Полонистический бюллетень

Человек

Od początku studiów związana ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadziła kursy języka polskiego i kultury polskiej oraz warsztaty w wielu krajach świata, m.in. w Republice Mołdowy, w Niemczech, w Korei Południowej, w Stanach Zjednoczonych, w Argentynie. Prowadziła zajęcia na Podyplomowych Kwalifikacyjnych Studiach Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego.

Od 2005 roku prowadzi zajęcia lektoratowe i wykłady na polonistykach dalekowschodnich. Od początku (2007) uczestniczy w organizowaniu „Spotkań Polonistyk Trzech Krajów – Chiny, Korea, Japonia” – międzynarodowej konferencji polonistów azjatyckich.

W Chinach i Japonii przepracowała łącznie 15 lat (Beijing Foreign Studies University 2005-2011, Tokyo University of Foreign Studies 2011-2017, Shanghai International Studies University 2019 – do dziś). Autorka i współautorka artykułów na temat chińskiej grzeczności językowej i form adresatywnych, autostereotypu Chińczyków oraz nauczania języka polskiego i kultury polskiej w Azji. Współredagowała wiele publikacji, m.in. tomy pokonferencyjne Spotkań Polonistyk Trzech Krajów — Chiny, Korea, Japonia, Obrazkowy słownik języka chińskiego, Współczesny język chiński. Podręcznik dla studentów polskojęzycznych, Polonistyka na początku XXI wieku. Diagnozy. Koncepcje. Perspektywy. T. 6: Języki i kultury w kontakcie. Obecnie pracuje nad cyklem artykułów poświęconych podejściu międzykulturowemu w nauczaniu języka polskiego w Chinach.

Nagrody i odznaczenia: Złota odznaka „Zasłużony dla Uniwersytetu Śląskiego” (2010)

Начало событияСвязанные информации:

Кандидатские и докторские диссертации

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах