Исследовательский проект
#PolskaHumanistykaCyfrowa || Atlas klasztorów w Polsce X-XXI w.
Celem głównym projektu badawczego jest opracowanie nowoczesnego, zgodnego ze wszystkimi regułami postępowania naukowego, Atlasu klasztorów. Będzie on zawierać opracowany w oparciu o różnego rodzaju źródła i współczesny dorobek historiografii polskiej, i szerzej, europejskiej (szczególnie czeskiej, litewskiej, niemieckiej i ukraińskiej), kartograficzny obraz wszystkich klasztorów należących do zakonów, które kiedykolwiek, dawniej i obecnie, istniały w przestrzeni Polski i ziem z nią związanych.
Zgromadzony w ten sposób zasób wiedzy na temat istniejących i nieistniejących już klasztorów i zakonów w rozległej przestrzeni geograficznej zostanie szeroko upowszechniony w języku polskim i angielskim, zarówno w postaci drukowanej, jak i przygotowanej aplikacji internetowej (GIS). Zwłaszcza ta ostatnia będzie dostępna na różnego typu platformy cyfrowe (systemy operacyjne WINDOWS, ANDROID, itd.) oraz dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z dyrektywą unijną WCAG 2.0.
Instytucja realizująca projekt:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościołą w Polsce
#PolskaHumanistykaCyfrowa - katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce. Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych.