Событие
Zbiory specjalne w bibliotekach polskich a problematyka cyfryzacji / III ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona tematyce zbiorów specjalnych
Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie serdecznie zaprasza na III ogólnopolską konferencję naukową poświęconą zbiorom specjalnym, pt. „Zbiory specjalne w bibliotekach polskich a problematyka cyfryzacji”.
Od wielu lat w licznych instytucjach przechowujących zabytki piśmiennictwa prowadzone są prace digitalizacyjne, mające na celu udostępnianie zbiorów w postaci kopii cyfrowych. Złożoność problematyki cyfryzacji oraz szybki postęp technologiczny, zmuszają pracowników bibliotek i muzeów do podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności w tym zakresie. Planowana konferencja ma na celu przybliżenie problemów, tak praktycznych jak i teoretycznych, które pojawiają się w procesie digitalizacji. Ma stanowić forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
Konferencja organizowana jest w ramach projektu „Wyposażenie w nowoczesny sprzęt Zachodniopomorskiej Książnicy Cyfrowej w Szczecinie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.
Organizatorzy proponują osobom zajmującym się i zainteresowanym tematyką cyfryzacji zgłoszenie wystąpień, które mieszczą się w następujących blokach tematycznych:
- projektowanie bibliotek cyfrowych, w tym szczególnie: zasady typowania zbiorów do cyfryzacji, organizacja ścieżki cyfryzacji, konsorcja bibliotek etc.
- standardy tworzenia i udostępniania obiektów cyfrowych (standardy i zalecenia dotyczące digitalizacji zbiorów specjalnych, opracowanie zbiorów cyfrowych, digitalizacja a konserwacja zbiorów, zalecenia dotyczące udostępniania zbiorów cyfrowych, w tym cyfryzacja a prawo autorskie, udostępnianie obiektów cyfrowych a statystyki odwiedzin etc.)
- problematyka przechowywania zbiorów cyfrowych (standardy w przechowywaniu obiektów cyfrowych, utrzymanie repozytoriów cyfrowych, centra zapasowe, certyfikacja repozytoriów cyfrowych etc.)
- biblioteki cyfrowe a upowszechnianie dziedzictwa kulturowego (digitalizacja a praktyki uczestnictwa w kulturze młodych pokoleń, wykorzystanie i użyteczność polskich repozytoriów digitalizacyjnych, inspirujące usługi i rozwiązania cyfrowe etc. )
- digitalizacja zbiorów a formy jej finansowania (projekty digitalizacyjne finansowane ze środków publicznych, fundraising etc.)
- wyposażenie pracowni digitalizacyjnej (sprzęt, kwalifikacje pracowników, zastosowanie przepisów BHP etc.)
Wszystkich zainteresowanych tak zarysowaną problematyką zachęcamy do zgłoszenia uczestnictwa w konferencji i włączenia się do dyskusji na temat rozmaitych problemów związanych z cyfryzacją zbiorów specjalnych w polskich bibliotekach i muzeach. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru zgłoszonych wystąpień.
Ważne informacje i terminy:
uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne, uczestnicy pokrywają we własnym zakresie koszty dojazdu i noclegu;
zgłoszenie uczestnictwa poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (w załączeniu): do 15 grudnia br.
miejsce obrad: Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie, budynek II, ul. Dworcowa 8, Szczecin
kontakt: spec.konferencja@ksiaznica.szczecin.pl; tel. 0 (91) 48 19 176 lub 175
(informacja Organizatorów)
Информация
Смотреть также
Zbiory specjalne w bibliotekach polskich: w służbie nauki i edukacji
Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej tematyce zbiorów specjalnych "Zbiory specjalne w bibliotekach polskich: w służbie nauki i edukacji".
„Czego Maria Dąbrowska w swoich listach nie napisała” – drugie spotkanie z cyklu „Nieznane, ciekawe, cenne– ze zbiorów Książnicy Pomorskiej”
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie zaprasza wszystkich zainteresowanych historią literatury, książki i Pomorza na wykład Aleksandry Skiby, rękopiśmienniczki z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy.
10 lat Polonijnej Biblioteki Cyfrowej
Katedra Książki i Historii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej 10 LAT Polonijnej Biblioteki Cyfrowej.
Czytelnicy - zasoby informacji i wiedzy. Tradycja i przemiany w czasach kultury cyfrowej i Internetu
Organizatorzy: Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej oraz Zespół Historii Książki i Bibliotek przy Komitecie Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk