post-kolonialna, nowy historyzm, multikulturalizm, krytyka feministyczna i gender studies, inne.