New release
Prace aksjologiczne. Język - literatura - kultura, tom 3, 2022
Świat opiera się na wartościach. Aksjologizowanie jest zjawiskiem powszechnym i codziennym, które spotykamy w większości sfer naszego funkcjonowania. Ludzie organizują w ten sposób przestrzeń, budują na ich podstawie relacje z innymi i oceniają wszelakie działania oraz wytwory tych działań. (...)
Żyjemy w czasach, gdy dociera do nas mnóstwo informacji, jesteśmy mobilni i łatwo zmieniamy otoczenie, a technika wprowadza nas w przestrzenie wirtualne. To sprawia, że ludzie mają dostęp do nowych artefaktów i sytuacji, które podlegają osądowi uczestnika. Czy w związku z tym wciąż wykorzystuje się te same wartości i kryteria, czy też ulegają one wymianie? Zmiany zachodzą również pokoleniowo. Kolejne generacje dorastają i coraz śmielej zabierają publicznie głos na każdy temat. Warto przyglądać się, jak różni ludzie postrzegają i oceniają otaczający świat.
W kolejnym tomie „Prac Aksjologicznych” zagadnienia poświęcone aksjologii dotyczą kilku obszarów. W pierwszej części artykuły mają charakter ogólny i przekazują wyniki badań prowadzonych w zakresie filozofii i odniesień kulturowych. (...) Druga część prezentowanego tomu osadza się na wartościach eksponowanych w języku i przekazach tekstowych. (...) Trzecia część niniejszego tomu została poświęcona literackim ujęciom wartości.
(fragment Wstępu)
Information
See also
Wartości językowe i kulturowe obecne w czasopiśmiennictwie polskim po roku 1989
Author/Editor: Monika Katarzyna Kaczor, Anastazja Beata Seul
Aksjologia, pozostając domeną filozofii, budzi zainteresowanie przedstawicieli różnych dyscyplin – zwłaszcza humanistycznych i społecznych. Świat wartości obecny był w kulturze od zarania dziejów – obecny jest także i dziś. Świadectwem tej obecności jest także współczesne czasopiśmiennictwo.
Ewa Gorlewska,SŁOWNICTWO AKSJOLOGICZNE W KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Znaczenia tekstowe a konotacje potoczne
Author/Editor:
Kategoria: Filologia polska Autorzy: Ewa Gorlewska Rok wydania: 2019 Numer ISBN: 978-83-7431-597-5 Liczba stron: 351 Format: B5 Wydawnictwo UwB
Leksykalno-stylistyczne zjawiska w Trylogii i Krzyżakach Henryka Sienkiewicza
Author/Editor: Leonarda Mariak
Tom studiów został poświęcony językowi Trylogii i Krzyżaków, czyli najważniejszym powieściom historycznym w dorobku pisarskim Sienkiewicza.
Język polski – między tradycją a współczesnością: księga jubileuszowa z okazji stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego
Author/Editor: Ewa Katarzyna Horyń, Ewa Barbara Młynarczyk, Piotr Żmigrodzki
Tom zawiera kilkadziesiąt tekstów autorstwa językoznawców z różnych stron Polski, o tematyce bardzo zróżnicowanej, skupiającej się wokół problemów badawczych polszczyzny współczesnej i dawnej. Powstały one z myślą o uświetnieniu jubileuszu stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.