Полонистический бюллетень

Исследовательский проект

Дата размещения: 18.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || POLONA dla naukowców

Учреждения:
Biblioteka Narodowa (Руководящий инстанция)

Projekt zakłada stworzenie usługi elektronicznej skierowanej do naukowców. Ma ona przede rozszerzyć dostęp do wyników badań naukowych oraz wspomagać badaczy w zakresie pracy z materiałami źródłowymi. W ramach projektu powstanie nowoczesna platforma komunikacji umożliwiająca interakcję pomiędzy uczestnikami przedsięwzięć badawczych wykorzystujących obiekty zdigitalizowane.

Celem projektu „POLONA dla naukowców” jest stworzenie opartej na potencjale technologii cyfrowych e–usługi publicznej „POLONA dla naukowców”, która znacząco poprawi pracę naukowców, szczególnie tę z materiałami źródłowymi oraz zwiększy dostęp do wyników prac naukowych. 

W ramach projektu zostanie udostępniona nowoczesna i uniwersalna platforma komunikacji między uczestnikami projektów badawczych wykorzystujących obiekty zdigitalizowane. Wprowadzone rozwiązania umożliwią zarówno wyodrębnianie poszczególnych projektów badawczych, jak i ich interakcję. 

E-usługa „POLONA dla naukowców” dostarczy nowych funkcji bazując na serwisach i zasobie ponad 3 milionów publikacji dostarczanych obecnie przez Repozytorium Cyfrowe BN.


#PolskaHumanistykaCyfrowa - katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce. Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych.

Информация

Дата размещения:
18 мая 2021; 14:12 (HCyfrowa )
Дата правки:
15 июня 2021; 15:55 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

16.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce

Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych. 

16.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej

Projekt powstał z inicjatywy Biblioteki Narodowej, która od wielu lat prowadzi działania związane z digitalizacją oraz udostępnianiem swoich zasobów w postaci elektronicznej. Realizacja projektu pozwala na znaczny pod względem ilościowym i jakościowym postęp w zdalnym dostępie przez Internet do najcenniejszych i najstarszych zasobów piśmiennictwa polskiego.

16.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Długosz 2.0 Korpus i narzędzia analizy języka

Celem projektu jest stworzenie zestawu elektronicznych narzędzi do badań nad językiem Jana Długosza i wykorzystanie narzędzi elektronicznych w pogłębionej analizie jego twórczości. 

16.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || E-usługa OMNIS

Projekt „e-usługa OMNIS” polega na wdrożeniu ogólnopolskiego systemu informatycznego oferującego jeden punkt dostępu do zbiorów polskich bibliotek i aktualnej oferty rynku wydawniczego w Polsce. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах