Событие
Wolność słowa w badaniach historycznych / debata
Gośćmi debaty, organizowanej przez Polski PEN Club 11 października w warszawskim Domu Literatury, będą Andrzej Friszke, Anna Landau-Czajka i Marcin Zaremba. Spotkanie poprowadzi Teresa Chynczewska-Hennel.
Debata, która odbędzie się z udziałem publiczności, będzie także transmitowana na stronie internetowej Polskiego PEN Clubu.
Polski PEN Club, podejmując rozmowę o wolności słowa i jej zagrożeniach, organizuje cykl debat poświęconych tematyce wolności słowa, w których spotkają się publicyści, dziennikarze, ludzie pióra i nauki.
Cykl otworzyła debata „Obecne wyzwania dla wolności słowa” prowadzona przez Adama Szostkiewicza, którego gośćmi byli Anna Wolff-Powęska, Jerzy Baczyński i Timothy Garton Ash. W prowadzonej przez Marię Poprzęcką debacie „Wolność słowa – wolność obrazu. Zagrożenia wolności wypowiedzi w kulturze wizualnej” wzięli udział Iwona Kurz, Jakub Dąbrowski i Łukasz Zaremba.
W debacie „Wolność słowa w badaniach historycznych” zaproszoneni goście będą pytać o zagrożenia badań naukowych, o wolność wypowiedzi, o narastający proces ideologizacji nacjonalizmu i zastraszanie niepokornych naukowców. Podjęta zostanie również kwestia roli czynnika ekonomicznego w pracy historyka i zasad finansowania badań naukowych (punktoza, grantoza).
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Информация
Смотреть также
Wolność słowa i jej granice w dyskursie publicznym
Katedra Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego
Pozwolić człowiekowi żyć. Wolność w literaturze — od modernizmu do współczesności. Studencko-doktorancka konferencja naukowa
„Pozwolić człowiekowi ŻYĆ — oto jedyny system i ideologia” — pisał w Szkicach piórkiem Andrzej Bobkowski, uznając wolność za najwyższe prawo. Dostrzegał jednak, że biurokratyzująca się Europa coraz bardziej zagraża wolności. Czy dziś, gdy wyzwolenie z ponadosobowych struktur wydaje się niemożliwe, można nadal doświadczać uczucia swobody, głębokiego oddechu życia? Co stało się z jedną z najważniejszych wartości kultury — wolnością stanowienia o sobie?
"Młode słowa i nowe media - debata o nowych trendach w języku i kulturze"
XXIX TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM
"Wolność i wyobraźnia w literaturze dziecięcej" - Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod tytułem Wolność I wyobraźnia w literaturze dziecięcej będzie poświęcona aspektom wolności i wyobraźni w literaturze i książce dziecięcej, współczesnej i dawnej.