Полонистический бюллетень

Исследовательский проект

fragment widoku strony głównej Słownika
Дата размещения: 14.11.2024

Cyfrowy słownik biobibliograficzny "Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku"

Учреждения:
Участники:
Alicja Szałagan (Руководитель) | Marlena Sęczek
Области:
Literaturoznawstwo
Срок:
8.05.2018-8.05.2024

Cyfrowy słownik biobibliograficzny Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku to projekt naukowy realizowany w Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk od 2018 roku. Zawiera hasła około 2300 autorów, którzy rozwinęli działalność po 1918 r. w kraju i na emigracji: poetów, prozaików, dramatopisarzy, krytyków literackich i teatralnych, eseistów, reportażystów, tłumaczy, a także historyków i teoretyków literatury.

Prezentowana baza dostarcza wiedzy faktograficznej o biografii i dorobku twórczym kilku generacji pisarzy i badaczy literatury ostatnich stu lat, stanowiąc podstawowy warsztat dla wielu działań w obrębie nauk humanistycznych i szeroko rozumianej kultury. Słownik przeznaczony jest dla badaczy różnych dziedzin (od historii literatury poprzez antropologię po socjologię i historię kultury), a także dla studentów, nauczycieli i szerokiego grona czytelników poszukujących w Internecie naukowo zweryfikowanej wiedzy o współczesnej literaturze polskiej.

Każde z publikowanych tu haseł osobowych składa się z biogramu w formie zwięzłego szkicu faktograficznego, podającego najistotniejsze dane o życiu autora, bibliografii jego twórczości oraz wykazu jej ważniejszych opracowań. zob. więcej Zobacz więcej

Baza Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku stanowi kumulację dorobku Instytutu Badań Literackich w zakresie słowników biobibliograficznych tego okresu, a także badań metodologicznych w tym obszarze, rozwijanych od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej. zob. więcej Zobacz więcej

(źródło: O słowniku – Słownik Pisarzy i Badaczy XX i XXI wieku)

Część biogramów słownika - 457 - jest w języku angielskim.


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Hasła prezentowane w słowniku powstawały w Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej IBL PAN w różnych latach. Projekt jest bowiem kumulacją dorobku Pracowni i w dużej mierze bazuje na dwóch ostatnich seriach słowników tam przygotowanych: Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku (t. 1-3, wyd. 2011-2016) oraz Współcześni polscy pisarze i badacze literatury (t. 1-10. wyd. 1994-2007).

Poniżej wymieniono wszystkie osoby, które na przestrzeni lat tworzyły, aktualizowały i uzupełniały hasła biobibliograficzne prezentowane obecnie w słowniku cyfrowym Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku.

Redakcja naukowa słownika: Alicja Szałagan

Koordynacja i konsultacja prac cyfrowych: Marlena Sęczek

Autorstwo haseł: 

Katarzyna Batora

Beata Dorosz

Ewa Głębicka

Ewa Kołodziejczyk

Maria Kotowska-Kachel

Barbara Marzęcka

Marlena Sęczek

Alicja Szałagan

Weronika Szulik

Barbara Tyszkiewicz

Łukasz Żurek

Autorstwo haseł wyjściowych i uzupełnień drukowanych w słowniku Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. T. 1-10. Warszawa 1994-2007:

Jadwiga Czachowska

Agnieszka Gawrych

Katarzyna Gędas

Anna Hejman

Jadwiga Kaczyńska

Feliksa Lichodziejewska

Roman Loth

Julia Pitera

Barbara Winklowa

Joanna Zawadzka

Tłumaczenie biogramów: Paul Vickers

Redakcja tłumaczeń: Ewa Kołodziejczyk


 

 

 

 

 

 

Информация

Софинансирование:
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Контакт:
pracownia.dokumentacji@ibl.waw.pl
Дата размещения:
14 ноября 2024; 11:31 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
14 ноября 2024; 11:41 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

18.10.2015

Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku

Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku to projekt badawczy realizowany w Instytucie Badań Literackich PAN przez zespół Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej, a finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”. Jest internetową wersją tomu pierwszego słownika biobibliograficznego o tym samym tytule, opublikowanego przez Wydawnictwo IBL PAN w 2011 roku. Celem projektu jest dostarczenie podstawowej wiedzy faktograficznej o nowym pokoleniu twórców – poetów, prozaików, dramatopisarzy, krytyków literackich, tłumaczy oraz literaturoznawców.

13.09.2018

Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny

_____________

13.09.2018

"Słownik Polszczyzny XVI wieku", tom XXXIV z hasłami: przypędzanie - p

______________

18.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Automatyczna analiza fleksyjna tekstów polskich z lat 1830-1918 z uwzględnieniem zmian w odmianie i pisowni

Celem projektu jest stworzenie analizatora fleksyjnego dla polszczyzny drugiej połowy doby nowopolskiej, co jest wstępnym krokiem dla komputerowej analizy tekstów dawnych. Analizator ten będzie rozpoznawać formy z zachowaniem osobliwości odmiany i pisowni lat 1830-1918. Jego struktura zostanie tak zaprojektowana, by mógł on być podstawą dalszych rozszerzeń o stany wcześniejsze (przede wszystkim o pierwszą połowę doby nowopolskiej). Jednocześnie w ramach projektu, obok analizatora morfologicznego, powstanie nieduży (1 mln segmentów), oznakowany korpus tekstów z lat 1830-1918. Zasób ten zostanie udostępniony wraz z przeszukiwarką według kryteriów fleksyjnych i metatekstowych (periodyzacja próbek, ich przyporządkowanie do podzbiorów stylów funkcjonalnych, składniki opisu bibliograficznego).

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах