Новость
Zmarł Profesor Henryk Kurczab
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 9 lipca 2022 roku odszedł od nas Profesor Henryk Kurczab.
Profesor Henryk Kurczab pozostanie w naszej pamięci jako literaturoznawca, dydaktyk literatury i języka polskiego, niestrudzony badacz teorii oraz praktyki integracji kształcenia humanistycznego, twórca koncepcji nauczania integrującego i rzeszowskiej szkoły integracji, wychowawca wielu pokoleń nauczycieli polonistów. Wraz z jego odejściem społeczność Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego utraciła pracowitego, życzliwego, cechującego się dociekliwością badawczą, oddanego dydaktyce polonistycznej i kształceniu nauczycieli języka polskiego Uczonego, Dydaktyka, Przyjaciela.
Z Rzeszowem związany był od 1968 roku, tj. od podjęcia pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W latach 1984-1987 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Humanistycznego (po reorganizacji: Dziekana Wydziału Filologicznego); w latach 1975-2000 kierował Zakładem Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego w Instytucie Filologii Polskiej. Wypromował 521 magistrów i 2 doktorów. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. badania literaturoznawcze, kształcenie literackie i kulturowe oraz językowe, nauczanie integrujące języka polskiego, pogranicza i korespondencje sztuk, konteksty dzieła literackiego, problematykę aksjologiczną. Opublikował 6 monografii, ponad 120 rozpraw i artykułów oraz wiele prac redakcyjnych. Był członkiem gremiów naukowych, za działalność naukową i dydaktyczną był nagradzany, otrzymał również liczne odznaczenia. Podkreślić warto, że w kolejnych dekadach prof. Henryk Kurczab nadal był otwarty na wyzwania i inspirujący. Wciąż pozostawał twórczy i aktywny naukowo, przygotowywał artykuł, pisał dziennik… Z szacunku do pracy i z zamiłowania do nauki.
Dyrekcja Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa, pracownicy Zakładu Badań nad Literaturą i Edukacją Polonistyczną wraz ze społecznością akademicką Uniwersytetu Rzeszowskiego
***
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 12 lipca 2022 r. (wtorek) o godz. 13.30 mszą św. żałobną odprawioną w kaplicy na Cmentarzu Rzeszów Wilkowyja.
Информация
Смотреть также
"Forum Akademickie" - rozmowa z prof. Mikołajem Sokołowskim, przewodniczącym Rady NPRH
O nowych konkursach w ramach NPRH, otwarciu humanistyki na interdyscyplinarność i współpracę międzynarodową na łamach "Forum Akademickiego" z prof. Mikołajem Sokołowskim rozmawia Piotr Kieraciński. Gorąco zachęcamy do lektury tekstu "Co dalej z Narodowym Programem Rozwoju Humanistyki?".
Polonistyka i UX Writing. Zapraszamy na otwarte seminarium „Biuletynu Polonistycznego”
Już 7 listopada w godzinach 15.00-16.00 odbędzie się otwarte seminarium online dotyczące społecznego odbioru polonistyki i możliwości wykorzystania kompetencji polonistycznych w pracy zawodowej.
"Monitor Wołyński" o projekcie "Kobieca strona poezji"
Zachęcamy do lektury artykułu w "Monitorze Wołyńskim", dotyczącego projektu "Kobieca strona poezji...", którego realizacja dobiega końca w październiku tego roku.
Nowy odcinek podcastu - o medycynie narracyjnej i humanistyce medycznej!
O medycynie narracyjnej i szerzej, o humanistyce medycznej, związkach polonistyki i językoznawstwa z medycyną rozmawiają Mariola Wilczak, redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego” i kierowniczka projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata”, oraz dr Marta Chojnacka-Kuraś, językoznawczyni w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Wydziału Polonistyki UW i Pomagisterskich Studiów Logopedycznych UW, członkini i sekretarz Zespołu Języka w Medycynie Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej; autorka prac o tematyce lingwistycznej oraz interdyscyplinarnej, dotyczących m.in. semantyki bólu we współczesnej polszczyźnie, językowych reprezentacji doświadczenia choroby, medycyny narracyjnej i komunikacji medycznej.
Forum Akademickie o naszym projekcie
Na łamach najnowszego internetowego wydania "Forum Akademickiego" można przeczytać artykuł o projekcie "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata". Zachęcamy do lektury!