Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 18.10.2017 g.13:00
Дата размещения: 09.10.2017

Wykład dr hab. Marii Trawińskiej, prof. IS PAN: Wielkopolskie roty sądowe z XIV i XV wieku. Słownik onomastyczny / drugie spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie"

Начало событияВид события:
Лекция
Местность:
Kraków

Pracownia Języka Staropolskiego Instytutu Języka Polskiego PAN zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie". Naszym gościem będzie dr hab. Maria Trawińska, prof. IS PAN, która wygłosi referat pt. „Wielkopolskie roty sądowe z XIV i XV wieku. Słownik onomastyczny”. Spotkanie odbędzie się 18 października 2017 r. (środa) o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie (I piętro) przy al.Mickiewicza 31. Wykładu będzie można również wysłuchać on-line na kanale cyklu: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1bH0K-HvWsQyI0fNnHNObU_3qeCui6wq.

Abstrakt:

Celem opracowywanego słownika w wersji elektronicznej jest pokazanie: rozmaitości mian odnoszących się do wymienionych osób i wiążącego się z tym sposobu ich identyfikacji, początków kształtowania się dwuelementowego sposobu nazywania, przechodzenia nazw pospolitych do grupy nazw własnych oraz dwujęzyczności w nazywaniu. Podstawą materiałową słownika są wielkopolskie roty sądowe w wydaniu H. Kowalewicza i W. Kuraszkiewicza, którzy w pięciotomowej edycji zamieścili prawie 60 000 zapisów nazw własnych. Założony sposób prezentacji materiału niesie wiele pytań, które wynikają nie tylko ze sposobu operowania nim przez średniowiecznych pisarzy i ujęcia przez wydawców, ale także z fragmentaryczności źródła – roty stanowią tylko niewielką część zabytku.

Информация

Адрес:
Sala konferencyjna Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie (I piętro), al. Mickiewicza 31
Дата размещения:
9 октября 2017; 16:53 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
9 октября 2017; 16:53 (Mariola Wilczak)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах