Событие
Tożsamość a wojny i rewolucje w Europie Środkowo-Wschodniej w XX-XXI w. In memoriam prof. Aleksander Wirpsza - Leszek Szaruga (1946-2024)
Region Europy Środkowo-Wschodniej, jak rzadko który na świecie, został dotknięty licznymi wojnami. Na przestrzeni wieków dochodziło tu do straszliwych konfliktów zbrojnych, które siały śmierć i spustoszenia. Dramatyczna historia odcisnęła trwałe piętno na narodach, które zamieszkują Europę Środkowo-Wschodnią. W dużej mierze ukształtowało to specyfikę rozwoju cywilizacyjnego tego Regionu i psychologię jego mieszkańców.
W wyniku wojen dochodziło co zasadniczych zmian geopolitycznych w Regionie, z których część miała wymiar pozytywny: przyczyniały się one do upodmiotowienia politycznego narodów.
Przykładem jest chociażby I wojna światowa, której przebieg de facto umożliwił pojawienie się na mapie politycznej Europy szeregu państw narodowych, w tym odrodzenie Polski. Przypadające na ten rok rocznice takich wydarzeń, jak wybuch I wojny światowej, Rewolucja Pomarańczowa w Ukrainie oraz początek agresji rosyjskiej na Ukrainę stanowią okazję do podjęcia głębszej refleksji nad przeszłością i przyszłością naszego Regionu.
W związku z tym głównym celem konferencji będzie próba dokonania analizy wpływu wojen i rewolucji na tożsamość narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a także poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące przyszłości naszego Regionu, stojącego w obliczu współczesnych konfliktów zbrojnych.
Osobną uwagę przydzielimy Międzymorzu, konceptowi, który latami swojej pracy naukowej rozwijał Leszek Szaruga. Obszar ten, leżący o granicach „Trójkątu ABC” (Morze Adriatyckie, Bałtyckie, Czarne) łączy między innymi wspólnota doświadczeń w ramach procesów narodotwórczych, które powstawały w warunkach braku własnego, niepodległego terytorium.
GŁÓWNE TEMATY I PROBLEMATYKA KONFERENCJI:
• Podłoże kulturowe konfliktów i rewolucji w Europie Środkowo Wschodniej
• Wojny i rewolucje a tożsamość narodowa i kulturowa mieszkańców Regionu
• Pamięć zbiorowa o wojnach i rewolucjach w Europie Środkowo Wschodniej
• Wojny i rewolucje w literaturze i sztukach wizualnych
• Przywódcy i przywódczynie: rola osoby podczas kataklizmów politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej
• Oprawcy i ofiary: bilans strat wojen i rewolucji w Europie Środkowo Wschodniej
• Nowe wyzwania kulturowe związane z wojnami i rewolucjami w regionie na przełomie XX i XXI wieków
Więcej informacji o konferencji znajduje się w załączonym poniżej pliku.
Информация
Смотреть также
Wielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej: doświadczenia przeszłości i wyzwania teraźniejszości. Z okazji 20. rocznicy utworzenia Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Wielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej: doświadczenia przeszłości i wyzwania teraźniejszości. Z okazji 20. rocznicy utworzenia Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej.
Między Odessą, Kijowem a Wilnem. Idee syjonistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Twórcy – literackie echa – język
VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa, seria II: Żydzi Europy Środkowo-Wschodniej skupi się na analizie problemu ujętego w formule Między Odessą, Kijowem a Wilnem. Idee syjonistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Twórcy - literackie echa - język.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu: "ŻYDZI WSCHODNIEJ POLSKI", Uniwersytet w Białymstoku Wydział Filologiczny
To już VIII Konferencja z cyklu "Żydzi Wschodniej Polski", mająca na celu zaprezentowanie artystów i twórców XIX i XX wieku - tych znanych i mniej rozpoznawanych na mapie humanistyki. Zagadnienia badawcze dotyczą rozmaitych obszarów wiedzy - patrz program w załączeniu. Edycja VIII dotyczy światów artystów żydowskich z Europy Środkowo-Wschodniej. Patronem Konferencji jest w tym roku Rosa Raisa - wybitna śpiewaczka urodzona w Białymstoku.
Kobiety w historii, kulturze, literaturze i języku: Europa Środkowo-Wschodnia
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedra Polonistyki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego, Katedra Filologii Słowiańskiej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, Katedra Historyczno-Kulturowego Dziedzictwa Białorusi Republikańskiego Instytutu Wyższej Szkoły w Mińsku mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Kobiety w historii, kulturze, literaturze i języku: Europa Środkowo-Wschodnia".