Новость
Zmarła Prof. Halina Taborska, była rektor Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie
11 stycznia 2021 roku zmarła Prof. Halina Taborska, była dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie i rektor PUNO. Praca naukowa prof. Taborskiej miała nieoceniony wpływ na kształtowanie obrazu Polski, polskiej kultury i sztuki w świecie.
Przez wiele lat Pani Profesor Taborska prowadziła wykłady i seminaria w Anglii, m.in. z estetyki, historii sztuki XIX i XX w. oraz historii idei w Camberwell College of Art oraz Roehampton Institute w Londynie, a także na Uniwersytecie Oksfordzkim na temat sztuki rosyjskiej i radzieckiej. Była ponadto wykładowcą w ponad dwudziestu amerykańskich instytutach i uniwersytetach, m.in. w: Harvard University, City University of New York Graduate Center, San Francisco State University, University of Michigan at Ann Arbor, University of Milwaukee, State University of New York. Odwiedzała także uczelnie w Polsce, przekazując swoją wszechstronną wiedzę licznym polskim studentom. Wydała ponad 10 publikacji książkowych i wiele artykułów naukowych.
Łączymy się w bólu z Jej najbliższymi, współpracownikami i wychowankami.
W "Biuletynie Polonistycznym" wspominają Ją Jej wychowankowie, Wojciech Klas (Instytut Kultury Europejskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Londynie – spuścizna prof. Haliny Taborskiej) i Justyna Gorzkowicz (Czerwone puzderko. Wspomnienie o Profesor Halinie Taborskiej).
Информация
Смотреть также
Polonistyka i UX Writing. Zapraszamy na otwarte seminarium „Biuletynu Polonistycznego”
Już 7 listopada w godzinach 15.00-16.00 odbędzie się otwarte seminarium online dotyczące społecznego odbioru polonistyki i możliwości wykorzystania kompetencji polonistycznych w pracy zawodowej.
"Monitor Wołyński" o projekcie "Kobieca strona poezji"
Zachęcamy do lektury artykułu w "Monitorze Wołyńskim", dotyczącego projektu "Kobieca strona poezji...", którego realizacja dobiega końca w październiku tego roku.
Nowy odcinek podcastu - o medycynie narracyjnej i humanistyce medycznej!
O medycynie narracyjnej i szerzej, o humanistyce medycznej, związkach polonistyki i językoznawstwa z medycyną rozmawiają Mariola Wilczak, redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego” i kierowniczka projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata”, oraz dr Marta Chojnacka-Kuraś, językoznawczyni w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Wydziału Polonistyki UW i Pomagisterskich Studiów Logopedycznych UW, członkini i sekretarz Zespołu Języka w Medycynie Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej; autorka prac o tematyce lingwistycznej oraz interdyscyplinarnej, dotyczących m.in. semantyki bólu we współczesnej polszczyźnie, językowych reprezentacji doświadczenia choroby, medycyny narracyjnej i komunikacji medycznej.
Forum Akademickie o naszym projekcie
Na łamach najnowszego internetowego wydania "Forum Akademickiego" można przeczytać artykuł o projekcie "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata". Zachęcamy do lektury!
II edycja konkursu Lupy Obscury
Archiwum Kobiet w Instytucie Badań Literackich PAN oraz Fundacja Archiwum Kobiet ogłaszają otwarcie II Edycji Konkursu na Najlepszą Niepublikowaną Rozprawę Naukową. Elektroniczną wersję rozprawy należy przesłać na adres archiwumkobiet@ibl.waw.pl w terminie do 31 stycznia 2025 roku.