Article / interview
Wykłady dla maturzystów (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich maturzystów do wysłuchania serii wykładów poświęconych literaturze i kulturze. Wykłady prowadzone są przez pracowników naukowych Instytutu, którzy na co dzień zajmują się prezentowanymi zagadnieniami.
Harmonogram wykładów:
- 22 kwietnia - dr Krzysztof Hoffmann: "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta. Interpretacja kanoniczna i interpretacje wywrotowe
- 29 kwietnia - prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany: Mitologia grecka i Biblia jako źródła kultury śródziemnomorskiej - na przykładzie interpretacji wybranych utworów Jorge Luisa Borgesa i Zbigniewa Herberta. Apokryf i renarracja mitu
- 6 maja - prof. dr hab. Agata Stankowska-Kozera: Czesław Miłosz i nowoczesny klasycyzm
- 12 maja - prof. UAM dr hab. Elżbieta Winiecka, Między językiem i światem - o poezji Mirona Białoszewskiego i Stanisława Barańczaka (porównanie)
- 20 maja - prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska: Tokarczuk - sztuka opowiadania świata
- 22 maja - prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk: Romantyczne podróże w literaturze oraz malarstwie polskim i europejskim
- 26 maja - prof. UAM dr hab. Piotr Śniedziewski: Ballada romantyczna jako literacki manifest
- 28 maja - prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak: Cały wiek XIX w jednej powieści. O Lalce Bolesława Prusa
- 2 czerwca - prof. UAM dr hab. Maciej Parkitny: Ignacego Krasickiego bajki dla dorosłych
- 4 czerwca - prof. UAM dr hab. Piotr Śniedziewski: Pani Bovary, czyli realizm zagubiony w tłumaczeniu
Wykłady są dostępne na profilu IFP UAM na Facebooku: https://www.facebook.com/watch/ifpuam/.
Information
See also
Warsztaty maturalne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
„Warsztaty maturalne” Olimpiady Literatury i Języka Polskiego pomyślane zostały jako cykl wykładów jurorów Olimpiady dla uczniów oraz nauczycieli, dla olimpijczyków, ale nie tylko. Wykłady są dostępne na Facebooku oraz na kanale YouTube.
Zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich
Dziekani wydziałów nauk humanistycznych, dyrektorzy i pracownicy jednostek polonistycznych obradowali w dniach 16–17 czerwca podczas zjazdu Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich. Gospodarzem tegorocznych obrad był Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ekspres Maturalny z ATH. Język polski
Od 6 maja rusza "Ekspres Maturalny" z języka polskiego. Pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH przygotowali zestaw opracowań lektur popularnych na maturze z języka polskiego. Opracowania można pobierać, drukować, dzielić się z innymi maturzystami. Na stronie dostępne są również wykłady wprowadzające do cyklu, przygotowane przez prof. Marka Bernackiego w ramach projektu "Lektury do matury".
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza opracował równościowe rekomendacje językowe
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) opracował rekomendacje językowe dla społeczności akademickiej. Mają one formę cyfrowego poradnika dotyczącego używania feminatywów i osobatywów, czyli wyrażeń niewskazujących płci osoby.