Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 17.06.2016 g.11:00 - 17.06.2016 g.17:00
Дата размещения: 13.05.2016

Warsztaty z zakresu empirycznych badań nad literaturą i odbiorem literackim pod kierunkiem prof. Davida Mialla

Начало событияВид события:
Мастерские
Местность:
Warszawa

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych empirycznymi badaniami nad literaturą na warsztaty prowadzone przez prof. Davida Mialla (University of Alberta, Kanada). Prof. Miall wygłosi krótki wykład na temat zastosowania empirycznych metod w studiach nad odbiorem literackim. Przeprowadzi także z udziałem uczestników seminarium modelowy eksperyment dotyczący procesów rozumienia tekstu literackiego zachodzących w realnym czasie lektury. Druga część warsztatów będzie poświęcona dyskusji nad projektami wykorzystującymi metody empiryczne w dydaktyce szkolnej, w studiach nad czytaniem i czytelnictwem oraz w badaniu literatury internetowej. Panelistami tej części seminarium będą: dr hab. Dorota Michułka (Uniwersytet Wrocławski), dr Zofia Zasacka (Biblioteka Narodowa), dr Maciej Maryl (IBL PAN). Warsztaty będą odbywać się w języku angielskim.
 
Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia na adres: rembowskapluciennik@gmail.com
 
Prof. David Miall współpracował przez kilka lat z prof. Davidem Kuikenem (psychologiem z University of Alberta) w ramach interdyscyplinarnego projektu badań nad psychologicznymi aspektami odbioru literatury i czytelniczymi stylami odbioru. Zainteresowania prof. Mialla dotyczą literatury romantyzmu, a także poznawczych i afektywnych procesów wyróżniających czytanie literackie spośród innych typów lektury. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie prof. Mialla http://www.ualberta.ca/~dmiall .
 
Miejsce: sala 144 im. A. Mickiewicza, Instytut Badań Literackich, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa.

Информация

Дата размещения:
13 мая 2016; 11:14 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
13 мая 2016; 11:14 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

14.09.2015

Literatura współczesna i najnowsza w edukacji polonistycznej. Analizy i (re)interpretacje

Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej oraz Uniwersytet Rzeszowski zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w Rzeszowie w dniach 11–12 kwietnia 2016 r.:

06.01.2017

IV cykl wykładów i warsztatów: CLARIN-PL w praktyce badawczej. Cyfrowe narzędzia do analizy języka w naukach humanistycznych i społecznych

Organizatorzy: 

15.02.2017

Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce

Szanowni Państwo,   W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy.     Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce.     W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju.     Czy dziś, gdy Polacy stanowią  największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska?   Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa  na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce?   Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce?   Głównymi zagadnieniami konferencji będą:

27.05.2015

Perspektywa biograficzna w badaniach nad historią kobiet: źródła, metodologia, polityka. Interdyscyplinarne warsztaty naukowe

Organizatorzy: Fundacja Gender Center oraz Zespół Badań Genderowych „Literatura i Gender” w Instytucie Badań Literackich PAN Data i miejsce: 4 – 6 listopada 2015, Instytut Badań Literackich PAN, ul. Nowy Świat 72, Warszawa Zaproszenie w formacie pdf >> Zespół Badań Genderowych „Literatura i Gender” afiliowany przy Instytucie Badań Literackich PAN oraz Fundacja Gender Center zapraszają do przysyłania zgłoszeń na interdyscyplinarne warsztaty naukowe pt. „Perspektywa biograficzna w badaniach nad historią kobiet: źródła, metodologia, polityka”.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах