Стипендия
Stypendium Fulbright Slavic Award
Fulbright Slavic Award to stypendium trwające od 4 do 9 miesięcy, przeznaczone dla pracowników zatrudnionych w polskich jednostkach naukowych, którzy specjalizują się w kulturze i historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Stypendium umożliwia prowadzenie zajęć ze studentami na jednym z dwóch uniwersytetów współpracujących z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta:
- University of Washington w Seattle (UW) – kursy o tematyce literaturoznawczej, filmoznawczej, z zakresu sztuki w perspektywie historycznej, społecznej lub politycznej; kursy dotyczące wpływu kultury Europy Środkowo-Wschodniej na inne kraje europejskie; lub
- University of Illinois w Chicago (UIC) – kursy o tematyce kulturoznawczej, z obszaru gender studies lub filmoznawczej/medioznawczej w kontekście Europy Środkowo-Wschodniej.
O stypendium mogą ubiegać się osoby, które:
- Są obywatelami polskimi i nie posiadają podwójnego polskiego i amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielona karta).
- Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie aplikacji jest krótszy niż 5 lat. 9-miesięczny (lub dłuższy) pobyt w USA w ciągu jednego roku kalendarzowego jest uznawany jako pobyt roczny. Dodatkowo, preferowani są kandydaci, którzy w ostatnim czasie nie przebywali w USA przez dłuższy czas, definiowany jako okres przekraczający 1 rok akademicki (9 miesięcy) w ciągu ostatnich 5 lat.
- Spełniają wymogi formalne wizy J-1.
- Posiadają minimum tytuł doktora i są zatrudnione w polskiej uczelni lub instytucji naukowej na stanowisku minimum adiunkta.
- Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.
- W terminie złożą wniosek w systemie Embark wraz z wymaganymi Dokumentami Aplikacyjnymi.
University of Washington w Seattle, Department of Slavic Languages and Literatures:
- Oferuje stypendium na 6 lub 9 miesięcy (dwa lub trzy trymestry), wedle zadeklarowanej dostępności wykładowcy (WAŻNE: Prosimy o zaznaczenie w formularzu elektronicznym Embark w polu nr 19 preferowaną długość wyjazdu).
- Wyjazd na stypendium jest możliwy najwcześniej we wrześniu 2017 roku. Dokładna data jego rozpoczęcia zostanie uzgodniona ze stroną zapraszającą.
- Wykładowca będzie prowadził jeden kurs w trymestrze w wymiarze 4 godzin tygodniowo dla studentów programów na poziomie undergraduate i graduate. Będzie on również zobowiązany do pełnienia dyżuru dla studentów w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
- Dodatkowo, wykładowca będzie współpracował z Polish Student Association przy organizacji polskiego stanowiska na FIUTS Cultural Fest, który ma miejsce każdego roku na kampusie.
- Sugerowana tematyka kursów obejmuje: literaturoznawstwo porównawcze Europy Środkowo-Wschodniej, społeczną, polityczną i historyczną analizę filmów lub literatury regionu, wpływ transformacji na kraje byłego bloku wschodniego na przykładzie dzieł artystycznych (literatura, film, sztuka), wpływ kultury krajów Europy Środkowo-Wschodniej na inne kraje europejskie.
- Ostateczny układ i tematyka kursów będą uzgodnione wspólnie przez wykładowców oraz instytucje goszczące.
University of Illinois w Chicago, The School of Literatures, Cultural Studies, and Linguistics:
- Oferuje stypendium na 4 miesiące (1 semestr).
- Wyjazd jest możliwy najwcześniej w styczniu 2018 roku. Dokładna data rozpoczęcia stypendium zostanie uzgodniona ze stroną zapraszającą.
- Wykładowca poprowadzi dwa kursy – dla studentów programów na poziomie undergraduate oraz graduate.
- Mile widziane (choć nie wymagane) będzie przygotowanie wykładowcy do włączenia w program zajęć tematyki związanej z kulturą rosyjską.
- Sugerowana tematyka kursów: wprowadzenie do historii polskiego kina, kino europejskie (z naciskiem na Europę Wschodnią i Środkową), gender, kultura popularna, literatura i kultura Europy Środkowo-Wschodniej.
- Ostateczny układ i tematyka kursów będą uzgodnione wspólnie przez wykładowców oraz instytucje goszczące.
Информация
Смотреть также
Stypendium Fullbrighta w USA dla doktorów
Fulbright Commission for Educational Exchange ogłasza nabór stypendialny na studia, nauczanie i prace badawcze w Stanach Zjednoczonych na poziomie podoktorskim. Spektrum stypendiów jest szerokie: od podróży badawczych po granty pokrywające wszystkie wydatki w ciągu roku akademickiego.
Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla doktorantów i osób po doktoracie
Fundacja Kościuszkowska ogłasza stypendia i granty dla Polaków na studia, prowadzenie zaawansowanych badań i/lub nauczanie na uniwersytetach i innych instytucjach w Stanach Zjednoczonych.
Stypendium Prezydenta Opola
Do 23 stycznia 2017 r. trwa nabór wniosków w ramach konkursu o stypendium prezydenta miasta Opola w roku akademickim 2016/2017. Stypendium może być przyznane na maksymalnie jeden rok akademicki. Maksymalna miesięczna wysokość stypendium wynosi 1 000 zł brutto. Zgodnie z informacjami organizatorów o stypendium może ubiegać się student studiów stacjonarnych uczelni mającej siedzibę na terenie miasta Opola.
Gaude Polonia 2022
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosił nabór w konkursie o stypendia w obszarze twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami dla obywateli Białorusi, Ukrainy lub innego państwa Europy Środkowo-Wschodniej.