Полонистический бюллетень

Человек

07.10.2019

dr Irena Masojć

Docent w Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego.

W r. 1986 ukończyła studia polonistyczne w Wileńskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym (później przemianowanym na Wileński Uniwersytet Pedagogiczny, Litewski Uniwersytet Edukologiczny) i została zatrudniona w Katedrze Filologii Polskiej tejże uczelni. W r. 1999 obroniła na Uniwersytecie Warszawskim pracę doktorską na temat Swoiste cechy systemu gramatycznego polskiego języka literackiego na Wileńszczyźnie – stan współczesny (kierownik naukowy – prof. Alicja Nagórko) i uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. W latach 2004-2014 pełniła funkcję kierownika Katedry Filologii Polskiej i Dydaktyki na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym.

Prowadzi na studiach licencjackich zajęcia z gramatyki opisowej (morfologia i słowotwórstwo), wstępu do językoznawstwa, ewolucji języków słowiańskich i polsko-litewskiej gramatyki konfrontatywnej.

Na studiach magisterskich prowadziła zajęcia z językoznawstwa współczesnego, kontaktów językowych i polsko-litewskiej leksykologii konfrontatywnej.

Zainteresowania naukowe: socjolingwistyka, lingwistyka kulturowa, metodyka nauczania języka polskiego. Zainteresowania socjolingwistyczne wiążą się głównie z problematyką funkcjonowania języka polskiego w warunkach wielokulturowości i kontaktów językowych. 

Jest współorganizatorką konferencji z cyklu „Tożsamość na styku kultur” oraz współredaktorką serii artykułów naukowych pod tym samym tytułem (2008, 2011, 2016).

Uczestniczyła w koordynowanym przez prof. Janusza Riegera projekcie badawczym Kontakty językowe polszczyzny na pograniczu wschodnim. Zróżnicowanie słownictwa. W wyniku badań przygotowała we współautorstwie z J. Rieger i K. Rutkowską książkę Słownictwo polszczyzny gwarowej na Litwie (Warszawa 2006). 

Jest współautorką opracowania Współczesne polskie pieśni pogrzebowe na Wileńszczyźnie. Antologia (Vilnius 2013), które jest owocem projektu badawczego sfinansowanego przez Radę Naukową Litwy.

Obecnie uczestniczy w międzynarodowym projekcie Polish Online, którego celem jest stworzenie platformy internetowej do nauki języka polskiego, przystosowanej do potrzeb użytkowników litewskojęzycznych.

W swoim dorobku naukowym ma serię artykułów o specyfice form adresatywnych w różnych odmianach polszczyzny litewskiej. 

Jest autorką podręczników i cyfrowych zasobów edukacyjnych dla uczniów szkół polskich na Litwie, współautorką Polsko-litewskiego słownika tematycznego (Vilnius 2007).

Od 2008 r. - członek Komisji Socjolingwistyki przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów.

Od 2012 r. – założycielka i członek zarządu Stowarzyszenia Polonistów na Litwie.

Od 2012 r. – przewodnicząca Komitetu Olimpiady Języka Polskiego na Litwie.

W 2012 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za pielęgnowanie języka i kultury polskiej na Litwie.

Informacje

Адрес:
M. Šikšnio 93 LT-11112 Vilnius, Litwa
Электронный адрес:
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах