News
Zmarła Prof. Halina Taborska, była rektor Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie
11 stycznia 2021 roku zmarła Prof. Halina Taborska, była dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie i rektor PUNO. Praca naukowa prof. Taborskiej miała nieoceniony wpływ na kształtowanie obrazu Polski, polskiej kultury i sztuki w świecie.

Przez wiele lat Pani Profesor Taborska prowadziła wykłady i seminaria w Anglii, m.in. z estetyki, historii sztuki XIX i XX w. oraz historii idei w Camberwell College of Art oraz Roehampton Institute w Londynie, a także na Uniwersytecie Oksfordzkim na temat sztuki rosyjskiej i radzieckiej. Była ponadto wykładowcą w ponad dwudziestu amerykańskich instytutach i uniwersytetach, m.in. w: Harvard University, City University of New York Graduate Center, San Francisco State University, University of Michigan at Ann Arbor, University of Milwaukee, State University of New York. Odwiedzała także uczelnie w Polsce, przekazując swoją wszechstronną wiedzę licznym polskim studentom. Wydała ponad 10 publikacji książkowych i wiele artykułów naukowych.
Łączymy się w bólu z Jej najbliższymi, współpracownikami i wychowankami.
W "Biuletynie Polonistycznym" wspominają Ją Jej wychowankowie, Wojciech Klas (Instytut Kultury Europejskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Londynie – spuścizna prof. Haliny Taborskiej) i Justyna Gorzkowicz (Czerwone puzderko. Wspomnienie o Profesor Halinie Taborskiej).
Information
See also
VII STUDENCKA SESJA INTERKULTUROWA, Wydział Filologiczny Uniwersytet w Białymstoku
Zapraszamy na VII STUDENCKĄ SESJĘ INTERKULTUROWĄ 21 KWIETNIA 2021 GODZINA 9.45 Wydział Filologiczny UwB Sesja zorganizowana zdalnie na platformie MS Teams
ZAPROSZENIE NA TYDZIEŃ Z FILOLOGIĄ – ODSŁONA TRZECIA
Dziekan i wykładowcy Wydziału Filologii Uniwersytetu w Białymstoku serdecznie zapraszają uczniów szkół średnich oraz nauczycieli na trzecią odsłonę cyklu wykładów online „Tydzień z filologią UwB“. Ostatnia część tegorocznego cyklu odbędzie się w dniach 12–16 kwietnia oraz, dodatkowo, wykład zamykający spotkania w dniu 29 kwietnia. Jak Państwo wiedzą, w ramach cyklu przedstawiciele polonistyki, rusycystyki, romanistyki i anglistyki przybliżają młodzieży zagadnienia związane z nowoczesnymi badaniami z zakresu językoznawstwa, literatury i kultury. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie wśród proponowanych tematów. Zapraszamy na spotkania z naszym Wydziałem!
Międzynarodowa Konferencja Naukowa HORYZONTY SLAWISTYKI W XXI WIEKU – STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ROZWOJU
Zakład Językoznawstwa Wschodniosłowiańskiego i Onomastyki Regionalnej Zakład Językoznawstwa Interkulturowego i Glottodydaktyki Katedra Leksykologii i Pragmalingwistyki mają zaszczyt zaprosić do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej HORYZONTY SLAWISTYKI W XXI WIEKU – STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ROZWOJU Białystok 13-14 maja 2021 r.
Wiersze religijne Cypriana Norwida
W roku dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Norwida ukazała się antologia wierszy religijnych poety. Zbiór opracował Profesor Stefan Sawicki, redaktor naczelny „Dzieł wszystkich” Norwida, wybitny teoretyk i historyk literatury, inicjator badań nad sacrum w literaturze.
„Odnalezione w tłumaczeniu”. Edycja fantastyczna. Poznaj program największego festiwalu o literaturze w przekładzie
Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczenie” to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości literaturze w przekładzie. W dniach 15-17 kwietnia w formule online odbędzie się zorganizowana przez Instytut Kultury Miejskiej piąta edycja wydarzenia, którego motywami przewodnimi są fantastyka, surrealizm i wyobraźnia. W programie znajdą się m.in. dyskusja o tłumaczeniu dzieł Stanisława Lema, sparing tłumaczy języka hiszpańskiego, panele o grach wideo i o przekładzie fantastyki, spotkanie z Dorotą Masłowską i jej tłumaczami oraz spotkanie z Eduardo Mendozą. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.odnalezionewtlumaczeniu.pl.