Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 24.08.2019 - 01.09.2019
Дата размещения: 18.08.2019

XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Начало событияВид события:
фестиваль
Местность:
Warszawa
Организаторы:

To jedno z najważniejszych i najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych Stolicy. Jazz, pop, kabaretowe rewie, teatr, literatura, sztuki wizualne, historia i tradycja Żydów, Polski, Warszawy. Bogata oferta dla dzieci i rodzin.

Po raz pierwszy na Festiwalu zagości Naom Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke. Adrienne Haan, niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka o ogromnym temperamencie scenicznym, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20- i 30-tych XX wieku wystąpi w koncercie „Tehorah”. Na miłośników tanga czeka spektakl „Jak za dawnych lat polskie tango show”, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. To jedna z niewielu formacji instrumentalnych nawiązujących bezpośrednio do argentyńskich orquesta tipica oraz zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn. Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów, zespół założony przez Witka Brodę, multiinstrumentalistę i eksploratora muzycznych tradycji różnych kultur oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, od 1996 roku wydająca nowe pokolenia interpretatorów muzyki klezmerskiej. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor, jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich. Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać znakomitego Jazz Bandu Młynarski - Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa wybitnych kompozytorów takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold. Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich. Wielbiciele ekspresji Marka Dyjaka będą mieli okazję uczestniczyć w jego koncercie Jasminum, w którym artysta zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia, m.in.  H. Warsa i J. Petersburskiego.

Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku wystąpią: Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec oraz chłopiec kantor Aharon Shtark z Izraela, przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menachema Bristowskiego.

Dla miłośników jazzu natomiast ciekawą propozycją będzie „Hammond Summit”, trzecie już wydarzenie w ramach innowacyjnej serii koncertów, w których spotykają się muzycy grający na tym samym instrumencie (w ubiegłym roku były to skrzypce, a jeszcze poprzednio – klarnet). W tej nietypowej konwencji spotkają się w tym roku: Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski oraz Kit Downes z Wielkiej Brytanii. Włoska grupa Erodoto Project wystąpi w koncercie zatytułowanym „Molòn labè”, który oddaje rytmy i atmosferę regionu śródziemnomorskiego, z całą jego wielowiekową mozaiką kulturową. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, genialnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru. Między innymi hiszpański spektakl „Kartograf” („El Cartógrafo”), którego akcja rozgrywa się w Warszawie, w 1940 roku i współcześnie. Do przeszłości wojennej nawiązuje także monodram włoskiej aktorki Lucii Vita „To było” („Questo è stato”), będący adaptacją przejmującej historii rodziny Piery Sonnino, spisanej w książce pod tym samym tytułem. Oczywiście zobaczyć będzie można spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego: m.in. tegoroczną premierę: „Śpiewaka Jazzbandu”, musical w reż. Wojciecha Kościelniaka – historię jazzowego muzyka, który chce wyrwać się z żydowskiego domu i kantoralnej tradycji. Warto też zwrócić uwagę na spektakl z Poznania – „Michaś”. Jest to monodram zrealizowany przez Teatr Ósmego Dnia i Grupę Stonewall, poświęcony prof. Michałowi Głowińskiemu, wybitnemu polskiemu literaturoznawcy. Reżyserem spektaklu jest Mike Urbaniak, a zagra w nim Piotr Nerlewski.

Warszawa Singera to również bogata oferta dla dzieci i rodzin. Polecić tu można spektakl muzyczny „Filiżanka”, przygotowany w Centrum Artystycznym SCENA, będący spojrzeniem na wojnę z perspektywy najmłodszych. To sztuka o dzieciach, dla dzieci i z dziećmi w rolach głównych.

Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim, które zawsze gromadzi tysiące widzów. Tym razem wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy w koncercie zainspirowanym „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina.

To tylko wybrane propozycje.

(informacja Organizatorów)

Информация

Опубликовал:
Дата размещения:
18 августа 2019; 21:45 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
18 августа 2019; 21:45 (Piotr Bordzoł)

Смотреть также

04.03.2019

Adlojada 2019

VIII Dni Kultury Żydowskiej

08.08.2020

15. Nagroda Literacka GDYNIA – festiwal Miasto Słowa

Tegoroczna edycja Miasta Słowa będzie wyjątkowa – obchodzimy 15-lecie Nagrody Literackiej GDYNIA. Z tej okazji program Festiwalu jest szczególnie bogaty, na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych oraz zaproszonych pisarzy i pisarek, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo. Wyjątkowo dużo będzie też premier i nowości wydawniczych, gościć będziemy między innymi: Manuelę Gretkowską, Mikołaja Grynberga, Katarzynę Nosowską, Zygmunta Miłoszewskiego, Dorotą Masłowską, Marka Niedźwieckiego czy Martę Dymek. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie występ zespołu Bisz/Radex.   Niemal wszystkie wydarzenia odbędą się na otwartej przestrzeni, znakomita ich większość zostanie zaprezentowana on-line w czasie rzeczywistym, wiele z nich będzie dostępnych również w wersji dla niesłyszących.

22.05.2019

Studencki Wielosztuk Kulturalny

„Studencki Wielosztuk Kulturalny” to festiwal kultury studenckiej organizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Podczas jego drugiej edycji na kilku olsztyńskich scenach występują zespoły artystyczne działające w środowisku akademickim. Jest to przedsięwzięcie o charakterze ogólnopolskim, adresowane do młodzieży, studentów oraz innych mieszkańców Olsztyna.

16.07.2018

Festiwal Stolica Języka Polskiego 2018

Czwartej edycji Festiwalu w Szczebrzeszynie patronować będą Skamandryci.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах