Событие
Transmisja ze spektaklu "Goplana" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
„Balladyna”, klasyka polskiej literatury, doczekała się wyśmienitej realizacji operowej. „Goplana” na scenę Teatru Wielkiego wraca po niemal siedemdziesięcioletniej nieobecności. Operę Władysława Żeleńskiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego będzie miała okazję zobaczyć nie tylko warszawska publiczność - już 3 listopada odbędzie się transmisja ze spektaklu, którą będzie można obejrzeć nieodpłatnie na platformie TW-ON (http://vod.teatrwielki.pl/) oraz na The Opera Platform.
W przesyconej polskością muzyce Władysława Żeleńskiego – ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego - usłyszymy rytmy polskich tańców narodowych: kujawiaka, oberka, mazurka. Orkiestrę poprowadzi Grzegorz Nowak, dyrygent o międzynarodowej sławie, wysoko ceniony za interpretacje muzyki polskiej. Słowiańskość opery wynika też z libretta: to baśń rozgrywająca się w świecie ludowych podań i legend, łącząca świat fantastyczny z rzeczywistym, opowieść osnuta wokół motywów zbrodni, winy i żądzy władzy. O tym, czy tragedia miłosna rodem z romantyzmu zyska dzisiaj na aktualności, zadecyduje wyobraźnia reżyserska Janusza Wiśniewskiego. Twórca – znany z inscenizacji takich oper w warszawskim Teatrze Wielkim, jak „Manekiny” i „Siedem grzechów głównych” - określany mianem „drugiego Tadeusza Kantora” miał znaczący wpływ na rozwój teatru polskiego lat 80.
Opera w trzech aktach
Libretto: Ludomił German według „Balladyny” Juliusza Słowackiego
Oryginalna polska wersja językowa
Szczegóły: http://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2016-2017/goplana/
Информация
Смотреть также
Muzyka i opera w polsko-ukraińskim dialogu literackim i kulturalnym
Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Katedra Literatury Ukraińskiej Narodowego Odeskiego Uniwersytetu im. Illi Miecznikowa oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego mają zaszczyt zaprosić na III Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu „Odessa i Morze Czarne. Polsko-ukraińskie związki kulturalne”.
Kolokwia Dramaturgiczne w Bibliotece Uniwersyteckiej
Katedra Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM oraz Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk UAM wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu zapraszają do udziału w Kolokwiach Dramaturgicznych, które odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej w dniach 21–23 października.
Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa "Mody teatralne. Przemiany"
Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk oraz Uniwersytet Gdański – Interdyscyplinarne Koło Doktorantów zapraszają na ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową „Mody teatralne. Przemiany”.
X Jubileuszowy Tydzień Polonistów Uniwersytetu Rzeszowskiego