Article / interview
IBL dla szkół
Z myślą o uczniach szkół średnich badacze z Instytutu Badań Literackich PAN zorganizowali akcję "IBL dla szkół". Przygotowali zestaw materiałów, które mają za zadanie - szczególnie przed egzaminem maturalnym - ugruntować i pogłębić wiedzę o literaturze, zainspirować do dialogu z twórcami i ich dziełami.
Od 1970 roku Instytut Badań Literackich PAN prowadzi Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego, przeznaczoną dla najzdolniejszych uczniów liceów ogólnokształcących. Już od kilkunastu lat Przewodnik po tematach oraz tematy i testy językowe z lat poprzednich dostępne są w wersjach cyfrowych na stronie internetowej OLiJP. W czasach, gdy coraz częściej cyfrowe kopie pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych publikacji, a pandemia unieruchomiła w domach uczniów i nauczycieli, postanowiliśmy udostępnić w tym miejscu zarówno linki do najważniejszych publikacji poświęconych literaturze, pdf-y książek i artykułów, dostęp do Nowej Panoramy Literatury Polskiej, dostęp do wykładów nagranych w związku z rokiem Bolesława Prusa (2012 – cykl poświęcony przede wszystkim Lalce), Konkursem Sienkiewiczowskim (2016) oraz do specjalnie nagranych na tę okazję "Wykładów mistrzowskich”, poświęconych najważniejszym zjawiskom w literaturze dawnej i współczesnej, polskim pisarzom, a także interpretacjom poszczególnych utworów.
Wykłady mistrzowskie prowadzą zarówno pracownicy IBL PAN, osoby skupione w Towarzystwie Literackim im. Adama Mickiewicza, jak i jurorzy OLiJP pracujący w różnych ośrodkach akademickich w Polsce. Mamy nadzieję, że blok ten okaże się pomocny zarówno olimpijczykom i ich nauczycielom, jak i wszystkim uczniom szkół średnich, a także studentom filologii polskiej. Jest to zarazem zapowiedź stopniowego budowania „zdalnej” platformy pozwalającej upowszechnić badań nad literaturą.
Materiały opublikowane w ramach "IBL dla szkół" udostępniono w następujących działach:
- Literatura Staropolska
- Literatura Oświecenia
- Literatura Romantyzmu
- Literatura II poł. XIX wieku
- Literatura XX wieku
- Literatura XXI wieku
- Elementy teorii literatury
- Wiedza o teatrze
- E-publikacje IBL PAN
- Wydania tekstów źródłowych
- Pamiętnik Literacki
- Teksty Drugie
- Napis
- Widok
- Biuletyn Polonistyczny
- Meluzyna
- Inne artykuły
(dostępne również na stronach:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL0ED3zILS-Eg3ycQAJeBctqJ7tHVVum2q
https://www.facebook.com/watch/InstytutBadanLiterackichPAN/571632553459029/)
Information
See also
Warsztaty maturalne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
„Warsztaty maturalne” Olimpiady Literatury i Języka Polskiego pomyślane zostały jako cykl wykładów jurorów Olimpiady dla uczniów oraz nauczycieli, dla olimpijczyków, ale nie tylko. Wykłady są dostępne na Facebooku oraz na kanale YouTube.
Źródła wiedzy i materiały pomocne w zdalnej edukacji
W związku z koniecznością powrotu do nauki zdalnej przypominamy o polecanych przez "Biuletyn Polonistyczny" źródłach wiedzy i materiałach dydaktycznych, w tym również audiowizualnych, które mogą wspomóc nauczycieli, uczniów szkół średnich i studentów.
Powstaje Słownik biobibliograficzny tłumaczy literatury
13 marca 2018 roku w Instytucie Badań Literackich PAN odbyło się spotkanie inauguracyjne Komitetu Naukowego cyfrowego słownika biobibliograficznego tłumaczy literatury. Zachęcamy do lektury wywiadu z autorką i koordynatorką inicjatywy, dr hab. Ewą Kołodziejczyk z IBL PAN.
BARBARA WINKLOWA (1927-2021). Historyczka literatury, bibliografka, edytorka
Barbara Winklowa urodziła się 19 października 1927 w Makowie pod Skierniewicami, w rodzinie nauczycieli, Mikołaja Libnera i Janiny z Czyszkowskich. Jej ojciec uczył w szkole powszechnej w Makowie i tam spędziła dzieciństwo. W czasie okupacji niemieckiej uczyła się na tajnych kompletach gimnazjalnych, początkowo w rodzinnej miejscowości, a następnie w Godzianowie, gdzie w 1946 otrzymała maturę w Państwowym Gimnazjum i Liceum. W tymże roku rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1949 wyszła za mąż za kolegę ze studiów Waldemara Winkla (ur. 1926). W 1949-1950 uczestniczyła (podejmując prace zlecone) w opracowywaniu na podstawie dzieła Karola Estreichera, Bibliografii polskiej XV-XVIII w. w układzie rzeczowym, przygotowywanej w Pracowni Bibliografii Staropolskiej pod kierunkiem Alodii Gryczowej w Instytucie Badań Literackich (IBL) w Warszawie.