Event
Wykład dr hab. Marii Trawińskiej, prof. IS PAN: Wielkopolskie roty sądowe z XIV i XV wieku. Słownik onomastyczny / drugie spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie"
Pracownia Języka Staropolskiego Instytutu Języka Polskiego PAN zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie". Naszym gościem będzie dr hab. Maria Trawińska, prof. IS PAN, która wygłosi referat pt. „Wielkopolskie roty sądowe z XIV i XV wieku. Słownik onomastyczny”. Spotkanie odbędzie się 18 października 2017 r. (środa) o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie (I piętro) przy al.Mickiewicza 31. Wykładu będzie można również wysłuchać on-line na kanale cyklu: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1bH0K-HvWsQyI0fNnHNObU_3qeCui6wq.
Abstrakt:
Celem opracowywanego słownika w wersji elektronicznej jest pokazanie: rozmaitości mian odnoszących się do wymienionych osób i wiążącego się z tym sposobu ich identyfikacji, początków kształtowania się dwuelementowego sposobu nazywania, przechodzenia nazw pospolitych do grupy nazw własnych oraz dwujęzyczności w nazywaniu. Podstawą materiałową słownika są wielkopolskie roty sądowe w wydaniu H. Kowalewicza i W. Kuraszkiewicza, którzy w pięciotomowej edycji zamieścili prawie 60 000 zapisów nazw własnych. Założony sposób prezentacji materiału niesie wiele pytań, które wynikają nie tylko ze sposobu operowania nim przez średniowiecznych pisarzy i ujęcia przez wydawców, ale także z fragmentaryczności źródła – roty stanowią tylko niewielką część zabytku.
Information
See also
Dialogi staropolskie - spotkanie I
Pracownia Języka Staropolskiego Instytutu Języka Polskiego PAN zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie".
Edycja łacińsko-polskich rękopisów z XIV i XV wieku. Zarys projektu / spotkanie z cyklu "Hortus Deliciarum"
Pracownia Łaciny Średniowiecznej Instytutu Języka Polskiego PAN oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Hortus Deliciarum".
Dr hab. Thomas Menzel: referat Złożoność systemu fleksyjnego w językach łużyckich i w polszczyźnie / V spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie"
Pracownia Języka Staropolskiego Instytutu Języka Polskiego PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie". Tym razem gościem będzie dr hab. Thomas Menzel, który wygłosi referat Złożoność systemu fleksyjnego w językach łużyckich i w polszczyźnie.
Referat dr Beaty Raszewskiej-Żurek: „Zgoda w rozumieniu Polaków czasów staro- i średniopolskich (analiza leksykalno-semantyczna)” / spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie"
Pracownia Języka Staropolskiego Instytutu Języka Polskiego PAN zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu "Dialogi staropolskie". Naszym gościem będzie dr Beata Raszewska-Żurek, która wygłosi referat pt. „Zgoda w rozumieniu Polaków czasów staro- i średniopolskich (analiza leksykalno-semantyczna)”.